Нургюл с реми в предпоследния кръг на Турнира на претендентките (ВИДЕО)

Нургюл с реми в предпоследния кръг на Турнира на претендентките (ВИДЕО)

Българката измъкна половин точка от трудна позиция

Нурглюл Салимова завърши реми в предпоследния кръг на Турнира на претендентките за световната титла по шахмат при жените, който се провежда в Торонто. 

В 13-ата си партия на канадска земя българката,  с белите фигури, успя да се измъкне от много трудна позиция срещу рускинята Катерина Лагно и на 45-ия ход двете се съгласиха да разделят точката.

По този начин 20-годишната Салимова събра актив от 5 точки, с който разделя седмото място с украинката Анна Музичук. 

Срещу Лагно, която дели третото място с 6,5 точки, Салимова се представи добре в дебюта, но в мителшпила допусна да изгуби инициативата и да остане с пешка по-малко. Позицията на Лагно изглеждаше достатъчно солидна, но смело решение на Салимова да жертва фигура се оказа правилното. Жертвата изненада рускинята, която изгуби много време за мислене и в крайна сметка след няколко неточни хода даде шанс на Салимова, от който българката се възползва.

В последния кръг в неделя Салимова ще играе с черните фигури с другата рускиня - Александра Горячкина. 

Кръг преди края води Тан Джони с 8,5 точки. Тя може да бъде изпреварена единствено от сънародничката си Лей Тинцзие, което означава, че и през следващите две години световната титла при дамите ще остане в Китай. В момента тя се държи от Цзю Вънцзюн, която в последния мач за световната титла победи Лей Тинцзие. 

Министър  Пешев на среща с новоизбрания председател на БФЛА Георги Павлов

Двамата обсъдиха бъдещото развитие на „Царицата на спортовете“

Фондация WINBET И Община Бургас наградиха най-успешните спортисти от града

Александра Лукоянова  от яхтклуб "Черноморец“ спечели голямата награда

Диана Петкова ще плува на полуфиналите на Европейското първенство

Диана Петкова се класира за полуфиналите на 100 метра съчетано на Европейското първенство по плуване в малък басейн в Люблин, Полша.

Мицин аут от фуналите на Европейското по плуване

Петър Мицин откри българското участие с 12-о място в сериите на 400 метра свободен стил за мъже в първия ден на Европейското първенство по плуване в 25-метров басейн в полския град Люблин.

Валентина Георгиева след операцията: Сега е време за пълно възстановяване и планове за бъдещето

Двукратната европейска вицешампионка на прескок Валентина Георгиева е готова да започне реабилитация, след като претърпя втора успешна операция на коляното.

България на четвъртфинал на Европейското по бадминтон в Испания

Нашият тим постигна четвърта победа

Мениджърът на Насар: Има интерес от минимум три държави, които желаят да го привлекат

„Интересът към Карлос датира отпреди три-четири години", каза Николай Жейнов

Министър Пешев: Домакинството на Giro d’Italia е исторически момент за България

“Това престижно спортно събитие има дълбоко значение за младежта и спорта в България", каза министърът на спорта

Обиколката на Италия ще стартира с етап от Несебър до Бургас

На 8 май 2026 година