Последният ден от основната фаза на Лига Европа донесе радост за едни и разочарование за други. Два шампиона на Европа се разделиха с турнира след разочароващо представяне. Зад борда на топ 24 останаха ФКСБ, наследник на Стяуа, както и Фейенорд. Румънците са крале на Европа от сезон 1985/86, но сега се задоволиха с 27-о място след 1:1 с Фенербахче в Букурещ.
В същото време с евротурнирите за този сезон се раздели и Фейенорд. Грандът от Ротердам остана с едва 6 точки след загуба от Бетис в Испания с 1:2. Дори и победа обаче нямаше да прати тимът на Пламен Андреев в следващата фаза. Далеч от елиминациите остана и Рейнджърс, като в Глазгоу също бяха наясно със съдбата си и преди визитата на Порто, загубена с 1:3.
What a night 🍿#UEL pic.twitter.com/UiIiNkFB6O
— UEFA Europa League (@EuropaLeague) January 29, 2026
Извън борда останаха още Го Ахед Ийгълс, Йънг Бойс, Щурм Грац, Базел, Залцбург, Ница, Утрехт, Малмьо и Макаби (Тел Авив).
В същото време в топ 8 място намериха Лион, спечелил тази фаза с 21 точки след 4:2 над ПАОК на Кирил Десподов, а със същия актив е и Астън Вила. Бившият тим на Стилиян Петров направи внушителен обрат от 0:2 до 3:2 срещу Залцбург. Двата тима са и сред големите фаворити за трофея, като финалът е на 20 май в Истанбул.
Плейофите прескачат още Мидтиланд, Бетис, Брага, елиминирал Левски това лято, Порто, Фрайбург и Рома. "Вълците" се спасиха от два допълнителни мача през февруари с късно изравнително попадение в Атина срещу Панатинайкос, дело на Ян Зьолковски. Гостите от Рим останаха с човек по-малко след ранния червен картон на Джанлука Манчини. Бранителят бе изгонен още в 15-ата минута.
ПАОК на Кирил Десподов остана на 17-о място и ще играе на елиминациите. Жребият за следващата фаза е още в петък.
🚨 Europa League - Knockouts Bracket!
— Football Rankings (@FootRankings) January 29, 2026
✅ Top 8: Into Round of 16
📈 9th-24th: Knockout PO
🗓️ Knockout Play-offs Draw on Friday! pic.twitter.com/fYu8rZRwaL




















