ЖАЛКО! Испания победи България на старта на ЕвроВолей 2023 (ВИДЕО)

Националите ни не успяха да зарадват публиката във Варна с победа

В препълнената зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна България отстъпи на Испания с 1:3 (17:25, 21:25, 25:21, 25:19) в първия си мач от Група В на Европейското първенство по волейбол за мъже.

Селекционерът Пламен Константинов започна с Георги Сеганов, Светослав Гоцев, Мартин Атанасов, Цветан Соколов, Алекс Грозданов и Денис Карягин. Александър Николов и Георги Братоев бяха повалени от вирус в часовете преди двубоя и не бяха в добро състояние.

Още първата точка (грешка от сервис на Гоцев) даде тон на по-нататъшните събития. Нашите все пак поведоха с 11:10 след блокада на Сеганов преди сервисът на Жорди Рамон да разбие посрещането ни. С три аса в гейма испанският №7 даде преднина от 13:11, която съперниците не изтърваха до края. Пламен Константинов потърси промяна с включването на Николай Пенчев вместо Карягин, а болният Александър Николов също влезе към края на гейма, но без резултат – 17:25.

Националите ни поддържаха равновесието до средата на втория гейм. Ас на Карягин доведе резултата до 13:13, но отново сервисът на Жорди Рамон наду бързо разликата. При 18:20 в игра влезе и другият повален от вирус - Георги Братоев, но и последният коз на Пламен Константинов не донесе промяна – 21:25.

В третия гейм Николов, Пенчев и Илия Петков започнаха като титуляри и за първи път играта на "лъвовете" придоби стойност. Кулминационният момент бе при 17:15, когато първият съдия Бенедикт Гойкес (Германия) ощети нашите, присъждайки носена топка на Николов, след което 19-годишният ни диагонал посрещна сервиса на Мигел Форнес в трибуните. Ядосан от случилото се Алекс се реваншира с три бързи точки в атака. Негов бе и завършващият удар в гейма, когато от четвърти опит проби испанската блокада за 25:21.

За съжаление, импулсът изтрая кратко. В четвъртия гейм бе ред на Сесар Мартин да разбие посрещането ни. Испанците бързо дръпнаха с пет точки и при 10:16 Пламен Константинов смени умореният Цецо Соколов с Аспарух Аспарухов, но и този отчайващ ход не предотврати загубата.

Топреализатор за България с 22 точки бе Цветан Соколов. С 11 приключи Алекс Николов, а с 9 – Алекс Грозданов. Големият проблем на нашите обаче бе началният удар. Общо 23 сбъркани сервиса в мача, а в добавка към това - и седем грешки от посрещане.

За Испания с 24 точки се отличи Андрес Вийена, с 21 (включително пет аса) – Жорди Рамон.

Сряда е почивен ден за България на първенството. Следващият мач на "лъвовете" е в четвъртък, 31 август, от 20:30 ч. срещу Финландия.