Без изненада в Лас Вегас - Верстапен пак е пред всички (ВИДЕО)

Без изненада в Лас Вегас - Верстапен пак е пред всички (ВИДЕО)

Нидерландецът е трети във вечната ранглиста по победи

Осигурилият третата си световна титла във Формула 1 Макс Верстапен не пропусна да спечели и Гран при на Лас Вегас. Това бе 18-и успех на нидерландския пилот на Ред Бул за сезона, въпреки че стартира от втора позиция. Още на първия завой на пистата лидерът в класирането затвори Шарл Льоклер, при което принуди пилота на Ферари да напусне пистата, за да избегне удар. По-късно нидерландецът бе наказан за действието си с 5 секунди, което обаче не направи особено впечатление на шампиона. Това бе 53-а победа в кариерата му, с което той се изравни със Себастиан Фетел и вече е на трето място във вечната ранглиста. 
 
В крайното класиране Льоклер остана на 2.070 секунди зад Фертапен и изпревари само с 29 стотни втория пилот на Ред Бул Серхио Перес. Четвърти завърши французинът Естебан Окон с Алпин, а не пета позиция завърши канадецът Ланс Строл с Астън Мартин. В зоната на точките са още двамата пилоти на Мерцедес Люис Хамилтън и Джордж Ръсел, испанецът Фернандо Алонсо с Астън Мартин и австралиецът Оскар Пиастри с Макларън.

Малко след старта британецът Ландо Норис с Макларън се заби в стената и отпадна от състезанието, като веднага заяви по радиостанцията, че е добре и излезе невредим от болида. Той все пак бе откаран в медицински център, за да се провери състоянието му. На пистата бе пусната кола за сигурност. При подновяването на състезанието имаше контакт и между болидите на Фернандо Алонсо и Валтери Ботас.

В първата част на състезанието имаше разменено лидерство, като на първата позиция се редуваха Ферстапен и Льоклер. В един момент нидерландецът влезе в бокса, но смени само гумите си, а не и увреденото предно крило, за да не губи време.

В 36-ата обиколка Льоклер си върна лидерската позиция, след като изпревари Серхио Перес, който три обиколки по-рано бе излязъл на първо място. Това бе отлично каране за мексиканеца, който не бе в Топ 10 на старта на състезанието.

В края на състезанието Макс Lерстапен се откъсна сам напред и продължи през цялото време да увеличава аванса си, правейки най-бързи обиколки на пистата. В 43-ата обиколка Шарл Льоклер направи грешка и бе изпреварен от Чеко Перес.

Буквално в последния момент Льоклер атакува, изпревари Перес и не позволи на мексиканеца да контраатакува, което му осигури второ място в крайното класиране.

Популярният изпълнител Джъстин Бийбър развя флага за финал на болидите, а след края на състезанието Ферстапен запя големия хит на Елвис Пресли "Вива Лас Вегас". 

Верстепен след второто място: Това e най-добрият възможен резултат

Пилотът на "Ред Бул" Макс Верстапен определи Гран при на Канада във Формула 1 като "добро състезание" за отбора. В него четирикратният световен шампион завърши на второ място след Джордж Ръсел (Великобритания) с "Мерцедес". 

Безпогрешен Ръсел грабна победата в Монреал! (ВИДЕО)

Пилотът на Мерцедес остави Макс Верстапен зад себе си, Кими Антонели също на подиума

Ландо Норис най-бърз в третата тренировка

Оскар Пиастри катастрофира

Формула 1: Ръсел най-бърз във втората свободна тренировка в Канада

Световният шампион Макс Верстапен с "Ред Бул" даде най-добро време в първата сесия

Верстапен най-бърз на първата тренировка в Канада

Алекс Албон даде второ време

Хамилтън: Ще остана още няколко години

Люис Хамилтън настоя, че ще остане във Формула 1 още няколко години

Ръсел: Макс искаше да ме сплаши в Испания

Джордж Ръсел заяви, че Макс Верстапен се е опитал да покаже кой е шефът, когато се сблъскаха в Испания преди две седмици

Ланс Строл получи разрешение за домашното ГП на Канада във Формула 1

26-годишният канадец пропусна Гран При на Испания

Новият календар на Формула 1 се застъпва с Инди 500 и 24-те часа на Льо Ман

Вчера организаторите на Формула 1 и ФИА обявиха календара в световния шампионат за 2026 година