Барселона с Купата на краля след здрава битка срещу Реал Мадрид (ВИДЕО)

Барселона с Купата на краля след здрава битка срещу Реал Мадрид (ВИДЕО)

Каталунците спечелиха с 3:2

Барселона е новият носител на Купата на краля на Испания след епохален финал срещу Реал Мадрид, завършил 3:2 след продължения за каталунците, които са с 3/3 победи над „кралския клуб“ през този сезон. Тимът на Ханс-Дитер Флик стигна до триумфа след голове на Педри, Феран Торес и Жул Кунде, докато точни за отбора на Карло Анчелоти бяха Килиан Мбапе и Орелиен Чуамени.

За Барселона това е 32-ра Купа на краля, като тимът е едноличен лидер във вечната ранглиста на турнира. С тази победа Барса продължава да мечтае за требъл, тъй като води в класирането на Ла Лига и е на полуфинал в Шампионска лига. 

Финалът на „Естадио де Ла Картуха“ в Севиля започна с високо темпо, но без сериозни положения. Първата по-чиста ситуация дойде в 21-ата минута. Тогава Тибо Куртоа спаси удар с глава на Жул Кунде, който засече топката след центриране от пряк свободен удар.

В 28-ата минута пас на Джуд Белингам към Винисиус в половината на Барселона бе пресечен от Пау Кубарси, който веднага подаде към Педри. Халфът пусна дълго диагонално подаване към десния фланг, където бе Ламин Ямал. Младокът овладя топката и нахлу в наказателното поле. Тийнейджърът изчака Педри да се включи в нападението и му подаде в дъгата на наказателното поле, откъдето осмицата на Барса безкомпромисно прати топката в горния десен ъгъл – 1:0 за Барселона!

Реал Мадрид можеше да изравни в 35-ата минута, но гол на Джуд Белингам не бе зачетен заради засада.

В 44-ата минута Феран Торес едва докосна топката със задната част на главата си при центриране от ъглов удар, но след това тя рикошира в левия страничен стълб.

Пет минути след началото на второто полувреме Белингам отне топката в половината на каталунците. Последва пас към Винисиус, който влезе в наказателното поле и стреля с десния крак. Войчех Шчесни спаси, но топката се върна при бразилеца, който опита удар от малък ъгъл, но и той бе париран от поляка.

В 54-ата минута Килиан Мбапе мина между двама от защитата на Барселона, но последвалия му удар бе спасен от Шчесни.

Натискът на Реал Мадрид обаче продължи! Така се стигна до 70-ата минута, когато Мбапе бе фаулиран пред наказателното поле фронтално срещу вратата. Именно френският нападател застана зад топката и с феноменален удар от дъгата на наказателното поле прати топката в десния страничен стълб и в мрежата на каталунците – 1:1!

Този гол вдъхнови „кралете“ и в 77-ата минута Арда Гюлер центрира от ъглов удар вляво от вратата на Барселона. В наказателното поле най-високо скочи Орелиен Чуамени и с глава порази вратата на Шчесни, оформяйки пълния обрат за Реал Мадрид!

Пет минути след това Ламин Ямал навлезе от дясното крило към вътрешността на игрището и стреля от средна дистанция, но Куртоа внимаваше и спаси.

Това обаче не помогна на белгиеца, защото 2 минути след това той бе преодолян от Феран Торес. Куртоа опита да излезе и да пресече дълго подаване на Ямал към Торес, но бе подминат от нападателя, след което той прати топката в мрежата му – 2:2!

В следващите минути играта бе двуостра, като Барселона опитваше по-чести нападения, докато Реал Мадрид разчиташе на контраатаки.

Драмата стана пълна в 6-ата минута от продължението, когато Рафиня нахлу в наказателното поле с топка в крака и бе спънат от Раул Асенсио, което накара съдията Рикардо де Бургос Бенгоечеа да отсъди дузпа за Барселона. Ситуацията обаче, бе преразгледана с ВАР, и реферът отмени решението си за наказателен удар, а вместо това показа жълт картон на Рафиня за симулация.

По този начин мачът не излъчи победител в редовното време и влезе в продължения. В първите 15 минути двата отбора не успяха да създадат чисто голово положение пред вратата на противника, с което да стигнат до трети гол.

Във втората минута от второто продължение Фермин Лопес центрира чудесно отдясно, намирайки Торес в наказателното поле и той вкара от упор, но бе отсъдена засада.

Преимуществото на Барселона обаче, даде резултат в 116-ата минута, когато Жул Кунде матира Тибо Куртоа със снаряд от дъгата на наказателното поле, след като пресече подаване на Лука Модрич – 3:2 за Барселона.

Реал Мадрид не се отказа и в 118-ата минута съдията отсъди дузпа за нарушение срещу Мбапе в наказателното поле, но решението бе променено, тъй като Браим Диас бе в засада, която бе маркирана.  

В продължението на срещата Антонио Рюдигер, който бе заменен по-рано през мача, побесня от резервната скамейка и му бе показан директен червен картон. 

До повече голове така и не се стигна и по този начин Барселона спечели и третото издание на Ел Класико през този сезон, с което спечели своята 32-ра Купа на краля!

ОБЗОР

Нагелсман: Всеки противник заслужава уважение

Селекционерът на Германия с коментар за жребия

Десетима от Брест излъгаха Монако с 1:0 (ВИДЕО)

Отборът на Брест победи Монако с 1:0 в първия мач от 15-ия кръг на френската Лига 1

Луис Диас с намалено наказание от УЕФА

Нападателят на Байерн Мюнхен Луис Диас получи намаление на тримачовата си забрана в Шампионската лига на два двубоя след обжалване след безразсъдното му нарушение срещу Ашраф Хакими от Пари Сен Жермен

Влахович се оперира, аут е до пет месеца

Нападателят на Ювентус Душан Влахович претърпя операция след разкъсване на сухожилието на левия адуктор, съобщи пресслужбата на клуба Ювентус

Някой ще се извини ли на Рубен Аморим?

Явно все пак знае какво прави и проблемът не е в схемата му

Нов скандал с Лион: Клубът направил фиктивни трансфери за 120 милиона евро

Френският гранд Лион отново се оказа в центъра на голям скандал, след като „Екип“ разкри, че клубът е бил принуден да възстанови огромна сума за нереализирани трансфери, свързани с бразилския Ботафого

Аморим обясни защо не пуска в игра Мейну

Мениджърът на Манчестър Юнайтед Рубен Аморим бе попитан от репортерите днес защо английският национал Коби Мейну все още не е започвал като титуляр за тима му през сезона

Фенербахче си хареса нападател на Атлетико Мадрид

Фенербахче ще се срещне с агента на нападателя на Атлетико Мадрид Александър Сьорлот следващата седмица, съобщи журналистът Ягиз Сабунджуоглу в социалната мрежа X

Батистута: Вече няма футболисти като мен

Легендата на Серия А и аржентинския футбол Габриел Омар Батистута сподели своя критичен поглед върху съвременния футбол