3. По шампионски: Сити на победа от историческа титла (ВИДЕО)

По шампионски: Сити на победа от историческа титла (ВИДЕО)

Холанд вкара 2 гола на Тотнъм и прати Вила в ШЛ

Манчестър Сити е на победа от невиждана до момента 4-та последователна титла в английската Висша лига.

Шампионите спечелиха с 2:0 ключовата си визита на Тотнъм, отложена от XXXIV кръг, така че при успех над Уест Хем в последния си двубой от първенството ще пренапишат историята.

Нападателят им Ерлинг Холанд вкара и 2-те попадения в Лондон след почивката, за да стигне до кота 27 през сезона и да събере Сити 88 точки.

С 2 по-малко има преследвачът Арсенал, който приема Евертън в последния кръг, но ще остане втори, ако „гражданите“ победят друг столичен тим – този на „чуковете“.

Тотнъм пък остана с 63 точки, което гарантира на Астън Вила 4-о място в крайното класиране и квота за Шампионска лига на бирмингамци.

„Шпорите“ ще трябва да се примирят с участие в Лига Европа, след като загубиха 5 от последните си 6 шампионатни сблъсъка.

Манчестър Сити пък влезе в серия от 8 победи във Висшата лига, а с основна заслуга затова бе и появилият се в 69-ата минута резервен вратар Щефан Ортега, който бе избран за играч на мача, защото направи няколко впечатляващи спасявания.

Срещата започна двуостро като домакините заложиха на традиционната си висока линия на защита и сериозна преса в половината на Сити.

Гостите опитаха да излязат от нея с извеждащи подавания и 2 такива за малко не успяха в началните минути. Първо Ерлинг Холанд извърши нарушение в атака, а после засада спря устрема на Де Бройне.

В 15-ата минута Родриго стреля с глава след корнер, но защитник на Тотнъм блокира удара.

Само няколко секунди по-късно се стигна до грешка при изнасянето на топката и Фил Фодън я засече от въздуха. Вратарят на домакините обаче показа класа и успя инстинктивно да спаси.

След това Тотнъм заигра по-настъпателно, но трудно достигаше до чисти голови ситуации.

Една такава имаха гостите в последните секунди на първата част. Първо шут на Холанд бе блокиран, а после изстрел на Бернардо Силва бе спасен самоотвержено от Раду Драгушин, който с глава изчисти в корнер.

Така почивката дойде при нулево равенство, а гостите имаха само 1 точен удар през първите 45 минути.

Втората част започна с отличен шанс за домакините. След пробив отляво топката бе пратена към наказателното поле, където капитанът Хюн-Мин Сон засече от движение, но Едерсон спаси.

Манчестър Сити откри резултата малко по-късно. В 51-ата минута Фил Фодън напредна по фланга и центрира, след което топката стигна до Бернардо Силва. Той пък я подаде на Де Бройне, който почти от аутлинията подаде по земя успоредно на вратата, а непокритият Холанд нямаше как да сбърка.

Така норвежкият нападател вече има 26 попадения през сезона на сметката си, с цели 5 повече от втория Коул Палмър, което на практика му гарантира голмайсторския приз във Висшата лига.

Интересното в случая бе, че освен феновете на Сити, откриването на резултата бе прието радостно и от някои домакински привърженици, които явно искаха повече Арсенал да не вземе титлата, отколкото отборът им да се бори за място в Шампионската лига.

След това Де Бройне и Едерсон получиха последователно тежки удари и имаха нужда от медицинска помощ като в крайна сметка и двамата бяха заменени в 68-ата минута, на което вратарят реагира изключително бурно и си позволи изблик на ярост пред очите на треньора си Пеп Гуардиола.

В 71-ата минута обаче заменилият го Щефан Ортега направи впечатляващо спасяване, след като резервата на домакините Деян Кулушевски се озова сам срещу него и стреля от близка дистанция.

В 86-ата минута капитанът на домакините се озова сам срещу резервния страж на гостите, но Ортега не трепна и спаси с крак изстрела на Сон.

Малко след това Сити получи дузпа, тъй като Педро Поро фаулира в пеналта резервата Жереми Доку.

Отново Холанд застана зад топката и за втори път я прати в мрежата, оформяйки крайното 2:0 в 91-ата минута.

Тотнъм – Манчестър Сити 0:2
0:1 Ерлинг Холанд (51)
0:2 Ерлинг Холанд (90+1, дузпа)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ТОТНЪМ: 13. Гулиелмо Викарио, 23. Педро Поро, 17. Кристиан Ромеро, 6. Раду Драгушин, 37. Мики ван де Вен, 30. Родриго Бентанкур, 5. Пиер-Емил Хойберг, 29. Папе Матар Сар, 22. Бренан Джонсън, 7. Хюн-мин Сон (к), 10. Джеймс Мадисън;

Резерви: 40. Брандън Остин (вр), 12. Емерсон Роял, 4. Оливър Скип, 21. Деян Кулушевски, 11. Браян Хил, 73. Тайрийс Хол, 18. Джовани Ло Селсо, 44.  Дейн Скарлет, 59. Мики Мур;

Мениджър: Ангелос Постекоглу;

МАНЧЕСТЪР СИТИ: 31. Едерсон, 24. Йошко Гвардиол, 3. Рубен Диаш, 25. Мануел Аканджи, 2. Кайл Уокър (к), 16. Родри, 8. Матео Ковачич, 47. Фил Фодън, 17. Кевин Де Бройне, 20. Бернардо Силва, 9. Ерлинг Халанд;

Резерви: 18. Щефан Ортега (вр), 5. Джон Стоунс, 6. Нейтън Аке, 27. Матеус Нунеш, 82. Рико Люис, 52. Оскар Боб, 10. Джак Грийлиш, 11. Жереми Доку, 19. Хулиан Алварес;