Ограничават транссексуалните за Олимпийските игри

Ограничават транссексуалните за Олимпийските игри

Вижте подробности

Транссексуалните спортисти имат по-големи препятствия при квалификациите за предстоящите Олимпийски игри, които ще се проведат в Париж от 26 юли до 11 август. Вече официално е наложено изискване за участие на състезанията под петте преплетени кръга преходът им от един към друг пол да бъде завършен преди възрастовата граница от 12 г. Смята се, че извършен процес след тази възраст може да даде предимство пред останалите състезателки при жените.

Лоръл Хъбард, щангистка от Нова Зеландия, стана първият открито транссексуален спортист, участвал в Олимпийските игри. Тя се състезава в Токио 2020 (проведени през 2021 г. поради пандемията от Covid-19). Представянето й във вдигането на тежести в категория +87 кг при жените обаче беше скромно.

Сега обаче, Хъбард и много други транссексуални спортисти няма да отговарят на условията за Игрите в Париж през 2024 г. Преди време от Международния олимпийски комитет (МОК) издадоха насоки, които позволяваха на всеки транссексуален спортист да се състезава като жена, стига нивата на тестостерон да са под 10 наномола на литър в продължение на най-малко 12 месеца преди първото им състезание. Настоящите изисквания обаче са променени, за да се избегне поставянето в неравностойно положение на жените.

Подобни ограничения бяха наложени от много международни федерации с идеята да се предпазят от неспортсменско предимство дамските състезания в отделните спортове.

Първо, Световната атлетика забрани на тези, които са преминали пубертета и след това са направили преход, да се състезават на високо ниво при жените. Това решение беше последвано и от Световната федерация по плувни спортове, която позволи да се състезават само транс-плувци, преминали преход на пола преди 12-годишна възраст.

„Това не означава да насърчаваме хората да преминават преди 12-годишна възраст. Това казват учените: ако преминете след началото на пубертета, имате предимство, което е несправедливо“, обясниха от Световната федерация по плувни спортове.

В същия дух Международният съюз по колоездене (UCI) въведе предпазни мерки за женския спорт, като попречи на транс-жени, които са достигнали пубертета преди прехода да участват в големи състезания. Въведена е обаче нова категория „men/open“ за тези, които не отговарят на новите стандарти за пол.

Министърът на образованието хвали НСА

Около 2500 лева е средният доход на завършилите "Спорт" в Националната спортна академия

Новият етап за конния спорт в България стартира от Панагюрище на 2 и 3 май

Публиката в града ще стане свидетел и на честванията за 149-ата годишнина от Априлското въстание

България с 8 медала от Световното по калистеника в София

България за първи път беше домакин на Световно по калистеника

Валентина Георгиева с бронз от Световната купа по спортна гимнастика

За Валентина Георгиева това е втори медал за сезона от Световните купи след златото на прескок в Осие

България триумфира в Риека

Риека беше домакин на уникално международно събитие по проект #BeInclusiveWaterPolo

Пращаме пълен отбор грации на Европейската купа в Баку

В индивидуалната надпревара при жените ще стартират Дара Малинова и Олександра Шалуева

ММС подкрепи международния научен фестивал „ФИЖЪН 2025“

Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов участва в десетото юбилейно издание на най-големия български международен научен фестивал – „ФИЖЪН 2025“.

В Египет: Еди Пенев със сребро от Световната купа по спортна гимнастика

Европейската вицешампионка Валентина Георгиева четвърта на прескок при жените

Ева Брезалиева извън челната тройка на Световната купа в Узбекистан

 Българката с резултат от 27.400 точки