НАДЕЖДАТА УГАСНА! Левски е аут (ВИДЕО)

"Сините" паднаха 0:2 от Айнтрахт

Левски мечта дълго за място в групите на Лигата на конференциите, но късни попадения във Франкфурт оставиха "сините" с празни ръце за 0:2 от Айнтрахт. Поражението бе първо за родния гранд в Европа през настоящата кампания, но и напълно достатъчно, за да го лиши от участие в турнира на УЕФА през есента. В архитект на германския триумф се превърна световният шампион Марио Гьоце. Опитният халф асистира за първото попадение в двубоя, паднало чак в 78-ата минута. Именно бившият играч на Дортмунд и Байерн изработи и гола на "орлите" в София за 1:1. Този път последните минути не бяха щастливи за тима на Николай Костов, който се срина, допускайки и решаващо второ попадение, дело на Шкири.

Българският специалист опита да изненада съперника с избора на схема на игра, залагайки на 3-4-3. В сърцето на защитата той използва тримата си налични централни бранители - Келиан ван дер Каап, Хосе Кордоба и Кристиан Димитров. В същото време в атака "сините" разчитаха на Уелтън и Роналдо по крилата, както и на Рикардиньо в качеството му на център нападател. Извън стартовите 11 пък остана Асен Митков, чието място бе заето от Дарлан. Това обаче не донесе нищо на Левски в офанзивен план, а в рамките на 90 минути Кевин Трап нямаше сериозна работа.

Домакините пък бяха лишени от голямата звезда Рандал Коло Муани, отказал да тренира и обявил бойкот на клуба заради желанието да премине в ПСЖ. Нямаше го и капитанът Себастиан Роде, страдащ от болки в прасеца, а в навечерието на мача бе продаден и халфът Йеспер Линдстрьом на Наполи.

Началните минути във Франкфурт бяха лишени от домакински натиск.  Двата тима видимо показаха, че няма да бързат да се хвърлят на сляпо в предни позиции. Положенията липсваха, въпреки че и Айнтрахт, и Левски опитаха няколко бързи атаки по крилата. В средата на полувремето Айнтрахт откри, след като Кордоба наивно загуби топката в половината на съперника, а "орлите" организираха бърза контраатака. Попадението на Омар Мармуш все пак бе отменено заради засада.

В същото време проблемите пред Дино Топмьолер продължиха да се трупат и в хода на срещата, след като Якич пострада сериозно при удар със свой съотборник и бе заменен от Хуго Ларсон. И в добавеното шестминутно продължение на първата част не се случи нищо интересно, а двата тима се оттеглиха за почивка при нулево равенство с ясното създание, че потенциалните продължения са на 45 минути отстояние. Нито един точен удар не бе отправен до този момент.

Втората част започна с напрежение пред вратата на Левски, след като Марио Гьоце на два пъти бе намерен в невралгична зона, но при втората ситуация ударът му бе блокиран. Още преди да е изтече и час от игровото време, наставникът на родния гранд Николай Костов предприе промяна в състава - теренът напусна Дарлан, който не се запомни с нищо, а мястото му зае Асен Митков. Отговорът на Топмьолер бе Джеси Нганкам, който зае мястото на Омар Мармуш за втора смяна на Айнтрахт. И това се оказа гениално решение на германския тактик.

Четвърт час преди края Рикардиньо пострада сериозно, след като Робин Кох неволно го удари с ръка, но претенциите на бразилеца за червен картон не доведоха нито до картон за бранителя на Айнтрахт, нито до нарушение. Претенциите пък не трогнаха особено главния съдия.

Ударът за Левски дойде в 79-ата минута, когато отбраната на Левски изпусна наивно Гьоце да бъде изведен на отлична позиция, той намери резервата Нганкам и нападателя от няколко метра не сгреши, откривайки резултата.

Наясно, че Левски върви към отпадане, Костов хвърли на терена Джавад Ел Джемили и героя от първия мач Асими Фадига, а теренът напуснаха Келиан ван дер Каап и Рикардиньо. Този път синя лудост в края нямаше. Левски се срина в последните минута, а Айнтрахт се възползва от това. Асен Митков загуби с лека ръка топката в средата на терена и позволи германците да организират бърза контратака, завършила с гол.

Така участието на Левски в Европа приключи във Франкурт пред близо 3000 екзалтирани фенове на тима. "Сините" ще трябва да чакат поне до следващото лято за нов опит да се завърнат в групите, но за целта първо трябва да си осигурят визи за евротурнирите.

Съставите:

Айнтрахт: 1. Кевин Трап (к), 3. Уилиам Пачо, 4. Робин Кох, 6. Кристиян Якич, 7. Омар Мармуш, 15. Елиес Шкири, 24. Ауерелио Бута, 26. Дина Ебимбе, 27. Марио Гьотце, 30. Пакстен Аарънсън, 35. Тута

Левски: 1. Пламен Андреев - 2. Жереми Петрис, 5. Келиан ван дер Каап, 50. Кристиян Димитров, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами - 8. Андриан Краев (К), 37. Дарлан - 17. Уелтон, 9. Рикардиньо, 7. Роналдо