Драма в Белгия: Андерлехт би с дузпи 10 от Лудогорец (ВИДЕО)

Шампионите отпаднаха от Европа след трилър

Лудогорец отпадна изключително драматично от европейските клубни турнири.

Разградчани загубиха с 1:2 визитата си на Андерлехт в 1/16-финалите на Лигата на конференциите и след 0:3 при дузпите напуснаха надпреварата.

Те нямаха късмет в Брюксел, тъй като загубиха 2-ма основни играчи заради травми и останаха с човек по-малко в продълженията, когато Якуб Пьотровски беше изгонен заради дискусионен втори жълт картон.

В крайна сметка обаче възпитаниците на Анте Шимунджа не можаха да вкарат нито веднъж от бялата точка, докато домакините бяха безгрешни и продължават към осминафиналите.

Иначе Лудогорец започна добре срещата и можеше да открие резултата още в 81-ата секунда.

Тогава топката попадна у оставения непокрит пред вратарското поле Бърнард Текпетей, но той не успя да я спре добре и вратарят улови.

В 11-ата минута дойде първата лоша новина за Лудогорец, тъй като Аслак фон Витри се контузи и бе заменен принудително от зимното попълнение Гонсало Авила Гордон - Пипа.

Втората лоша вест не закъсня, 13-ата минута се оказа фатална за разградчани, защото домакините изравниха резултата с доза късмет.

Нападателят им Ислам Слимани засече центриране отляво и след рикошет във Франко Русо топката спря в мрежата.

Така Андерлехт откри с автогол резултата и изравни общия такъв в сблъсъка.

В 22-ата минута Лудогорец пак нямаше шанс, защото първо изстрел на Текпетей от границата на наказателното поле срещна гредата, а после новодошлият Русо можеше да се реваншира и вкара гол, но той бе отменен заради засада.

След това се стигна до сблъсъци между играчи от двата отбора на терена, но те бързо бяха овладени от германския арбитър Даниел Зиберт, а впоследствие домакините натиснаха.

Вратарят Серджио Падт обаче се намеси решително на 2 пъти в рамките на минути между 30-ата и 34-ата, за да не допусне второ попадение.

В самия край на първото полувреме пък Текпетей се измъкна зад защитата и бе задържан, но нарушение не бе отсъдено.

Секунди след това Русо се намеси решително в наказателното си поле, а в 3-ата минута на добавеното време именно Текпетей получи на границата на пеналта, ала настъпи топката и я загуби.

Така почивката дойде при минимален аванс за Андерлехт и равенство 1:1 в общия резултат.

На почивката Спас Делев замени Текпетей и Лудогорец започна по-силно второто полувреме. Игор Тиаго обаче провали 3 обещаващи положения, при едно от които блокира опасен удар към вратата на Андерлехт.

По-добрата игра на гостите продължи и Десподов пропусна изгодна възможност, докато домакините започнаха все по-осезаемо да разчитат на контраатаки.

След една постепенна такава в 68-ата минута обаче те отново имаха доза късмет, защото Падт отклони топката след удар от движение на Яри Версхерен и пас с гърди на Слимани, но въпреки това кълбото спря в мрежата и Андерлехт поведе с 2:0 (2:1 в общия резултат).

Интересното е, че по този начин домакините реализираха всеки от 2-та си точни удара, докато Лудогорец имаше 11, но нито един в очертанията.

Само 3 минути след попадението обаче българският шампион също вкара такова. То, точно както в Разград, бе дело на Игор Тиаго, който в 71-ата минута засече центриране на Десподов и направи общия резултат 2:2, а този в Белгия – 2:1.

Малко преди началото на 80-ата минута Ян Вертонген препъна откъсващия се сам срещу вратаря Десподов, но съдията даде знак играта да продължи, а в 81-ата Падт трябваше да показва класа след изстрел на Марио Стройкенс по диагонала.

В 86-ата минута Андерлехт удари греда, след като шут на резервата Бенито Раман се отклони в Недялков и срещна напречния стълб за щастие на „орлите“.

За тяхно нещастие обаче в 90-ата минута Тиаго се контузи и също като Фон Витри трябваше да бъде заменен принудително.

В 95-ата минута Падт отново трябваше да се намесва, за да блокира акробатичен удар, а и последвалия опит за центриране, за да вкара мача в продължения.

Те започнаха силно за Лудогорец, но Десподов не се възползва, а в 96-ата минута тимът остана с човек по-малко. Пресилен втори жълт картон получи Якуб Пьотровски, който остави разградчани с 10 души на терена, въпреки сериозните претенции от лагера на „орлите“.

След това за гостите стана доста по-трудно и в 100-ата минута Педро Нереси трябваше да чисти с гърди пред голлинията, а 4 по-късно и Русо изби топката малко преди тя да бъде засечена във вратата.

Така първото продължение завърши без попадения, а такива не паднаха и през второто, за да се стигне до ролетката на дузпите.

Първи зад топката застана Пипа от Лудогорец и стреля много леко, което позволи на вратаря да спаси.

После резервата Рафаелов изпълни в стил „Паненка“ и вкара за Андерлехт, докато Доминик Янков също не изпълни добре и Вербюген спаси втора дузпа на разградчани.

След това Вертонген вкара хладнокръвно, докато Нареси също не сполучи от бялата точка, за да отрази стражът на домакините още един удар, а след това Версхерен да ги прати на осминафиналите.

АНДЕРЛЕХТ - ЛУДОГОРЕЦ 2:1 (3:0 след дузпи)
1:0 Франко Русо (13, автогол)
2:0 Яри Версхерен (68)
2:1 Игор Тиаго (71)
Червен картон: Якоб Пиотровски (Андерлехт) – 97-а минута