Според документи на Международната федерация по гимнастика (FIG) 43 руски спортисти са получили одобрение да се състезават без национална принадлежност. Списъкът включва 17 състезателки по художествена гимнастика, 14 по спортна гимнастика и 12 по скокове на батут, както и допълнителни 30 състезатели от Беларус, пише ТАСС.
Изненадващо обаче, всички 43 одобрени руски гимнастици отказаха участие в предстоящи състезания на FIG. „Всички руски спортисти... получили неутрален статут, са взели решение да се въздържат от участие в предстоящи състезания под егидата на FIG“, се казва в изявление на руската гимнастическа федерация. Руският министър на спорта Михаил Дегтяров подкрепи колективното оттегляне, заявявайки: „Гимнастиците следваха принципа един за всички, всички за един.“
Системата за неутрален статут на FIG позволява на спортисти от страни, санкционирани от Международния олимпийски комитет, да се състезават само ако го правят без национални символи и ако нямат история на подкрепа за военните действия на Русия в Украйна. Тази система беше въведена след като през март 2022 г. руските и беларуските спортисти бяха изключени от международни състезания поради войната в Украйна.
През 2023 г. FIG обяви политика за постепенно завръщане, позволявайки на спортисти от двете страни да се състезават отново като „индивидуални неутрални атлети“ от 1 януари 2024 г. Въпреки това Русия първоначално отказа да се съобрази с нея. През февруари тази година първият заместник-председател на федерацията Василий Титов заяви пред "Матч ТВ", че са подадени заявления за около 100 спортисти. В крайна сметка по-малко от половината бяха одобрени.
Макар че спортисти няма да участват, руската федерация потвърди, че няколко съдии ще вземат участие в международни състезания с неутрален статут. Алина Гусарова и Ирина Берек ще бъдат съдии на Купа Тбилиси (11–15 юни), а Дмитрий Андреев е назначен като съдия D2 за упражнения на земя на Световното първенство по спортна гимнастика в Индонезия (19–25 октомври). Ирина Никитина и Владислав Оскнер, и двамата заместник-председатели на федерацията, ще участват като членове на главното жури по време на състезанията по спортна акробатика на Световните игри в Чънду, Китай (7–17 август).
Освен това, руски състезатели по батут фигурират в списъците за няколко предстоящи състезания, включително етапи от Световната купа в Португалия (5–6 юли), Германия (20–21 септември), България (27–28 септември) и Франция (3–5 декември). Очаква се също да участват на шампионата в Испания през ноември. Подадено е предварително заявление за Световната купа на FIG в Париж (13–14 септември), като крайното потвърждение трябва да бъде направено до 16 юли.
Рамката за неутрални спортисти остава повод за напрежение. На Олимпийските игри в Париж 2024 само 15 руски спортисти се състезаваха при строги условия на неутралитет, доказали, че нямат връзки с военни или силови структури. Подобна процедура по проверка се очаква и за участие на Зимните олимпийски игри в Милано-Кортна 2026 (6–22 февруари).
По-широкият политически контекст продължава да влияе на тези решения. През март президентът на FIG Моринари Ватанабе посети както Украйна, така и Русия в очевиден опит да намали дипломатическото напрежение. Ватанабе, който наскоро загуби кандидатурата си за президент на Международния олимпийски комитет от представителката на Зимбабве Кирсти Ковънтри, публично се обявява за повторна интеграция на спортистите при ясни правила за неутралност.
С наближаващото встъпване на Ковънтри като нов президент на МОК на 23 юни и продължаващите контакти между международни федерации и национални организации, е вероятно да има нови развития в този конфликт.