Феновете на колоезденето вече отброяват часовете до старта на 112-то поред издание на Тур дьо Франс (5-27 юли) - най-престижното състезание в този спорт, където триумфът е въпрос не само на пари, но и на огромен престиж и място в историята. През тази година надпреварата ще се проведе изцяло на територията на Франция, като големият старт (т.нар. Grand Départ) ще се състои в Лил, а финалът - в Париж.
Маршрутът на Тур дьо Франс е толкова разнообразен и живописен, че всеки, който тръгне по него, може да опознае френската държава по един нов и доста различен начин. Но как се случва това?
Тук следва да се напомни, че всеки един от етапите на Тур дьо Франс може да бъде обект на прогнози от страна на познавачите, като това се случва във водещия букмейкър за спортни залози у нас, познат като генерален спонсор на ЦСКА. Налице са и прогнози за краен победител в Тура, които също могат да бъдат изпробвани.
Тур дьо Франс - да опознаеш Франция
Както бе посочено, през тази година маршрутът на Тур дьо Франс е изцяло във Франция - нещо, което не се е случвало от 2020 г. Той преминава през 11 региона и 34 департамента, предлагайки 21 етапа: 7 равнинни, 6 хълмисти, 6 планински с пет планински финала и 2 индивидуални бягания по часовник. Тази обиколка е идеална възможност за пътешествие с кола или друг транспорт, което да разкрие богатството на френската култура, кухня, история и природни забележителности.
От Лил до Бюле-сюр-Мер
Лил, отправната точка на 5 юли, е динамичен град в региона О дьо Франс с изразен фламандски характер. Grand Place и Vieille Bourse са центърът на града, а близостта до белгийската граница го свързва с колоездачната традиция на Париж-Рубе. Местните пържени картофки (frites) и carbonnade flamande – яхния с телешко и бира, са кулинарни акценти, предлагани в кафенетата около площадите. За любителите на природата Mont Cassel предоставя панорамни гледки, а военните гробища от Първата световна война в Артоа, като Notre-Dame-de-Lorette, предлагат историческа дълбочина.
На 6 юли маршрутът достига Бюле-сюр-Мер, крайбрежен град с укрепена стара част. Морските дарове са специалитет - миди (moules marinières) и рибена супа са сред най-добрите предложения. Плажовете и скалите по Ла Манша, особено при Saint-Étienne-au-Mont, впечатляват с драматични пейзажи. Nausicaá, най-големият аквариум в Европа, разкрива тайните на морската екосистема.
От Амян и Руан до Кан и Байо
Етап 4 на 8 юли преминава през Амян и Руан в Нормандия (на снимката). Амян е дом на величествена готическа катедрала, а Руан е известен с историята на Жана д’Арк и средновековните си улички. Macarons d’Amiens и нормандските сирена като Camembert, както и ябълковият сайдер, са кулинарни акценти. Хълмистите пейзажи, наричани “Швейцария на Нормандия”, предлагат възможности за разходки. В Руан мястото на екзекуцията на Жана д’Арк и Musée des Beaux-Arts са задължителни за посещение.
На 9 и 10 юли етапите водят до Кан и Байо. Кан отбелязва хилядолетие през 2025 г. и е свързан с десанта в Нормандия от Втората световна война. Tripes à la mode de Caen и ябълковите десерти са местни специалитети. Байо е дом на гобленовата тапицерия, изобразяваща завоеванието на Англия от Вилхелм Завоевателя. Плажовете от “Деня Д” съчетават история и морски пейзажи.
От Бретан до Льо Мон-Дор
Бретан, през който минават етапи 7 и 8 на 11 и 12 юли, е регион с келтска идентичност. Етап 7 завършва с изкачването на Mûr-de-Bretagne, а етап 8 достига Сен-Мало – укрепен град с пиратско минало. Палачинките (crêpes), галетите и местният сайдер са кулинарни акценти. Скалистите брегове около Сен-Мало и Pointe du Grouin (на снимката) предлагат впечатляващи гледки. Крепостните стени на Сен-Мало и средновековният Динан разкриват богатата история на региона.
Етап 10 на 14 юли навлиза в Масив Централ с финал в Льо Мон-Дор, близо до вулкана Puy de Sancy. Aligot (пюре с топено сирене) и truffade (картофено ястие) са типични за региона, както и лещата от Пюи. Вулканичните пейзажи на Chaîne des Puys предлагат уникални маршрути за туризъм, а в Clermont-Ferrand готическата катедрала и музеите за вулканична история заслужават внимание.
От Тулуза до Прованс и Алпите
Пиренеите доминират етапи 11 до 14 (16–19 юли), започвайки от Тулуза - “розовия град”. Cassoulet и виолетовите десерти са сред местните вкусове. Пиренеите предлагат планински финали в Откам (на снимката), Пейрагюд и Люшон-Сюпербаньер. Лурд, прочут поклоннически център, и средновековният Каркасон са исторически акценти, а планинските върхове и долини са идеални за туризъм.
Етапи 16 до 19 (22–25 юли) водят до Прованс и Алпите. Мон Венту, “Гиганта на Прованс”, е финалът на етап 16, където ratatouille и bouillabaisse са кулинарни специалитети. Алпите включват Кол дьо ла Лоз (2304 м) и Ла Плань, а fondue savoyarde и tartiflette са типични ястия. Пейзажите на Parc National de la Vanoise и Lac du Bourget са зашеметяващи, а в Монпелие Place de la Comédie е културен център.
И така до големия финал в Париж
Етап 20 на 26 юли преминава през хълмистия Жура, завършвайки в Понтарлие. Сиренето Comté и vin jaune са местни специалитети, а езерата и водопадите предлагат природни маршрути. Финалът в Париж на 27 юли включва изкачване на Монмартър. Класическата френска кухня - от багети до coq au vin, е навсякъде, а Лувърът, Нотр-Дам и Сакре-Кьор са задължителни за посещение.
Финални думи
Обиколка по маршрута на Тур дьо Франс 2025 разкрива многообразието на Франция - от равнините на О дьо Франс до Пиренеите и Алпите.
Всеки регион предлага уникална комбинация от кухня, история и природа. Пътуването може да се осъществи с кола или влак, но резервациите за настаняване трябва да се направят рано заради натовареността през юли.
Сайт №1 за спортни залози в България приветства отговорната и внимателна игра.