3. Гуардиола пренаписа историята, Сити пак е шампион! (ВИДЕО)

Гуардиола пренаписа историята, Сити пак е шампион! (ВИДЕО)

Обратът на Арсенал не промени класирането

Историята на Висшата лига е пренаписана, след като Манчестър Сити спечели четвърта поредна титла. От сезон 1991/92 няма друг отбор с подобна серия, а това изстреля Пеп Гуариола пред сър Алекс Фъргюсън. Досега двамата бяха с по три поред шампионски отличия. Успех на "гражданите" с 3:1 над Уест Хем гарантира отличието за "шумните съседи". В нито един момент Сити не изпусна от поглед трофея в заключителните 90 минути от сезона, след като набързо поведе с 2:0 на "чуковете" у дома с попадения на Фил Фодън.

В Лондон Арсенал имаше сериозни трудости срещу Евертън, но в крайна сметка взе своето - 2:1. Обратът дойде късно, но не бе от особено значение. Тимът на Микел Артета, бившият асистент на Гуардила, остана втори, на 2 точки зад новия-стар шампион на Англия.

Начало на последния кръг от сезона започна с ранно попадение за Сити, дошло още във 2-ата минута. Фил Фодън с удар от дистанция не истави шанс на стража на Уест Хем за 1:0. Последвалите минути на "Етихад" показаха нагледно решителността на "гражданите" да решат всичко още до почивката. Алфонс Ареола, вратарят на гостите, направи решително спасяване в 15-ата минута след удар на Доку. Преди това стражът бе парирал удари на Кевин де Бройне.

В 17-ата минута многоходова атака на домакините изведе Родри на добра позиция в наказателното поле, но ударът му мина покрай целта.

В Лондон Арсенал също държеше инициативата в първите минути, но не успяваше да нанесе решителен удар. Там някъде дойде и информацията за втори гол за Сити, което до голяма степен сложи точка на интригата. И отново Фодън бе големият герой за "гражданите", след като засече с едно центриране по земята на Доку.

И логично, предвид развитието на събитията, Арсенал допусна пръв гол на "Емирейтс". Изпълнение на фаул от Идриса Гей намери главата на Деклан Райс, за да влети в мрежата на домакините.

Въпреки всичко до почивката нещата се промениха. Първо "артилеристите" изравниха чрез Томиасу, а в Манчестър Уест Хем намали с феноменално изпълнение на Мохамед Кудус със задна ножица.

Вторите полувремена стартираха сравнително спокойно на фона на началните минути на кръга. И все пак нов решаващ гол падна и той бе в Манчестър. Минута преди да е изтекъл първия час от мача, Родри изненада Ареола с удар по земята, който влетя в левия ъгъл на "чуковете" - 3:1.

Новината за попадението долетя изключително бързо в Лондон, където феновете на Арсенал посърнаха и чувствително намалиха децибелите в подкрепата си срещу Евертън.

В Манчестър пропуските на Ерлинг Холънд продължиха да се трупат, а норвежецът не съумя още веднъж да се разпише в 66-ата минута, когато Ареола изби в корнер.

В 63-ата минута вратарят на "артилеристите" Давид Рая направи ключово спасяване след удар на Доминик Калвърт-Люин, пробил до границата на наказателното поле на домакините. В следващите минути Евертън продължи да бъде по-активният отбор и да търси по-усилено второто попадение.

Три минути преди края драмата отново бе на път да се завърне в заключителните мигове на сезона. В Манчестър домакините допуснаха второ попадение, дело на Томас Сучек, но ВАР показа, че нападателят е играл с ръка. Така резултатът се запази - Сити - Уест Хем 3:1.

В Лондон Арсенал стигна до пълен обрат, след като Кай Хавертц се вкара отблизо при бърза контраатака, дошла след груба грешка в отбраната на "карамелите" след спорен пас през центъра. И това попадение бе преразгледано за евентуална игра с ръка на Габриел Жезус в хода на атаката, но попадението остана.

Така всички погледи бяха вперени към "Итихад", където "чуковете" се нуждаеха от два гола, за да пратят титлата към Лондон. Това така и не се случи, а след последния съдийски сигнал феновете на "гражданите" нахлуха на терена, за да празнуват титлата. Титла №10 за Сити е факт!