Лион победи като домакин Базел с 2:0 в мач от III кръг от основния етап на Лига Европа.
Френският тим остана перфектен в турнира – с 3 успеха от 3 мача и без допуснат гол, а днес вкара по едно попадение в двете полувремена.
Най-добрият на терена в мача Корентин Толисо откри резултата още в 3-ата минута, докато резервата Афонсо Даниел в 90-ата оформи крайното 2:0.
Така Базел инкасира второ поражение в Лига Европа, като има и 1 триумф, докато Лион е с 3 от 3.
Същото важи и за Спортинг Брага, който надви гостуващия Цървена звезда също с 2:0 и на свой ред продължава напред с максимален точков актив – 9. Фран Наваро даде преднина на тима от Брага в 22-рата минута, а вторият гол във вратата на сръбския шампион реализира Марио Доржеле в 72-рата минута.
Носителят на Купата на Нидерландия Го Ахед Ийгълс поднесе една от големите изненади от началото на груповата фаза на Лига Европа, след като победи с 2:1 като домакин английския Астън Вила.
Бирмингамци, които са считани за един от основните претенденти за трофея, успяха да поведат още в четвъртата минута чрез Еван Гесан и изглеждаше, че ще стигнат до лесна победа срещу дебютанта в европейските клубни турнири.
"Орлите" обаче успяха да изненадат своя съперник в края на първото полувреме, когато Матис Сурай изравни, а в 61-вата минута домакините стигнаха до пълен обрат с гол на Матс Дейл. Астън Вила все пак имаше възможност да си тръгне поне с точка от стадиона в Девентер, но в 79-ата минута Емилиано Буендия пропусна дузпа.
И Го Ахед Ийгълс, и Астън Вила имат по 6 точки в класирането след откриващите три мача.
Точно гол от дузпа пък направи разликата в мача между Фенербахче и Щутгарт. Турският тим спечели с 1:0 с гол от 11-те метра на Керим Актюроглу в 34-тата минута. През втората част и двата отбора получиха по една дузпа, но и в двата случая системата за видеоповторения се намеси, за да ги отмени. С победата "фенерите" вече има 6 точки, а Щутгарт е с 3.
Шотландският гранд Рейнджърс пък допусна трета поредна загуба в турнира след 0:3 като гост на Бран. За норвежкия отбор головете вкараха Емил Корнвиг, Якоб Сьоренсен и Ноа Холм.
В други срещи Генк и Бетис завършиха 0:0 в Белгия, Болоня взе с 2:1 визитата си на румънския ФКСБ, а Ференцварош надигра с 3:2 Ред Бул Залцбург.
РЕЗУЛТАТИ ОТ III КРЪГ НА ЛИГА ЕВРОПА:
Спортинг Брага (Португалия) - Цървена звезда (Сърбия) 2:0
Бран (Норвегия) - Рейнджърс (Шотландия) 3:0
ФКСБ (Румъния) - Болоня (Италия) 1:2
Фенербахче (Турция) - Щутгарт (Германия) 1:0
Го Ахед Ийгълс (Нидерландия) - Астън Вила (Англия) 2:1
Генк (Белгия) - Реал Бетис (Испания) 0:0
Олимпик Лион (Франция) - Базел (Швейцария) 2:0
Ред Бул Залцбург (Австрия) - Ференцварош (Унгария) 2:3
По-късно днес:
Рома (Италия) - Виктория Пилзен (Чехия)
Селта Виго (Испания) - Ница (Франция)
Селтик (Шотландия) - Щурм Грац (Австрия)
Фейенорд (Нидерландия) - Панатинайкос (Гърция)
Фрайбург (Германия) - Утрехт (Нидерландия)
Лил (Франция) - ПАОК (Гърция)
Макаби Тел Авив (Израел) - Мидтиланд (Дания)
Малмьо (Швеция) - Динамо Загреб (Хърватия)
Нотингам Форест (Англия) - Порто (Португалия)
Йънг Бойс (Швейцария) - Лудогорец (България)
В класирането водят Спортинг Брага и Олимпик Лион с по 9 точки, пред Ференцварош със 7.