Плеяда величия събра турнир по щанги в Кнежа

Плеяда величия събра турнир по щанги в Кнежа

Синът на Златан Ванев триумфира при най-големите

Истинска плеяда от легенди във вдигането на тежести събра вторият Открит турнир в Кнежа в памет на основателя на тежката атлетика в града Александър Бачийски.
 
В реновираната зала, която носи името именно на създателя на спорта в общината, се събраха прочути щангисти начело с олимпийския шампион от Сеул 1988 Севдалин Маринов, двукратния бронзов медалист от Игрите в Барселона 1992 и Атланта 1996 Стефан Ботев, трикратния световен и четирикратен европейски шампион Нено Терзийски, а също така и прочутите треньори Йордан Иванов и Иван Ганев.
 
В надпреварата в зала „Александър Бачийски“ участваха 40 щангисти от седем клуба, като бяха разпределени в четири категории и оценявани по специализираната система „Синклер“.
 
Шампионка при момичетата стана Симона Събева от СКВР Светкавица (Търговище) с резултат 171,272 т. Втора се нареди европейската шампионка за момичета от Прищина (Косово) през септември и нейна съотборничка Ивана Петрова със 163,570 т., а последна на подиума се друга представителка на същия клуб - Фидиян Миткова със 159,352 т.
 
При момчетата до 13 г. първата позиция зае Карлос Насар от Старт (Червен Бряг) с 278,127 т. Втори се нареди съотборникът му Цветко Цветков с 225,276 т., а последен на стълбицата се качи представителят на домакините от Мизия Христо Кошерски с 217,649 т.
 
При кадетите до 15 г. първенец е Атанас Атанасов от Светкавица с 315,487 т., пред Ивайло Иванов (Михаил Петров, Габрово) с 274,561 т. и Божидар Танев (Сливен) с 244,976 т., и др.
 
При най-големите в турнира – кадетите до 17 г. шампионската купа заслужи Симеон Ванев от новосъздадения клуб Ванев (Русе) с 327,941 т.
 
Шампионът е син на Златан Ванев, първият тежкоатлет в света, който е световен шампион в три различни категории. Втори във възрастовата група се класира съотборникът на Ванев-младши - Здравко Пеловски с 321,351 т., пред Тодор Йорданов от Сливен с 318,312 т. и др.
 
Турнирът в Кнежа се превръща в традиционен, като тази година се проведе с помощта на община Кнежа, както и от спонсорите Йордан Дилков и „Боев-МЗС“ ЕООД.
 
Амбицията на главния организатор Васил Милашки, който е президент на местния клуб, е надпреварата да се превърне в международна, като тази година имаше запитвания за участие от Румъния и Сърбия.

 

Скръбна вест в българската аеробика

Почина президентът на Съюза по аеробика Димитрина Къндева, съобщиха от БФ Гимнастика

Министър Керязов награди спортистите със синдром на Даун

На шампионата, който се проведе в София, нашите състезатели завоюваха общо 27 медала

МОК отказа олимпийски статут на Фарьорските острови и Гренландия

Гренландия и Фарьорските острови няма да бъдат признати за отделни и независими олимпийски отбори, въпреки искането на датския парламент, заявиха от МОК.

Министър Керязов отличи млади таланти в спортните танци след престижни международни успехи

„Поздравявам вас и вашите треньори за постигнатите успехи", каза той

Шампионска титла и два сребърни медала за България от Европейското първенство по сумо в Шотландия (СНИМКИ)

Българин стана европейски шампион, а още двама от националите ни са вицешампиони от Европейското първенство по сумо в Стърлинг, Шотландия

Нидерландка подобри световния рекорд на 100 м свободен стил

Марит Стеенберген подобри световния рекорд на 100 метра свободен стил в плуването при жените с време от 51.68 секунди на международния турнир в Рим.