Йоана Илиева – шампион, който пали детски искри

Йоана Илиева – шампион, който пали детски искри

Олимпийските мечти на една усмихната и чаровна българска спортистка

Разказ на Краси Панов

Отиваме на среща с актуалната европейска шампионка на сабя за жени до 23 години Йоана Илиева. Пристъпваме в безистен близо до площад „Македония“ в София. Аз и 8-годишната ми дъщеря, току-що завършила 2 клас. Водя я с мен по обективни битови причини. Завършила, нали се сещате… Но тя от предишния ден знае, че ще се запознае с един нов спорт – фехтовка. И се вълнува…

На втория етаж в една от сградите влизаме в помещение, отлично организирано за спортна подготовка. Нищо не липсва, но и няма излишна показност. Защото голям спорт не се прави под неонови надписи. Той се случва именно в такива зали.

Тук тренира Йоана Илиева. Фехтовач на академия „Васил Етрополски“ и водещ национален състезател за България. Лъчезарно младо момиче, което преследва и настига мечтите си за успех в спорта.

„Това е 6-ото ми първенство до 23 години, но този път беше впечатляващо. Светлини, шоу. Финалната пътека беше все едно е мач за световната титла при мъжете и жените. Да спечелиш такъв форум наистина ти доказва, че вече си професионалист“, казва Йоана.

И не крие, че има достатъчно самочувствие, за да се сбие и при жените.

„Смятам, че съм подготвена. Имам повече подиуми от другите момичета. Европейското първенство до 23 години не го приемах като състезание, което трябва да спечеля задължително. Моят фокус вече е върху жените, а това беше просто стъпка“, споделя фехтовачката.

Тя бе приета от министъра на спорта Весела Лечева, която я награди заедно с  националния ни отбор по художествена гимнастика, който спечели отборната титла и още 12 отличия на Европейския шампионат.

Емоциите, които описва Йоана са огромни. А освен мен ги поглъща и дъщеря ми. Която, слушайки за спортни победи и награждавания притихва и се сгушва, попивайки всяка дума...

Но това е само началото на пътя. Квалификациите за класиране на Олимпийски игри за европейски отбори и състезатели са почти непосилни. По-лесно е да вземеш олимпийски медал, отколкото да стигнеш до борбата за него. На континентален принцип шансовете да пратиш европейски тим или отделни състезатели не са големи. Въпреки това Йоана е решена да се бори и заедно със съотборничките си да стигнат до Олимпийските игри. Защото шансовете за класиране на отбор са по-големи. И българските момичета ще преследват целта.

Но от начало и как започва всичко? Дядото на Йоана Илиева има три внучки и иска всяка от тях да се занимава със спорт.

„Бях във втори клас. В училище дойдоха фехтовачи. Гледах сабите, маските и ме впечатлиха много. Отидох. Хареса ми. Реших да остана докато не си изградя мнение дали ми харесва достатъчно. Пробвах и други спортове. И така се оказа, че 2 години тренирам фехтовка. Майка ми се заинтересува, аз също. И изведнъж започнах да тренирам 6 пъти седмично“, казва Йоана.

Когато е на 12 години националният треньор Ивайло Воденов я забелязва и започват да работят професионално. Това е и човекът, който до днес е най-близо до нея в спортно-технически план. Започват международните състезания, които са доста скъпи. А и екипировката не е никак евтина.

„Тогава бате Иво и целият ни клуб инвестираха в мен. Радвам се, че успях да оправдая доверието им“, откровена е Йоана.

А 8-годишната ми дъщеря вече е забравила, че и аз присъствам на разговора и слуша само каката, която подрежда всяка стъпка от спортната си кариера…

След като през 2013 г. влиза сериозно в спорта, първите успехи на международно ниво идват през 2016 г.

„Благодарение на Фехтовална академия „Васил Етрополски“, федерацията и Ивайло Воденов от рано се намериха средства за мен. Започнах да получавам заплата още като 16-годишна. Тя не беше голяма, но имах джобни, не мислех за екипировка, лагери. Имах свобода да тренирам и го оценявам много“, казва Йоана.

В този период министър на младежта и спорта е Красен Кралев, който проявява специално отношение към подрастващите спортисти и държавата им осигурява адекватни средства за развитие.

„Няма как федерация без министерство. Тогава имаше награди, обърна ни се внимание. Философията и на министъра, и на моя треньор беше, че без да се наблегне на юношите и девойките няма как да имаш успехи при мъжете и жените“, искрено признава чаровната фехтовачка.

Пред нея има още дълъг път, защото едва сега навлиза в сериозния женски спорт.

Но 8-годишната ми дъщеря се запозна с млада българска шампионка. Която й разказа историята си. Обърна й внимание и й показа първите стъпки на спорта си. Сложи й маска, даде й сабя. И след това едно българско дете цяла вечер преразказваше историята на кака Йоана и си спомняше, че е видяло зала по фехтовка, хванало е оръжието и е сложило маската…

С актуалната европейска шампионка Йоана Илиева! Която за нея е… кака Йоана…

Българка смени скандална треньорка начело на художествената гимнастика на Италия

Италианската федерация по гимнастика назначи Мариела Пашалиева за старши треньор на националния отбор по художествена гимнастика.

Министърът на образованието хвали НСА

Около 2500 лева е средният доход на завършилите "Спорт" в Националната спортна академия

Новият етап за конния спорт в България стартира от Панагюрище на 2 и 3 май

Публиката в града ще стане свидетел и на честванията за 149-ата годишнина от Априлското въстание

България с 8 медала от Световното по калистеника в София

България за първи път беше домакин на Световно по калистеника

Валентина Георгиева с бронз от Световната купа по спортна гимнастика

За Валентина Георгиева това е втори медал за сезона от Световните купи след златото на прескок в Осие

България триумфира в Риека

Риека беше домакин на уникално международно събитие по проект #BeInclusiveWaterPolo

Пращаме пълен отбор грации на Европейската купа в Баку

В индивидуалната надпревара при жените ще стартират Дара Малинова и Олександра Шалуева

ММС подкрепи международния научен фестивал „ФИЖЪН 2025“

Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов участва в десетото юбилейно издание на най-големия български международен научен фестивал – „ФИЖЪН 2025“.

В Египет: Еди Пенев със сребро от Световната купа по спортна гимнастика

Европейската вицешампионка Валентина Георгиева четвърта на прескок при жените