Интер триумфира с Купата за мечтан дубъл в Италия (ВИДЕО)

Интер триумфира с Купата за мечтан дубъл в Италия (ВИДЕО)
Източник: БГНЕС

“Нерадзурите” не оставиха шансове на Лацио във финала

Интер оправда очакванията и завоюва първия си златен дубъл от 2010 насам, след като "нерадзурите" спечелиха Купата на Италия. Във финалния сблъсък тази вечер възпитаниците на Кристиан Киву стигнаха до успех с 2:0 на "Олимпико" срещу Лацио, който буквално трябваше да се чувства у дома си, но "орлите" разочароваха феновете си.

"Нерадзурите" поведоха след автогол на Адам Марушич (14') около четвърт час след началото, а нова грешка дестина минути преди края на първото полувреме доведе до попадение на Лаутаро Мартинес (35'). "Орлите" от своя страна проспаха първото полувреме в атакуващ аспект и потърсиха попадението чак около почивката, а през втората част неколкократни гениални намеси на стража на миланския страж Хосеп Мартинес - включително в добавеното време, запазиха аванса.

Самият двубой пък не изневери на очакавнията и футболистите от Северна Италия стартираха с много сериозна преса, с която натикаха съперника си в неговата половина. Гостите се хвърляха за всяка топка и това логично доведе до жълт картон за Бисек в 6-ата минута, а междувременно римляните дебнеха за грешки. Именно те обаче те бяха първите, които сбъркаха фатално и четвърт час след началото "орлите" бяха поставени в шах. Центриране от корнер смути максимално отбраната и топката се озова във врата, пазена от Едоардо Мота. В купа от играчи първоначално не се видя кой точно отбеляза попадението и като голмайстор бе записан Тюрам, но на повторението се видя, че Марушич си е вкарал автогол.

Десетина минути преди края на редовното време първата част "орлите" допуснаха нова много груба грешка в отбрана и позволиха на Лаутаро Мартинес да нанесе смъртоносен удар, който удвои преднината на Интер.

В 39-ата минута "нерадзурите" можеха да отбележат и трети гол, с който окончателно да убият интригата. Жиелински отправи бомбен изстрел, а този път Едоардо Мота бе блестящ по рамките на вратата. Малко преди края на редовното време на първата част "бианкочелестите" стигнаха до най-чистото си положение преди почивката и Исаксен стреля, а Хосеп Мартинес изчисти в корнер.

Второто полувреме стартира отново с много мощна преса на възпитаниците на Кристиан Киву, които почти веднага след подновяването на играта стигнаха до корнер, а нова грешка в 54-ата минута можеше да сложи край на спора. Този път обаче в последния момент "орлите" се справиха след суматохата, създадена от Димарко. Това като че ли стресна домакините и те за първи път погледнаха малко по-сериозно и по-продължително към вратата на съперника. Така в 58-ата минута Нослин отправи топовен шут от движение от вътрешността на пеналтерията и стреля в аут. Междувременно футболист в "небесносиньо" се строполи в наказателното поле, но нямаше никакви основания да бъде отсъден 11-метров наказателен удар.

Въпреки съвземането на столичани съперникът от Милано продължи да доминира по смазващ начин и само 19 минути преди края на редовното време статистиката отчете, че "нерадзурите" имат предимство от 67:33 процента във владението на топката.

В 76-ата минута домакините от Лацио пропуснаха нова възможност да се върнат. Булайе Диа намери как да стреля, а Хосеп Мартинес намери как да спаси, като на повторението се видя как ефектно чисти топката с глава. Това отвори мача и скоро на свой ред "нерадзурите" отговориха. Стражът Мота първоначално се намеси, а след това топката стигна до Жиелински, който от движение стреля в аут.

Страстите се покачиха и "орлите" видимо изнервени от очертаващата се загуба пет минути преди края на редовното време кипнаха и предизвикаха спречкване около тъчлинията. Така страстите се нажежиха подобаващо като за финал, а главният съдия Марко Гуида, който иначе нямаше много работа днес изключително професионално укроти ситуацията с четири бързи жълти картона - за Педро от Лацио, който извърши нарушението, довело до суматохата, както и още за Димарко, Барела и Дзакани, които бяха най-активните по време на спречкването.

Нататък последва пет минути добавено време, в чиято сред "орлите" имаха своята златна възможност да върнат гол и да направят изключително интересни заключителните около 150 оставащи секунди. Тогава обаче Хосеп Мартинес направи поредна блестяща намеса и до голяма степен окончателно реши изхоад от двубоя. При подновяването на играта пък се стигна до неприятен инцидент, при който топката бе изритана в главата на падналия на земята Педро, това забави още двубоя и той бе подновен чак след края на официалните пет минути продължение. Реферът Гуида не видя основания до продължи мача особено дълго след това и броени секунди по-късно официализира дубъла, за който Интер мечтаеше от 2010 г. насам.

Освен всичко останало победата затвърди смазващото предимство на Интер в преките двубои с Лацио от последните години. "Нерадзурите" паднаха за последно от "бианкочелестите" в началото на сезон 2022/2023, когато в 3-тия кръг на Серия А допуснаха поражение с 1:3. Това бе и последният път, в който римляните успяха да завършат в топ 4 италианския елит, като дори тогава завоюваха сребърните медали. От този момент нататък обаче настъпи неочакван упадък в тима от Вечния град и не просто ще е извън най-добрите в Европа, а изобщо няма да кръстосва Стария континент в нито един от трите турнира на УЕФА за втора поредна година.

Алварес не планира да ходи в Арсенал

Въпреки че воденият от мениджъра Микел Артета тим на Арсенал се позиционира като основен кандидат за нападателя на Атлетико Мадрид Хулиан Алварес, аржентинският национал няма намерение да се мести в Лондон, твърди испанското издание SER Deportivos

Атлетико Мадрид с нова офанзива за Хюлманд

Атлетико Мадрид няма да пести усилия в опита си да привлече полузащитника на Спортинг Лисабон, Мортен Хюлманд, съобщава португалското издание Antena1

Един от собствениците на Уест Хем напусна след изпадането

След 16 години начело на Уест Хам Дейвид Съливан се оттегли от поста си на съпредседател на клуба, след като е бил уведомен за предстоящото публикуване на сериозни исторически обвинения

Киеза: Искам да се върна в Ювентус

Италианският национал Федерико Киеза разкри причина за раздялата с Ювентус, настоявайки, че никога не е искал да напусне клуба, а подновяване на договора му дори не е било обсъждано, което противоречи на твърдението, че парите са били в основата на разминаването между двете стани

Куман: Стоичков е любимият ми нападател на Барселона

Българската легенда на Барселона Христо Стоичков беше посочен за един от любимите футболисти в клубната история на бившия си съотборник на “Камп Ноу” Роналд Куман

Марота: Ще се пенсионирам ако спечеля Шампионската лига

Президентът на Интер говори за изминалия сезон и целите пред "нерадзурите"