Причината е официалното включване на Енрике Рикелме в надпреварата, след като той обяви кандидатурата си в рамките на крайния срок.
Рикелме вече бе информирал Избирателната комисия за намеренията си 48 часа по-рано, както изискват правилата на клуба. В последните дни той е водил интензивни разговори за осигуряване на необходимата банкова гаранция, след като Banco Santander и BBVA отказали да застанат зад проекта му. Според хора от екипа на групата Cox, ръководена от Рикелме, отказът е бил повлиян от сериозен натиск, идващ от обкръжението на Флорентино Перес.
„Това е изключително важен ден за Реал Мадрид. След 20 години членовете на клуба отново ще имат възможност да гласуват. Нашата кандидатура не е насочена срещу конкретен човек, а е в полза на Реал Мадрид. Подготвили сме сериозен и амбициозен проект както в спортно, така и в социално отношение“, заяви Рикелме при напускането на базата Сиудад Реал Мадрид.
Той отправи и апел към членовете на клуба да разгледат внимателно предложението му. По думите му проектът е изграден с ясна визия за краткосрочното, средносрочното и дългосрочното развитие на клуба, а след официалното потвърждение на кандидатурата екипът му ще бъде постоянно на разположение, за да представя своите идеи.
Последните оспорвани избори за президент на Реал Мадрид се проведоха през 2006 година, когато Рамон Калдерон спечели срещу още четирима претенденти — Хуан Паласиос, Хуан Мигел Вияр Мир, Лоренсо Санс и Артуро Балдасано. Оттогава насам Флорентино Перес бе преизбиран без конкуренция през 2009, 2013, 2017, 2021 и началото на 2025 година.
За да изпълни финансовите условия за участие, Рикелме в крайна сметка е потърсил подкрепа от Andbank España, като е гарантирал със собствено имущество сумата от 193,7 милиона евро — стойност, равняваща се на 15% от бюджета на клуба. Освен това той покрива и останалите критерии, включително изискването да бъде член на Реал Мадрид повече от 20 години. Това правило беше въведено след промени в устава, предложени от ръководството на Флорентино Перес и впоследствие одобрени от Общото събрание на клуба.




















