Победа и загуба за България ден преди старта на ЕП по плажен хандбал

Победа и загуба за България ден преди старта на ЕП по плажен хандбал

Девойките биха Турция, юношите паднаха

Българските национални отбори записаха победа и загуба ден преди старта на Европейското първенство по плажен хандбал за юноши и девойки до 16 години във Варна. Входът е свободен.  

Момичетата, водени от Ирина Миладинова победиха Турция с 2:0 части (20:18, 22:20). Тъй като това бе тестови мач, беше взето решение да се бият и дузпи, където надделяхме с 8:4. С 14 точки за нашите се отличи Ивет Костадинова, 10 добави Мартина Тодорова, а 8 Ния Цанкова. Отлични изяви на вратата имаше Анна Кърджилова, която спаси и първите 3 дузпи на туркините.

Момчетата на Самет Муртазали показаха две лица срещу връстниците си от Турция. Те загубиха първото полувреме с 18:21, но се събраха и спечелиха второто с 16:11. При дузпите обаче турците бяха по-точни и след 4:7 взеха мача с 1:2. Най-резултатен за нашите беше Ивайло Тенев с 18 точки, а 16 записа Даниел Иванов.

„Първоначално момчетата малко се стъписаха, защото сме домакини. Знаете, че когато си домакин отговорността е по-голяма. Но през второто полувреме се освободиха от напрежението и показахме съвсем различна игра. Оптимист съм и съм убеден, че оттук нататък ще играем все по-добре. Първата ни цел е да влезем в 8-ицата, а след това ще атакуваме и четворката“, каза старши треньорът на юношите Самет Муртазали.

За него първенството е по-специално, защото част отбора на девойките е дъщеря му Ниляй Муртазали.

„Тази година девойките ни са на много добро ниво и мисля, че ще покажат много добри резултати“, каза треньорът.

Европейското първенство стартира за България в 10 часа утре (4 юли), когато юношите играят с Швеция. От 13 часа девойките се изправят срещу Унгария. В 15 часа юношите имат втори мач за деня с Унгария, а в 18 часа е втората среща на девойките срещу Полша.

От 4 до 7 юли България и Южния плаж във Варна са домакин на Европейско първенство по плажен хандбал за юноши и девойки до 16 години, а от 11 до 14 юли на Европейски квалификационен турнир за мъже и жени. В тях ще участват над 1000 състезатели и длъжностни лица, разпределени в общо 56 отбора от 20 държави.

В ЕП по плажен хандбал за девойки ще спорят 18 отбора, които жребият разпредели в 3 групи с по 6 тима. България е в група В, в която са още съставите на Германия, Унгария, Полша, Румъния и Сърбия.

В юношеската надпревара на първенството на Стария континент ще участват 16 отбора, които бяха разпределени в 4 групи с по 4 тима. България е в група А заедно с тимовете на Унгария, Швеция и Румъния.

Страната ни получи домакинството след отлично проведените през 2021 г. Европейски първенства по плажен хандбал за мъже, жени, юноши и девойки.

Съставите на България:

Юноши: Бедирхан Чондол, Ивайло Тенев, Пламен Катрев, Иво Иванов, Георги Василев, Даниел Иванов, Никола Христакев, Борис Маринов, Христо Йорданов, Тодор Кънев, Алекс Бойчев, Стоян Лазаров

Старши-треньор: Самет Муртазали

Помощник треньор: Александър Бояджиев

Девойки: Глорияна Райчева, Ниляй Муртазали, Ивет Костадинова, Стефани Стойкова, Нася Асенова, Мартина Тодорова, Ния Цанкова, Анна Кърджилова, Габриела Великова, Станислава Чопаринова, Симона Черкезова, Диана Петрова

Старши треньор: Ирина Миладинова

Помощник-треньори: Виктория Жосан и Стиляна Павлова

Снимки: MSV Photographers

Този Великден наградите на 8888.bg са в килограми

Потребителите могат да се включат в специалното BAR LINK изживяване

Агенцията по вписванията отказа да заличи Стефка Костадинова като председател на БОК

Решението е от 23 март

Време е за бейзбол: стартира сезон 2026 в MLB

Броени часове делят феновете на бейзбола до едно от големите събития на годината - откриването на сезон 2026 в MLB - Мейджър лигата на САЩ и Канада

България с 12 медала и отборна купа от турнира „Белград Трофи 2026“ по скокове във вода

Българските състезатели по скокове във вода записаха отлично представяне на международния турнир „Белград Трофи 2026“, след като спечелиха общо 12 медала и заслужиха отборната купа в надпреварата.

Цанкова с титла в многобоя при девойките в Любляна

Антоанета Цанкова взе злато в многобоя, Анастасия Пономаренко е трета при девойките в 38-ото издание на международния турнир по художествена гимнастика в Любляна (Словения).

Гимнастичките с две титли от турнир в Атина

Два  златни медала завоюваха в многобоя при девойките българките Деа Емилова и Александра Петрова в 11-о издание на международния турнир по художествена гимнастика Aphrodite Cup в гръцката столица Атина.