Олимпийските игри през 2016 г. ще струват14 млрл. долара според първоначалните сметки на избрания за домакин Рио де Жанейро.
Олимпиадата ще продължи от 5 до 21 август 2016 г., а предвиденият бюджет включва изграждане на инфраструктурата, транспорта и всички зали и съоръжения в града. Бюджетът е повече от 2 пъти по-малък от този на руския град Сочи, който ще приеме зимната олимпиада през 2014 г. Руснаците вече обявиха, че зимните игри ще струват около $ 33 млрд. Все пак за отбелязване е фактът, че през 2014 г. Бразилия приема и световното първенство по футбол и още преди това ще бъде готова с част от инфраструктурата.
Вчера МОК обяви и официалните резултати от гласуването за домакин на олимпиадата. Рио печели 66 гласа, а другият финалист - испанската столица Мадрид, едва 32 гласа. Големият фаворит Чикаго отпадна още в първия тур, а кандидатурата на японската столица Токио бе отхвърлена във втория.
Веднага след като стана ясно, че Рио ще приеме първата олимпиада за Южна Америка в историята, над 50 000 души започнаха луди празненства на плажа Копакабана. Тълпата разпъна и огромен плакат, покриващ 2200 кв. метра, със снимка на статуята на Исус Христос с надпис "Рио ви обича!".
- Това е невероятно, превъзходно, изключително. Днес Рио и Бразилия показаха, че могат. Това е исторически ден за нас. Аз съм на 63 г. и съм видял много неща в живота, но никога не съм изпитвал подобна емоция. Плача повече от всички. Дано олимпиадата ни помогне да развием икономиката, инфраструктурата и всичко в Рио - коментира президентът на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва, който надделя над държавния глава на САЩ Барак Обама. Според специалисти олимпиадата ще донесе поне $ 56 млн. на Рио.
Лула обаче не пропусна да спомене и проблемите на града - трафика, пренаселеността и високата престъпност.
Изненадващата загуба на Чикаго в битката за домакин на игрите през 2016 г. буквално раздели САЩ на две. Фенове, журналисти, експерти се обединиха около две тези: първата - загубата, и то още в първия тур, е тотален провал, и втората - че отпадането боли, но нищо страшно не се е случило. Солидна доза критика отнесе и президентът Барак Обама, който беше в Копенхаген да лобира за Чикаго.
Самият Обама обаче бе доволен от представянето на САЩ.
"Според мен едно от най-важните неща в спорта е, че можеш да се представиш на много високо ниво, но пак да загубиш. Искаше ми се да се върнем с по-добри новини, но това не стана. Сигурен съм, че кандидатурата на Чикаго е най-добрата, и съм горд с родния си град", заяви Обама при пристигането си в столицата Вашингтон.
Не така обаче мисли кметът на Чикаго Ричард Дейли: "Едва ли американски град ще кандидатства за игрите през 2020 г. Тук става въпрос за политика. Половината град искаше игрите, другата половина - не. Аз, естествено, съм много разочарован."
"Знаем, че има такива - над 6000 души бяха убити в Рио миналата година. Не ме е страх от отговорност. За съжаление през 2016 няма г. да съм президент, но съм сигурен, че всичко това ще ни помогне да подобрим живота не само в Рио, но и в цяла Бразилия", допълни Лула. Това е едва 4-ият случай в историята, когато една държава ще приеме олимпиада и световно първенство по футбол в период от 2 г. Досега това се е случвало в Мексико, където има олимпиада през 1968 г. и Мондиал през 1970, Германия - Мюн-хен'72 и световно първенство през 1974, и САЩ, които са домакин на Мондиал ’94 и Игрите в Атланта две години по-късно.