Словения обърна Турция, Италия също на четвъртфинар на Евроволей 2023 (ВИДЕО)

Вижте подробтонсти

Осминафинални срещи от Европейското първенство по волейбол за мъже:

Словения – Турция 3:2 (20:25, 22:25, 25:21, 25:23, 15:13)
Италия - Република Северна Македония 3:0 (25:20, 25:12, 25:15)

Словения се класира за четвъртфиналите на Европейското първенство по волейбол, което се провежда в Италия, България, Северна Македония и Израел. В оспорван осминафинал във Варна словенците направиха обрат срещу Турция и от 0:2 спечелиха с 3:2 (20:25, 22:25, 25:21, 25:23, 15:13).

В началото на мача турците показа много добра игра на блокадата, а след няколко грешки в атака на домакините поведоха с 6:1. След серия от три поредни точки Словения намали пасива си до точка при 6:7, но след 9:8 за гостите те вкараха пет поредни точки и поведоха с 14:8. Домакините отбелязаха три поредни точки и успяха да намалят изоставането си до 3 точки при 11:14, но Турция с добра игра в защита и атака отново поведе с 6 точки при 18:12. В края на гейма турският тим пропусна три геймбола, но заслужено спечели първата част с 25:20.

Втората част започна равностойно с три изравнявания, след което турците поведоха с 9:5. Южните ни съседиха показаха добра игра и успяха да поведат с 6 точки при 22:16. Както и в предишната част, турците пропиляха три сетбола, което позволи на словенците да се доближат на две точки, но с отлична блокада затвориха втория гейм с 25:22.

След едно равенство в третия гейм домакините поведоха с 3:1, но Турция изравни при 4:4. Последваха седем изравнявания на резултата, последното при 12:12, след което Словения поведе с 2 точки – 14:12, а малко по-късно и с 4 точки – 18:14. Турция усхя да намали пасива си до точка при 20:21, но европейските вицешампиони успяха да вземат третия гейм с 25:21.

Турция започна много добре четвъртата част и поведе с 3:0. След 9:7 за гостите словенците вкараха три поредни точки и не само изравниха при 9:9, но и поведоха в резултата. Малко по-късно с отлична блокада и ас те дръпнаха с 15:11. При 15:12 за Словения състезатели и от двата отбора получиха червени картони и съответно двата отбора по една точка. С добра серия от три точки в края на гейма Турция изравни при 20:20. След нови две равенства словенците поведоха с 24:22, пропуснаха един сетбол, но взеха четвъртата част с 25:23 и изравниха резултата в геймовете на 2:2.

В тайбрека след две равенства Словения поведе с 4:2. След 7:5 за домакините Турция реализира три поредни точки и поведе с 8:7, след което двата отбора смениха игралните полета. Резултатът бе веднага изравнен, последваха нови три изравнявания, след което Словения поведе с 13:11 и спечели тайбрека с 15:13.

На четвъртфиналите Словения ще играе с победителя от срещата между Португалия и Украйна, която е по-късно тази вечер.

Междувременно в Бари съдомакинът Италия победи Република Северна Македония с 3:0 (25:20, 25:12, 25:15). В нито един момент от мача балканският тим не успя да поведе, а единствено в първия гейм поддържаше разликата сравнително близка.

В другите два гейма настоящите европейски и световни шампиони имаха категорично предимство и дадоха съответно само 12 и 15 точки за македонците.

На четвъртфиналите Италия ще очаква победителя от двойката между Нидерландия и Германия.