Манчестър Юнайтед открадна точка от Ливърпул (ВИДЕО)

Дербито се игра пред рекордна публика на „Анфийлд“ и завърши с червен картон

Манчестър Юнайтед взе точка от Ливърпул след 0:0 в 181-ото дерби на английския футболен елит.

Мърсисайдци бяха по-добри, отправиха цели 34 удара, но направиха няколко пропуска и сдадоха първото място във временното класиране на Висшата лига.

То вече е притежание на Арсенал, който по-рано през деня надви Брайтън с 2:0 и събра 39 пункта, докато Ливърпул остана с 38, колкото има и Астън Вила. Манчестър Юнайтед пък е на 7-ма позиция с 28 в своя актив.

Гостите пристигнаха без деветима свои футболисти, в това число капитана Бруно Фернандес, бившия такъв Хари Магуайър, Каземиро, Кристиан Ериксен, Лисандро Мартинес и изпадналия в немилост Джейдън Санчо, но и домакините имаха своите кадрови проблеми.

От сметките на мениджъра им Юрген Клоп отпаднаха общо половин дузина играчи, включително Жоел Матип, Тиаго Алкантара, Анди Робъртсън, Диого Жота и Алексис Мак Алистър.

Въпреки това двата отбора изиграха вълнуващ сблъсък пред рекордна през последните 50 години посещаемост в Ливърпул. 57 000 зрители изгледаха на живо дербито на „Анфийлд“, благодарение на новите трибуни, а сред публиката бе и легендарният бивш мениджър на гостите сър Алекс Фъргюсън.

Ливърпул овладя инициативата веднага след началния съдийски сигнал на „Анфийлд“, където бе и легендарният бивш мениджър на гостите сър Алекс Фъргюсън.

Мърсисайдци създадоха първата опасност още в 93-ата секунда, когато Софиан Амрабат изчисти пред голлинията.

Последва една нерешителна намеса на Андре Онана, от която Дарвин Нунес не се възползва, но в 27-ата минута вратарят се реабилитира със страхотно спасяване.

Той отрази удар отблизо с глава след корнер, за да запази ремито, а в 37-ата минута, след още един ъглов удар, Нунес стреля над гредата.

До почивката нямаше повече чисти голови положения, а скоро след нея Ливърпул имаше едно такова, тъй като Трент Александър-Арнолд проби в наказателното поле и стреля опасно, но топката спря във външната част на мрежата.

Гостите стигнаха до първия си шанс чак в 55-ата минута, когато Коби Майну изведе отлично в коридор Алехандро Гарначо.

Аржентинецът обаче се засуети и в последния миг Александър-Арнолд му чукна леко топката, така че той не успя да нанесе добър удар.

В 66-ата минута Ливърпул осъществи една бърза атака и Мохамед Салах поднесе топката на Александър-Арнолд, който обаче с шут от движение я прати на сантиметри от страничната греда.

Последва неточен изстрел на резервата на домакините Коди Гакпо, а в 67-ата минута Юнайтед пропиля отлична възможност.

Нападателят Расмус Хойлунд бе изведен добре и стреля по диагонала, ала Алисон спаси, след което норвежецът не сполучи и при добавката.

Последваха атаки към двете врати като в 70-ата минута Онана отрази диагонален удар на Салах, а секунди след това Мактоминей стреля над вратата на Алисон.

Вихреното темпо продължи с опити на Салах и Цимикас да обстрелват целта от дистанция, но без резултат.

В 85-ата минута домакините поискаха дузпа за игра с ръка на Люк Шоу в наказателното поле, но такава не бе отсъдена заради рикошет в крака на английския национал.

Секунди след това Джо Гомес стреля отблизо, но прати топката малко встрани за нещастие на своя треньор Клоп, който нервно ръкомахаше край тъчлинията.

Така се стигна до добавеното време на срещата, което бе 5 минути, а във втората от тях Гакпо пропусна с глава отблизо след центриране от статично положение.

Секунди след това Диого Далот беше изгонен по изключително наивен начин. Португалският национал протестира бурно срещу решение на съдията за тъч, за което получи жълт картон, но не спря да ръкомаха и реферът го изгони за второ официално предупреждение.

Въпреки това до края попадения не паднаха и така Ливърпул за първи път през сезона не спечели и не вкара гол като домакин в мач от Висшата лига.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЛИВЪРПУЛ: Алисон, Александър-Арнолд, Конате, Ван Дайк, Цимикас, Ендо, Собослай, Гравенберх, Салах, Диас, Нунес;

Мениджър: Юрген Клоп;

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД:Онана, Далот, Еванс, Варан, Шоу, Майно, Амрабат, Мактоминей (к), Антони, Гарначо, Хойлунд;

Мениджър: Ерик тен Хаг.