Официално: Признаха световния рекорд на Цанко Цанков

Официално: Признаха световния рекорд на Цанко Цанков

Две седмици след историческото плуване на Цанко Цанков от 120 километра без спиране в река Дунав, днес сутринта постижението беше официално ратифицирано от авторитетната Асоциация за световни рекорди

Две седмици след историческото плуване на Цанко Цанков от 120 километра без спиране в река Дунав, днес сутринта постижението беше официално ратифицирано от авторитетната Асоциация за световни рекорди (OWR).

От организацията изпратиха на Цанков сертификат за автентичност и поздравления за успеха на 19 септември. В него пише, че плуването е било по правилата в открити води, със стандартен бански - текстилен (до колената), очила и плувна шапка.

Както е известно, на българския състезател в открити води му се наложи в рамките на 12 дни да плува два пъти над 100 километра в Дунав, за да постави официално постижение, което да бъде одобрено от истинска институция за рекорд.

Състезателят тръгна от село Ясен, Община Видин, а финалната му точка бе на корабът “Радецки” в Козлодуй.

Той стартира в 12:00 часа на 19-и септември (четвъртък) и финишира малко след 6:00 сутринта на 20-и септември (петък). Броячът спря на 18 ч. 01 м. 39 с.

„ Изключително съм щастлив и горд от пристигналия сертификат от OWR. Знам през какво преминах и колко трудно ми беше от психологическа гледна точка. Винаги съм плувал по правилата и никога не съм правил нещо нередно. Исках и направих рекорда за България. Всички положени усилия си заслужаваха. Въпреки организираната клеветническа кампания върху мен от първото плуване в Дунав, доказах, че истината и доброто винаги ще излязат на преден план и ще победят злобата и омразата. Този документ, който получих от OWR е от много висока стойност и съм благодарен на всички българи за невероятната подкрепа. Ще продължа по начертания път и нищо не може да ме откаже да представям България на всяка точка по света в откритите води“, каза развълнувано Цанко Цанков.

"OFFICIAL WORLD RECORD (OWR) атестира българина Цанко Цанков на 19 септември 2024 година, за поставянето на нов официален световен рекорд в категорията на:
Най-дългото, непрекъснато плуване без помощ по река Дунав!
Плуването се проведе в съответствие с всички открити води правила за плуване. Облечени в стандартен текстилен бански, чифт плувни очила и плувна шапка. Плуването започна на сушата в района на с. Ясен (Република България) и завършва на земя непосредствено след кораба „Радецки“, след като е направил знак от 120 км, през 18г часа и 1 минута.”

Официалната Асоциация за Световни Рекорди (OWR) е законно регистрирана организация, базирана в Европейския съюз, и има правното основание да извършва дейността си по целия свят. OWR е единствената организация за регистриране на световни рекорди, призната от Съвета на нотариатите на Европейския съюз (Нотариусите на Европа) и утвърдена от официалните нотариални колегии по целия свят.
Цанков Цанков е спортист на годината в УНСС

Поредното постижение във визитката на българския плувец

Трикратен олимпийски шампион се завръща в спортната гимнастика за Лос Анджелис 2028

Трикратният олимпийски шампион в спортната гимнастика Макс Уитлок ще се завърне в професионалния спорт за Олимпийските игри в Лос Анджелис, съобщава агенция Ройтерс.

Николай Христов спечели бронзов медал на Олимпийските игри за глухи спортисти

Николай Христов спечели бронзов медал по карате от Олимпийските игри за глухи спортисти (Дефлимпикс игрите), които се провеждат в японската столица Токио.

България ще участва с шестима състезатели на турнир по бадминтон в Уелс

България ще участва с шестима състезатели на международния турнир по бадминтон за мъже и жени от „International Series“ в Кардиф (Уелс), който започва днес и ще продължи до 30 ноември.

Българските борци с отборна титла в Загреб

Равносметката е 8 златни, два сребърни и един бронзов медал

В НСА се проведе IV международен научен конгрес „Приложни науки в спорта"

Следващото събитие е през 2027 г.

Палят олимпийския огън на закрито

Церемонията по запалването на олимпийския огън за Зимните игри в Италия през февруари, което по традиция ще стане в Олимпия на полуостров Пелопонес в сряда, ще се проведе на закрито – в сградата на Археологическия музей, съобщи гръцката държавна телевизия ЕРТ. 

България завоюва пет медала на турнир по бадминтон в Словакия

Два златни медала за родните ни юноши и девойки

Ансамблите на Левски спечелиха две титли и три медала в Япония

Ансамблите на Левски отново показаха класа и заеха първите две места на традиционния международен турнир по художествена гимнастика "Sanix Cup 2025", който се проведе във Фукуока (Япония).