Знаем ли достатъчно за рисковете от новата дрога?

Знаем ли достатъчно за рисковете от новата дрога?

Експерти по зависимости: Съвременният пазар на наркотици крие много по-сериозни и непредвидими опасности

Рисковете от новите наркотици могат да бъдат от промяна на поведението до инсулт. Модата им бързо се сменя, различни вещества заливат пазара и правят употребата все по-опасна, дори при еднократен опит. Традиционната и позната на лекарите дрога вече е демоде, а стимулантите все по-често се промотират в съвременната поп-култура. Райският газ може да доведе и до инвалидна количка, а лечението на зависимостите минава през детоксикация и подкрепа от семейството и професионалистите. Заради наркотиците расте цяло поколение без контрол върху емоциите си и обществото е станало изключително толерантно към употребата, което допълнително усложнява проблема. В същото време има стигма към зависимите.

Това са само част от тревожните констатации, които експерти по наркотични зависимости и млади хора, посветили се на превенцията сред своите връстници, споделиха по време на националната кампания „Знам за наркотиците, но не употребявам!“. Инициативата на сдружение „Социални иновации“ стартира в началото на годината, в отговор на обезпокоителната вълна от младежка употреба на дрога, заляла страната. Нейната основна цел беше да достигне до младите хора на възраст между 15 и 29 години и техните родители, като ги информира чрез поредица от разговори с експерти в медиите и по време на дискусии, проведени в различни градове на страната. Акцентът беше поставен върху ясното разбиране на рисковете, свързани с употребата на наркотични вещества, както и върху възможностите за получаване на навременна и адекватна помощ, за да бъде направен осъзнат избор в полза на живота без дрога.

Непредвидимите опасности на съвременните наркотици

Експертите нееднократно подчертаха, че съвременният пазар на наркотици крие много по-сериозни и непредвидими опасности в сравнение с миналото. Бързото навлизане на нови синтетични вещества, често с неизвестен състав и много по-силно действие, прави експериментирането изключително рисковано. "Ние не успяваме винаги да разберем какво има във вейпа, но за нас много важна е клиничната картина", обясни доц. д-р Людмила Нейкова-Василева, началник на катедра Токсикология във ВМА. Последиците могат да бъдат както внезапни и тежки промени в психичното състояние и поведението, така и остри физически усложнения, водещи до инвалидност или дори смърт.

Европейските служби за контрол на наркотиците изразяват все по-голяма загриженост относно дизайнерските наркотици. Те представляват химически модифицирани версии на познатите вещества, но с още по-непредвидими ефекти. „Само една минимална промяна в молекулата може да доведе до ново, много по-агресивно въздействие“, предупреждава токсикологът. Особено за хора със сърдечно-съдови заболявания, тези вещества могат да предизвикат тежки хипертонични кризи, инфаркти и инсулти.

Един от тревожните акценти по време на кампанията беше свързан с нарастващата популярност на райския газ сред младите хора. Въпреки че не е класифициран като наркотик, редовната му употреба може да доведе до сериозни и необратими увреждания на нервната система, водещи до загуба на чувствителност, парализа и дори инвалидност. Експертите призоваха за повишаване на информираността относно тези скрити рискове.

Тревожната тенденция за емоционална незрялост и обществената толерантност

Един от ключовите изводи на кампанията е свързан с нарастващия брой млади хора, които не развиват здрави механизми за справяне с емоциите и стреса и все по-често прибягват до наркотици като начин за емоционална регулация. "Много хора – и деца, и възрастни, използват веществата за емоционална регулация, но това са недобре работещи стратегии за справяне с емоциите“, коментира психологът и председател на Българска асоциация на специалистите по зависимости Сирма Георгиева. Тази тенденция води до сериозни проблеми в развитието на емоционалната интелигентност. Освен това, тревожна е и високата степен на обществена толерантност към употребата на наркотици, която създава погрешно усещане за нормалност и безопасност и допълнително затруднява превенцията и борбата със зависимостите. В същото време съществуващата стигма към зависимите често ги спира да потърсят помощ навреме. "Колко хора се притесняват, че в заведенията се употребява? Изключително толерантни сме към употребата, това е проблем и докато съществува, всички сме в този риск", добави Георгиева.

