Франция победи Азербайджан с 3:1 като гост в последния си мач от група D на квалификациите за Мондиал 2026 в зона "Европа". Ренат Дадашов откри резултата в Баку в 4-ата минута, но "петлите" стигнаха до обрат още до полувремето. Жан-Филип Матета изравни в 17-ата минута, а Магнес Аклиуш вкара втори гол в 30ата минута. В 45-ата Шахрудин Махамадалиев си вкара автогол.
Така възпитаниците на Дидие Дешан завършиха групата на първо място с 16 точки. Азербайджан остана последен с 1.
Двубоят започна отлично за домакините, които поведоха в 4-ата минута. Дашдамиров получи подаване зад гърба на Мало Густо и центрира в наказателното поле, където Ренат Дадашов се вклини между двамата централни защитници и вкара за 1:0. В 9-ата минута азерите имаха претенции за дузпа, след като Кефрен Тюрам игра с ръка, но такава не беше отсъдена заради засада.
"Петлите" изравниха в 17-ата минута. Жан-Филип Матета с глава се разписа след центриране на Мало Густо. “Петлите” имаха предимство и стигнаха до втори гол малко по-късно, но попадението бе отменено. Удар на Мало Густо от средна позиция срещна ръката на Кристофер Нкунку и влезе във вратата, поради което голът не беше зачетен.
След половин час игра обратът беше факт. Мало Густо центрира в наказателното поле, където Магнес Аклиуш засече във вратата за 1:2.
Малко преди почивката втори гол на гостите бе отменен след разглеждане на ситуацията и то отново заради игра с ръка. Тогава Тюрам прати топката в мрежата.
В добавеното време след центриране от корнер Махамадалиев не се намеси добре, а след това топката се удари в Тюрам и се отклони във вратаря, за да се озове във вратата му.
През второто полувреме Франция значително намали темпото на игра, като най-добрата възможност за гол се откри пред Тюрам, но той не успя да се разпише.
В другия мач от групата Украйна се наложи с 2:0 над Ислания във Варшава. Олександър Зубков откри резултата в 83-ата минута, а в добавеното време Олексий Гуцуляк оформи крайния резултат. Така Украйна завърши на второ място и ще получи шанс да се класира на Мондиал 2026 през бараж. Тимът събра 10 точки, а Исландия остана на трето място със 7 точки.




















