Руската федерация по шахмат изключена от Международната федерация по шах

Руската федерация по шахмат изключена от Международната федерация по шах

Още една санкция към Русия

Международната федерация по шахмат (FIDE) отстрани Руската федерация по шахмат (FSHR) от членство за две години. Решението е взето от комисията по етика. Това се дължи на факта, че федерацията включи шахматни клубове от окупираните украински територии – Крим, Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон – и провежда мачове там, а също така не спазва „политически неутралитет“.

Освен това комисията обвини първия човек на ФИДЕ Аркадий Дворкович в нарушаване на етичния и дисциплинарен кодекс на федерацията и го порица. Той каза пред телевизия "Мач", че причината е участието му в съвета на попечителите на Руската федерация, в който влизат санкционирани лица: секретарят на Съвета за сигурност на Руската федерация Сергей Шойгу, кметът на Москва Сергей Собянин, милиардерите Генадий Тимченко и Михаил Фридман. Съветът се ръководи от прессекретаря на президента Дмитрий Песков.

 

Дворкович уточни, че решението все още не е влязло в сила и ще бъде обжалвано. Изпълнителният директор на ФСР Александър Ткачев потвърди, че адвокатите вече са подали документи за обжалване на решението.

Кремъл заяви, че смята решението на FIDE за временното изключване на FSR за несправедливо. Песков подчерта, че Русия ще защитава своите интереси. В същото време той изрази надежда, че това се е случило "заради недоразумение, което може да бъде преодоляно".

Жалбата до комисията по етика е подадена от треньора на 16-ия световен шампион Магнус Карлсен Петер Хайне Нилсен, Украинската шахматна федерация и украинския гросмайстор Андрий Баришполец. Те изразиха недоволство от факта, че Международната федерация по шах се оглавява от "пряк слуга на Кремъл и съучастник в престъпленията на Русия" Аркадий Дворкович.

Антъни Джошуа гледа мач на Радослав Росенов

Българският боксьор се бие в Акра

Олимпийският шампион по скокове на батут на лагер в България

Президентът на Българската федерация по скокове на батут се похвали още, че през следващата седмица очаква да бъдат преведени средствата за изграждането на нова зала в Ямбол и строителството да започне.

Руските гимнастички могат да се състезават на международни състезания

Но те отказват на принципа "един за всички, всички за един"

11 българи ще се борят за медали на Европейското първенство по фехтовка

Единадесет българи ще играят за медалите на Европейското първенство по фехтовка за мъже и жени, което започва утре в Генуа (Италия).

Юлияна Янева се завръща на тепиха

Европейската шампионка по борба при жените Юлияна Янева, която дълго време лекуваше травма,  се връща за държавния личен-отборен шампионат в Пловдив

Тихомир Иванов пети в Кошице

Ян Щефела триумфира с 228 см

Балчик ще бъде домакин на престижна ветроходна регата

Балчик ще бъде домакин от 26 до 29 юни на международна регата Ultramarine Balchik Match Race от календара на European Match Race Tour (EMRT)

Размириците в ЛА притесниха МОК

Президентът на САЩ Доналд Тръмп намекна тази седмица, че ще подкрепи ареста на губернатор Гавин Нюсъм

Мирослава Минчева със силно представяне на Световната купа в Мюнхен

Антон Ризов остана на 28-о място на 50 метра пушка от 3 положения