Световните грандове скочиха на ФИФА

Световните грандове скочиха на ФИФА

Малко по-умерено се изказа Ларс-Кристер Олсен

Водещите лиги в Европа, клубовете и самите футболисти са крайно негативно настроени към плановете на президента на ФИФА Джани Инфантино за създаването на нови две световни първенства, което би разрушило изцяло календара на футбола. За да се правят такива промени - въвеждането на Световно клубно първенство с 24 отбора на всеки четири години, както и създаването на минисветовно първенство на всеки две години с първите осем държави от ранглистата трябва да се обмисли с всеки възможен детайл.



Съветът за професионални футболни стратегии към УЕФА обяви, че е с много сериозни резерви за целия този процес и отправиха критики как така се взимат решения за промяна на структурата на първенствата и турнирите с толкова голяма бързина и минимални консултации с останалите организации.



Според ФИФА, двата въпросни турнира са подкрепяни от консорциум, включващ частни инвеститори, и очакванията са да генерират поне 25 милиарда долара за цикъл от 12 години. Президентът на ФИФА Инфантино опитва да убеди или дори притисне президенти на футболни федерации, на клубове и на Лиги, като използва срещите в Русия преди началото на Световното първенство.



Големите клубове, които доминират и в Европа, и в родните си първенства като Байерн, Барселона и Реал Мадрид, не гледат никак положително. Те смятат, че играчите им просто няма да издържат физически не само заради бройката мачове, която нараства всяка година, но и заради пътуванията по различни точки на планетата и смяната на часовите пояси и климата. Според "Ню Йорк Таймс" представители на Реал Мадрид, Барселона, Байерн Мюнхен, Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити, Ювентус и Пари Сен Жермен са се срещнали с членове на борда на Световната футболна централа миналата сряда, за да обсъдят проекта.



Малко по-умерено се изказа Ларс-Кристер Олсен, който е бивш генерален секретар на УЕФА, сега е изпълнителен директор на Асоциацията на футболните лиги, която обединява повече от 30 първенства на континента.



"Не мога да взема категорично становище, защото не съм запознат с детайлите. Ние искаме да получим най-напред повече информация, преди да излезем със становище на организацията ни. Нямаме представа какво пише в договора и какви са задълженията на страните в него. А ние имаме нужда и от още време, за да сведем информацията на нашите членове, казва още Олсен.

 

Феновете на Реал (Мадрид) подкрепиха треньора Алонсо

Те опънаха няколко постера в покрайнините на града

Играч на месеца в Реал (Мадрид) отново е Мбапе

Ендрик сигурен за Лион

Семейство Аниели не продават Ювентус, въпреки интереса от крипто компания

Крипто групата възнамерява да инвестира 1 милиард евро в подкрепа на клуба

Сензация в Ла Лига

Сосиедад загуби домакинството си на Жирона

Лудост! Салах с оферта от 137 млн. евро заплата

Клуб от Саудитска Арабия чупи всички рекорди

Ханзи Флик: Пътят пред нас е дълъг

Барселона е лидер в Ла Лига с 4 точки разлика на върха

Мохамед Салах попадна в групата на Ливърпул срещу Брайтън

Арне Слот е провел наглед положителен разговор с египтянина

Трио на Манчестър Юнайтед под въпрос за Борнемут

Аморим все още не знае дали ще може да разчита на Мбемо, Мазрауи и Диало

Артета защити мястото на Жезус в Арсенал

Мениджърът заяви, че бразилецът ще остане в Арсенал и може да играе като централен нападател