Почина Боян Радев

Почина Боян Радев
Източник: БГНЕС

Двукратният олимпийски шампион си отиде на 83 г.

Почина първият двукратен олимпийски шампион по борба Боян Радев. Тъжната вест съобщи журналистът Иво Димитров. 

"Сбогом, учителю! Ти няма как да бъдеш забравен, защото има непреходни неща, които не могат да се изтрият от времето. Благодаря ти, че ми отвори вратите към красотата на изкуството и ми подаде ръка преди много години. Ще те пазя винаги в сърцето си, Бояне!", написа той в профила си в социалната мрежа.

Роден на 25 февруари, 1942 г. в село Мошино (днес квартал на Перник), Радев дълги години е състезател по класическа борба в категория до 97 кг. Печели олимпийски титли в Токио и Мексико съответно през 1964 и 1968 г., световен шампион в Толедо през 1966.

Освен като борец, Боян Радев е известен и като колекционер и дарител. Обявен е за дарител № 1 на Националния исторически музей. В музея има наречена на неговото име зала - "Дарение Боян Радев". В експозицията са изложени ценни паметници от колекцията му от над 170 експоната – икони, църковна утвар, дърворезби, каменни пластики, между които три мраморни римски портрета от ІІ-ІІІ век сл. Хр., изпълнени от неизвестен даровит скулптор.

Той е първият кавалер на приза "Пиер дьо Кубертен" за особено големи заслуги към олимпийското движение. МОК му връчва и "Трофей на президента". Международната федерация по борба го отличи със "Златна огърлица" и с първо място в Залата на славата в Оклахома (САЩ). Спортен клуб "Левски" го обявява за Спортист №1 на ХХ век. Носител е на Орден "Стара планина", I степен.

Щангистът Божидар Андреев с положителна допинг проба

Пробата е от 15 октомври 2025 г.

Тя е първата българка с преход от последния градус до Южния полюс

Мариета Георгиева с мисията „Малки изследователи – от Еверест до Антарктида“

Спортният министър отчете свършеното през изминалата година

Министърът на младежта и спорта в оставка Иван Пешев отчете свършеното през изминалата на 2025 г. 

АБСФ проведе общо събрание

Ще продължи битката за по-добри условия за спорт в България

Нова драма в щангите

Съдебни жалби спират вписването на новия президент

Сестри Стоеви завършват годината с турнир

Бадминтониските ни се състезават в Астана

Карлос Насар: Удовлетворен съм от избора на Асен Златев

""Постоянно получавам оферти да се състезавам за други държави, но за момента нямам подобни мисли"

Насар: Асен Златев ме задържа в България

"Има ли обжалване, може отново да се замисля да се състезавам за друга държава", каза щангистът

Олимпийският шампион Асен Златев е новият шеф на щангите

Той заменя Стефан Ботев