Нургюл Салимова с първа победа в Шимкент

Нургюл Салимова с първа победа в Шимкент

Надигра монголка

Нургюл Салимова постигна първа победа на Гран при турнира по шахмат за жени в Шимкент, Казахстан.

В предпоследния осми кръг на надпреварата 21-годишната българка надигра с черните фигури монголката Батхуяг Мунгунтуул и събра 3 точки, с които еднолично се утвърди на осмото място в класирането.

Салимова изигра отлична партия, като постигна впечатляващите 98,6 процента точност на ходовете си. Българката бе най-добра в ендшпила на партията, когато в привидно равна позиция успя да надхитри 37-годишната Мунгунтуул. Така за монголката не остана друг вариант, освен да се предаде на 50-ия ход.

В утрешния финален кръг на турнира Салимова ще играе с белите фигури срещу рускинята Александра Горячкина, която е лидер в класирането с 6,5 точки - с точка повече от втората Тан Чжони от Китай. Победата на Горячкина в турнира обаче още не е сигурна. Рускинята ще търси поне реми срещу Салимова, за да заеме първото място. Другият вариант за нея е грешка на Тан Чжони, която играе с черните срещу третата в таблицата Ставрула Цолакиду от Гърция, която има 5 точки.

Наградният фонд на турнира в Шимкент е 80 000 евро.

Нидерландка подобри световния рекорд на 100 м свободен стил

Марит Стеенберген подобри световния рекорд на 100 метра свободен стил в плуването при жените с време от 51.68 секунди на международния турнир в Рим.

Залата за фехтовка в Пловдив ще претъри основен ремонт

Единствената зала в Пловдив, проектирана за фехтовка, е на път да претърпи основен ремонт и да заживее своя нов живот

Повече от 400 млади състезатели по карате-киокушин ще участват в „Световна купа Варна"

437 млади каратеки от 25 държави на 7 юли ще участват в Световната купа "Варна 2026" на 7 юли, като състезанието е част от 20-ия Международен летен лагер по бойни изкуства

Налбантова си осигури медал в САЩ

Записа трета поредна победа

Асоциацията на българските спортни федерации с призив за спасяване и подкрепа на българския спорт

Асоциацията на българските спортни федерации (АБСФ) излезе с призив за спасяване и подкрепа на българския спорт заради недостатъчното финансиране на федерациите в бюджета на спорт за 2026 година

Керязов награди бронзовите медалисти от Световната купа по спортна акробатика

Министърът на младежта и спорта Енчо Керязов награди с почетни плакети бронзовите медалисти от Световната купа по спортна акробатика в Бургас Вилиана Костадинова и Кристиян Манолов.