Петер Саган спечели десетия етап на "Джирото"

В генералното класиране първи продължава да е Жоао Алмейда

Суперзвездата на световното колоездене Петър Саган от тима на "Бора-Хансгроу" спечели 10-ия етап от Обиколката на Италия - 177 километра от Ланчиано до Торторето. За словака това бе първа етапна победа в кариерата му в "Джирото" и общо 114-а в кариерата му. Той има и 17 етапни победи в трите големи обиколки - на Италия (1), Франция (12) и Испания (4), като така стана 99-ят състезател с подобно постижение.

129 километра преди финала Саган и още няколко колоездачи образуваха група на бегълците, като всички без него бяха застигнати в някакъв момент. Словакът осъществи последната си и решителна атака 12 километра преди финала в Торторето и до края кара сам, като пресече финанлата линия за 4 часа, 1 минута и 56 секунди.

На второ място на 19 секунди остана американецът Брандън Макнълти, а трети финалната линия на 23 секунди пресече лидерът в генералното класиране Жоао Алмейда. Заедно с португалеца пристигнаха и повече от останалите фаворити за "розовата фланелка", но не и датчанинът Якуб Фулсанг, който спука гума на спускане 9 километра преди края и трябваше да изчака свой съотборник от "Астана", който да му услужи с велосипеда си.

Така в общото класиране Алмейда е първи с 39 часа, 38 минути и 5 секунди. Втори на 34 секунди е холандецът Вилко Келдерман, а испанецът Пейо Билбао е трети на 43 секунди. В шестицата в челото са още италианците Доменико Поцовиво (57 секунди) и Винченцо Нибали (1:01 минути) и австриецът Патрик Конрад (1:15 минути).

В класирането при спринтьорите начело остава французинът Арно Демар със 167 точки, но Саган, който е втори, успя да стопи аванса му до само 20 точки. Трети е световният шампион Филипо Гана от Италия с 51 точки. При катерачите начело е Рубен Герейро от Португалия.

В сряда Обиколката на Италия се преполовява с 11-ия етап, 182 километра от Порто Сант Елпидио до Римини.

Антон Ризов с лошо класиране на Световната купа в Баку

Българин с рекордно класиране на Световна купа по спортно катерене

Йоана Илиева започва с алжирка в Гран при по сабя в Сеул

Стилияна Николова с титла от многобоя на Европейската купа (ВИДЕО)

Боряна Калейн завърши на четвърто място в Баку

Кирил Киров завърши осми във финала на 10 метра пистолет на Световната купа

Китаец спечели титлата в Баку

Ансамбълът ни остана на крачка от медал в Баку

Грациите ни 4-ти в многобоя на първата Европейска купа по художествена гимнастика

Альоша Илиев с пояса "Васил и Георги Илиеви"

В надпреварата участие взеха 89 състезатели

Боряна Калейн поведе на Европейската купа в Баку, Стилияна Николова е втора до момента