Валенсия спря орловия полет на Лудогорец пред 40 000 на “Васил Левски” (ВИДЕО+СНИМКИ)

“Прилепите” с класическа преднина преди реванша, два червени картона и изпусната дузпа от Безяк

Валенсия победи Лудогорец с категоричното 3:0 в първия осминафиален двубой от турнира Лига Европа и направи задачата на българския отбор изключително труда за предстоящия реванш в Испания. Двата отбора завършиха срещата с по10 човека след директните червени картони на Кейта и Кишада. Домакините, които се радваха на подкрепата на 40 000 зрители на националния стадион “Васил Левски”, изпуснаха дузпа и удариха греда.

Солидната победа за испанците изковаха Бараган още в 5-ата минута, Картабия в 33-ата и Сендерос в 58-ата. Шампионът на България игра много време с човек повече, но не успя да се възплозва от численото си преизмущество. Гостите действаха много уверено в защита, ударите на “орлите” не намираха очертанията на вратата.

Валенсия, очаквано, започна двубоя със самочувствие и още в началото на наложиха преса на бълграския отбор. “Прилепите” атакуваха остро най-вече по левия фланг, а Барт и Мантула изпитваха огромни затрудния при опазването на противниковите нападатели. Футболистите на Лудогорец, от своя страна, играха нервно в началните минути и допускаха елементарни грешки в средата на терена.

Така, много бързо, още в 5-ата минута даде аванс за гостите от Испания. След лошо изчестена топка, кълбото попадна в краката на Бараган, който с плътен удар по земя не остави никакви шансове на Владо Стоянов. Голът обаче не стъписа българския състав и възпитаниците на Стойчо Стоев, а напротив. Попадението даде импулс в играта на “орлите” и те погледнаха много по-смело към вратата на Диего Алвес. В 15-ата минута Александров отправи първия удар, но за негово нещастие топката премина на около метър от лявата греда.

Като цяло двата тима играха отворен, динамичен и приятен за окото футбол. Опитът на Валенсия на европейската сцена определено си каза тежката дума, но домакините се опитваха да покажат най-доброто, на което са способни срещу именития си съперник.

В 23-ата минута се стигна до най-спорната ситуация за първото полувреме. Тогава Безяк бе намерен много добре в наказателното поле, където беше съборен от Кейта. Главният съдия от Франция веднага посочи точката за изпълнение на дузпа и, което шокира гостите, директен червен картон за Кейта. Безяк застана зад топката, но неговият силен удар бе избит от Алвес. Преди това той много забави изпълнението и разконцентрира словенеца, като отиде да пие вода.

Малко след този емоционален момент, Върджил Мисиджан нацепи лявата гледа. Късметът определено не беше на страната на Лудогорец. Той още повече им обърна гръб след като в 34-ата минута Картабия се възползва от неразбирателство в българската отбрана и с много техничен удар преодоля Стоянов за 2:0. До края на частта “орлите” непрестанно атакуваха, но така и не успяха да намерят верния път към вратата на Алвес.

През второто полувреме гостите, въпреки че бяха с човек по-малко, играха спокойно, без напрежение и с лекота се справяха в защита с атаките на българите. Лудогорец се втурнаха в атака още с даването на съдийския сигнал след почивката, но… отново Стоянов трябваше да вади топката от вратата си. В 58-ата минута високият Сендерос с глава се разписа след пълно неразбирателство в наказателното поле.

В отчаян опит за поне едно попадение, настанвикът на Лудогорец Стоев пусна Кишада и Мишел Платини, което обаче не даде особен разултат. До последно футболистите в “зелени” екип не се спряха да атакуват, но гостите действаха много уверено в защита.

Крахът на Лудогорец стана пълен в 79-ата минута, когато Кишада получи директен червен картон. Той бе провокиран от Перейра и го избута с ръка. Фугболистът на Валенсия показа добри актьорски заложби и падна, държейки се за лицето, въпреки че бе ударен в гърдите.

До края на срещата българският състав направи всичко възможно, игра с желание, но гол във вратата на Алвес така и не падна. Въпреки тежката загуба “орлите” отново играха добър футбол и показаха в каква посока трябва да се върви.

Белингам: Искам да повторя Зинедин Зидан