Трилър: Челси нанесе първа загуба на 9 от Тотнъм в лудо дерби (ВИДЕО)

Обрат, хеттрик, VAR, 5 отменени гола, нерви, драма и 4:1 за „сините“

Челси обърна Тотнъм до 4:1 като гост в спиращо дъха лондонско дерби, с което приключи 11-ият кръг от английската Висша лига.

Срещата предложи невероятни емоции и общо 5 отменени гола, а домакините я завършиха с 9 души заради червени картони в 33-ата и в 55-ата минути, инкасирайки първата си загуба през сезона.

Освен всичко това, системата VAR трябваше да се намесва над 8 пъти, бяха показани 8 жълти картона, трима играчи получиха травми, а добавеното време сумарно бе над 22 минути.

Иначе Деян Кулушевски откри след рикошет още в 6-ата минута, в 35-ата Коул Палмър изравни от дузпа, а Николас Джексън донесе успеха с хеттрик, разписвайки се в 75-ата, 94-ата и в 98-ата минута.

След успеха Челси вече има 15 точки и е на 10-о място, докато Тотнъм допусна дебютно поражение през сезона и остава втори с 26 в своя актив.

Наставникът на гостите Маурисио Почетино се завърна на стадиона, от който си тръгна уволнен 4 години по-рано, като бе сърдечно посрещнат от новия треньор на „шпорите“ Анге Постекоглу.

Двамата се прегърнаха приятелски и проведоха кратък разговор преди големия сблъсък.

Самият мач започна отлично за домакините и те отправиха първия точен изстрел чрез капитана си Хьон-Мин Сон още в 5-ата минута, а секунди по-късно откриха резултата.

Лятното им попълнение Джеймс Мадисън започна една атака и Папе Сар подаде на Деян Кулушевски, чийто шут от ъгъла на наказателното поле рикошира и спря в мрежата на Челси.

Така Тотнъм поведе още в 6-ата минута. Пет по-късно гостите бяха близо до изравняването, тъй като Николас Джексън получи в пеналта и стреля отлично към долния ъгъл, ала вратарят Гилермо Викарио демонстрира страхотен рефлекс и отрази.

Срещата продължи вихрено като само секунди по-късно Тотнъм осъществи мълниеносна контраатака и Сон вкара втори гол, който обаче беше отменен заради изключително тънка засада, затруднила дори отговорниците за системата VAR.

В 18-ата минута отново те трябваше да прегледат една спорна ситуация, тъй като Дестини Удоджи влезе безразсъдно с двата крака напред, за да изпревари Рахим Стърлинг, но в крайна сметка италианският национал се размина само с жълт картон.

В 21-ата минута именно Стърлинг вкара гол, който първоначално бе признат. После обаче отново в употреба влезе системата VAR и попадението бе отменено, защото английският национал игра с ръка преди да стреля към вратата.

За да стане драмата пълна след само 7 минути Мойзес Кайседо реализира гол от над 20 метра, при който системата VAR трябваше да разгледа не една, а две спорни ситуации.

Първата бе за засада, тъй като топката мина между краката на Джексън, а той бе зад последния защитник на Тотнъм.

Втората бе за влизане на Серхио Ромеро в краката на съперник, след като изчисти топката и преди тя да бъде изстреляна от Кайседо.

Заради агресията при влизането на аржентинеца той получи директен червен картон, а Челси – дузпа.

Закупеният това лято от Манчестър Сити английски национал Коул Палмър застана зад топката и въпреки намесата на Викарио, тя спря в мрежата – 1:1.

В 37-ата минута Джексън вкара втори гол за Челси, но след очевидна засада на асистиралия му за попадението Стърлинг, така че то също не бе зачетено и резултатът остана 1:1.

Последваха още лоши новини за „шпорите“, защото първо Педро Поро, после Джеймс Мадисън, а после и Мики ван де Ван получиха травми. От тях само първият успя да продължи дербито, докато другите двама бяха заменени в 45-ата минута.

При червения картон на Ромеро пък в игра се появи Ерик Дайър, така че домакините извършиха 3 смени още преди края на 12-минутното добавено време на първата част.

В него си пролича, че нервите взеха връх и на терена се стигна до сблъсъци между Папе Сар и Левил Колуил след задържане на Никлас Джексън, заради което и тримата получиха картони.

Впоследствие VAR разгледа и потенциален удар с лакът на Рийс Джеймс, но бе преценено, че няма основание капитанът на Челси да бъде изгонен и така „сините“ се оттеглиха на почивка с човек повече и при равен резултат – 1:1.

Второто полувреме също започна на високи обороти, а в 55-ата минута Удоджи закъсня при едно влизане в краката на Стърлинг и получи втори жълт картон, заради което бе изгонен с червен и Тотнъм остана с 9 души на терена.

След последвалото изпълнение на свободния удар Джексън от 2 метра пропусна да изведе Челси напред, тъй като резервата Пиер-Емил Хьойберг изчисти топката на самата голлиния.

В 57-ата минута Енцо Фернандес от „сините“ се контузи и беше заменен принудително от Михайло Мудрик.

Впоследствие „шпорите“ не промениха игровия си план и защитата им остана изнесена почти до централната линия на терена.

Срещата се накъса заради зачестилите нарушения, а в 75-ата минута, след бързо изпълнение на едно такова Рахим Стърлинг се измъкна зад гърба на „бялата“ отбрана.

Той напредна с топка в крака и след това я сервира на непокрития Николас Джексън, който отблизо нямаше как да сгреши на празна врата и обратът на Челси стана факт – 2:1.

Само 3 минути по-късно Ерик Дайър вкара от воле, ала попадението му също бе отменено заради засада, макар тя да бе дълго разглеждана чрез VAR.

В заключителната част от двубоя напрежението очаквано ескалира и резервата на гостите Мудрик се размина само с жълт картон след нарушение срещу вратаря на Тотнъм, а в 93-ата минута капитанът на тима Сон пропусна да изравни.

В ответната атака Джаксън сложи точка на спора с втория си гол в мача, който бе много победен на първия му и падна в 94-ата минута.

В 97-ата отново той оформи крайното 4:1 и своя хеттрик, а в 99-ата можеше да се разпише отново, ала пропусна от отлична позиция.

Така в крайна сметка дербито приключи с разгромен успех за Челси, макар че той не дойде никак лесно.

Тотнъм – Челси 1:4
1:0 Кулушевски (6)
1:1 Палмър (34, дузпа)
1:2 Джексъм (75)
1:3 Джексъм (90+4)
1:3 Джексъм (90+7)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ТОТНЪМ: 13. Викарио, 38. Удоджи, 37. Ван де Вен, 17. Ромеро, 23. Поро, 29. Сар, 8. Бисума, 22. Джонсън, 10. Мадисън, 21. Кулушевски, 7. Сон (к);

Мениджър: Анге Постекоглу;

ЧЕЛСИ: 1. Санчес, 24. Рийс Джеймс (к), 2. Дисаси, 6. Тиаго Силва, 26. Колуил, 25. Кайседо, 8. Енцо Фернандес, 20. Палмър, 23. Галахър, 7. Стърлинг, 15. Джексън;