Пропадането в щангите продължава! ММС спасява олимпийците въпреки федерацията

Пропадането в щангите продължава! ММС спасява олимпийците въпреки федерацията

Вижте подробности

Българската федерация по вдигане на тежести продължава да няма договор за финансиране с Министерството на младежта и спорта. Причината са задължения на централата към Националната агенция за приходите и ММС, съобщават от спортното министерство. 

Източници на NOVSPORT.COM от тежкоатлетическите среди съобщават, че скандалният президент Антон Коджабашев, който през 2008 г. почти затри спорта си след чутовен допинг скандал, но сега бе преизбран на поста си е обещавал финансова благодат преди изборите. Той е твърдял, че ще покрие всички дългове и ще осигури около 600 000 лв. Както става ясно, до момента това не се е случило.

Редът за финансово подпомагане изисква от кандидатите да нямат публични задължения към държавата, освен ако е допуснато разсрочване или отсрочване на задълженията, както и да нямат неизпълнени задължения към ММС по договори, чийто срок за изпълнение е изтекъл. Справка от 15 май в НАП показва, че БФВТ има задължения към НАП, а в ММС не е постъпвало споразумение от страна на федерацията за разсрочване или отсрочване на задълженията. По закон, дори да има споразумение, то трябва да се обслужва иначе задълженията продължават да се дължат и да спират възможността за финансиране. 

Към днешна дата не са изплатени и средства в размер на 108 639 лв. по споразумение за разсрочено плащане с ММС, както и 4401.31 лв. за наеми и консумативи. 

В края на 2023 г. е назначена проверка за цялостното състояние на БФВТ и на документите за разходване на средства, предоставени от ММС за 2023 г. Към момента е установена неусвоена сума в размер на 86 208,83 лв. по предоставените отчети, която също следва да бъде възстановенa. 

Въпреки ситуацията с федерацията, 20 клуба по вдигане на тежести са одобрени за финансово подпомагане по Програмата за развитие на спортните клубове за 2024, като предстои подписването на договорите в най-кратък срок. При встъпването си в длъжност министър Георги Глушков очерта сред основните приоритети на ММС подсигуряването на българските спортни клубове и забавянето с разглеждането на проекти вече е преодоляно. 

Тримата щангисти с олимпийски квоти Карлос Насар, Божидар Андреев и Иван Димов ще бъдат напълно обезпечени, тъй като нормативната уредба на ММС позволява целево финансиране на състезатели с визи. Към момента проекти са предоставили клубовете на двама от тримата състезатели. 

Министерството на младежта и спорта провери информацията, че участието на българските щангисти в Париж е под въпрос заради финансови задължения към международни организации. Намерено е решение на проблема, което ще бъде обявено допълнително, казват от ММС. По информация на NOVSPORT.COM става дума за пари за допингконтрола в размер на около 36 000 долара от Европейското първенство, на което София беше домакин.

Бившият олимпийски шампион Ричард Карапас пропуска колоездачната обиколка на Испания

Той все още не е възстановен напълно от заболяване

Националите в свободния стил останаха без медали на Световното по борба в Самоков

В днешните категории България бе представена от Ердал Галип и Григор Чернаков

Петима българи ще участват на Световното по плуване за юноши в Отопени

Петима български състезатели ще вземат участие на започващото днес Световно първенство по плуване за юноши в румънския град Отопени.

Есад Бозали на репешаж на Световното за младежи в Самоков

Останалите трима представители на страната във втория ден на турнира отпаднаха

Олимпийският шампион Магомед Рамазанов пропуска световно първенство по борба

Златният медалист от Париж 2024 ще се подложи на операция.

България отново без полуфиналисти на световното първенство по борба за младежи в Самоков

България остана без полуфиналисти и във втория ден на Световното първенство по борба за младежи и девойки до 20 години в Самоков, като един от националите запази шансове за медал през репешажи. 

Ненад Лалович откри шампионата на планетата за юноши и девойки по борба в Самоков

Вижте подробности

Рокада на върха в Българската федерация колоездене

Евгений Балев предаде управлението на своя заместник Александър Алексиев

Световен рекорд в колоезденето

Състезаващият се за Великобритания колоездач Мат Ричардсън постави световен рекорд в колоезденето на писта на 200 метра с летящ старт, като стана първият човек, счупил границата от 9 секунди.