Влиянието на социалната среда и погрешните възприятия

Кампанията засегна и влиянието на социалната среда и погрешните възприятия сред младите хора. "От една страна битува това схващане, че другите го правят, което в повечето случаи всъщност е грешно. Но поп-културата ни е така организирана, че ние гледаме по телевизията, по медиите, в Инстаграм хора, които промотират по някакъв начин употребата", отбеляза психологът Александър Йорданов. "При младия човек любопитството в много случаи е водещо - това е причина за първите употреби на психоактивни вещества", допълни Йорданов.

Успешното възстановяване обаче е немислимо без силната и безусловна подкрепа на семейството и квалифицирани специалисти – психолози, терапевти и консултанти по зависимости. При нужда от помощ, Йорданов съветва родителите и младите хора да потърсят социални услуги, психолози и да се свържат със социални центрове. Полезни могат да бъдат и училищата, както и националната гореща линия за деца 116-111 и младежките организации.

Пътят към възстановяване и ключовата роля на подкрепата

Кампанията „Знам за наркотиците, но не употребявам!“ се превърна във важна платформа за откровен разговор между експерти, млади хора и родители, целящ да повиши осведомеността и да насърчи отговорното поведение и търсенето на помощ при нужда.

Превенцията да не опиташ наркотици пък е свързана с това да бъдеш добре информиран за рисковете и последствията, както и младежите да бъдат вдъхновени да изградят пълноценен и активен начин на живот. Инициативата  „Моето тяло, моето здраве не поучава, а предлага реални инструменти за изграждане на нова култура на грижа към себе си, насърчаване на здравословен начин на живот и създаване на положителни поведенчески модели сред младежите.

Кампанията припомня, че физическата активност не е просто полезна – тя е жизненонеобходима. Доказано е, че спортът и редовното движение подобряват настроението, намаляват нивата на стрес и тревожност и дори има превантивен ефект срещу депресивни състояния. В същото време, тя възпитава дисциплина, целеустременост и самоуважение – ценности, които директно се противопоставят на културата на бягство и зависимост.

В секцията Искам да споделя, искам да знам!" в платформата на кампанията „Знам за наркотиците, но не употребявам“  могат да бъдат намерени съвети за трудните ситуации. Целта е да се премахне стигмата на младежката зависимост и в крайна сметка да премахне пречките пред младите хора (и техните близки) да потърсят помощ навреме.

Научете повече за кампанията на  www.youths-project.eu и Facebook страницата на проекта.

 

МОК спря парите на БОК и заплаши с подвеждане под отговорност

Международният олимпийски комитет отново застана на страната на Весела Лечева

Фехтовачите ни отпаднаха от Европейското първенство

Мъжкият състав на България на шпага отпадна в първия кръг на отборната надпревара на Европейското първенство по фехтовка в Генуа (Италия).

София ще е домакин на първата Европейска купа по бейзбол 5

Вижте подробности

9100 лв. е наградният фонд в 85-ия маратон Галата – Варна

Победителите в маратона – мъж и жена, ще получат парични награди от по: I място – 1200 лв.; ІІ място – 900 лв.; ІІІ място – 700 лв.; ІV място – 600 лв.; V място – 500 лв.; VІ място – 400 лв.

Томас Бах се срещна с папата

По време на посещението си в Рим и Ватикана, президентът на Международния олимпийски комитет (МОК) Томас Бах се срещна с новия папа Лъв XIV, съобщават от организацията.

Рамазанов остана без апартамент във Велико Търново

Община Велико Търново взе решение да отнеме апартамента, предоставен през 2024 г. на олимпийския шампион Магомед Рамазанов, съобщава bTV

Йоана Илиева остана на крачка от медал на Европейското по фехтовка

23-годишната софиянка загуби на четвъртфиналите от французойка и остана 7-ма

Антъни Джошуа гледа мач на Радослав Росенов

Българският боксьор се бие в Акра

Олимпийският шампион по скокове на батут на лагер в България

Президентът на Българската федерация по скокове на батут се похвали още, че през следващата седмица очаква да бъдат преведени средствата за изграждането на нова зала в Ямбол и строителството да започне.