Двойна победа за БраунGP в първия старт на Ф1 за годината

Двойна победа за БраунGP в първия старт на Ф1 за годината

В първото си състезание новият отбор на БраунGP спечели двойна победа на пистата „Албърт парк” в Гран при на Австралия. Британецът Джейсън Бътън спечели едва второто състезание в кариерата си, а бразилският му съотборник Рубенс Барикело остана на второто място. На почетната стълбичка се качи и Ярно Трули с Тойота, който финишира на третото място. Бившият тим на Хонда бе пред прекратяване на участието си, но само няколко седмици преди първия старт за сезона Рос Браун изкупи акциите на японците.

В първото си състезание новият отбор на БраунGP спечели двойна победа на пистата „Албърт парк” в Гран при на Австралия. Британецът Джейсън Бътън спечели едва второто състезание в кариерата си, а бразилският му съотборник Рубенс Барикело остана на второто място. На почетната стълбичка се качи и Ярно Трули с Тойота, който финишира на третото място. Бившият тим на Хонда бе пред прекратяване на участието си, но само няколко седмици преди първия старт за сезона Рос Браун изкупи акциите на японците.
 
Бътън стартира отлично от 1-ата позиция и не загуби лидерската си позиция до края на надпреварта. Неговият съотборник Барикело се забави и загуби второто си място, а тръгналият от последното място шампион Луис Хамилтън бързо започна да си проправя път напред в надпреварата. Бразилецът Фелипе Маса стартира с по-меките гуми и бързо стигна то 4-ото място.

Постепенно състезанието се нормализира, а след първите спирания в бокса почти нямаше промени. Бътън уверено водеше, а зад него бяха Фетел и Маса.

В 19-ата обиколка на пистата се появи „кола за сигурност” заради катастрофа на пилота на Уилямс Казуки Накаджима.

Надпреварата завърши по супер драматичен начин, след като 3 обиколки преди финала вторият до този момент Себастиян Фетел (Ред Бул) и третият Роберт Кубица с БМВ се сблъскаха и двамата катастрофираха в оградите. На пистата за втори път се появи „кола за сигурност” и състезанието финишира на бавни обороти. Фелипе Маса и Кими Райконен с Ферари отпаднаха няколко обиколки преди преди финала, заради технически проблеми в новия F60.
     
Следващият старт е след седмица на пистата „Сепанг” в Малайзия.

Впоследствие обаче организаторите на Гран при на Австралия наказаха завършилия на трета позиция Ярно Трули с 25 секунди и му отнеха призовата позиция. Така третото място остава за световния шампион от миналата година Люис Хамилтън. 


Класиране при пилотите след Гран при на Австралия

1. Дженсън Бътън Brawn GP
2. Рубенс Барикело Brawn GP
3. Люис Хамилтън McLaren
4. Тимо Глок Toyota
5. Фернандо Алонсо Renault
6. Нико Розберг Williams
7. Себастиан Буеми Toro Rosso
8. Себастиен Бурде Toro Rosso
9. Ейдриън Сутил Force India
10. Ник Хайдфелд BMW
11. Джанкарло Фисикела Force India
12. Ярно Трули Toyota
13. Марк Уебър Red Bull 


Отпаднали:
Себастиан Фетел Red Bull
Роберт Кубица BMW
Кими Райконен Ferrari
Фелипе Маса Ferrari
Нелсиньо Пикет Renault
Казуки Накаджима Williams
Хейки Ковалайнен McLaren


 

ОФИЦИАЛНО: Португалия се завръща във Формула 1

Португалия ще се завърне в календара на Формула 1 през 2027 и 2028 г. като част от двугодишно споразумение на FIA с португалското правителство и местния организационен комитет

Барикело: Хамилтън по-добре да не критикува Ферари

Рубенс Барикело прекара 6 сезона като съотборник на Михаел Шумахер във Ферари и е много добре запознат с нравите и политическия климат в Маранело

 Норис получи трофея от Формула 1

На галавечер на ФИА в Ташкент

В Абу Даби: Цолов с осмо и 16-то време в последните тестове

Сезонът във Формула 2 завърши официално днес

Карлос Сайнц си пожела да стане шампион във Формула 1

За него няма значение кога ще грабне титлата

В Абу Даби: Цолов с 9-ти и 13-ти резултат в тестовете на Формула 2

Българският пилот направи впечатляващите 120 обиколки

В Абу Даби: Никола Цолов 13-и в първите тестове във Формула 2

Оливър Гьоте с МП Моторспорт бе най-бърз

Верстапен е най-високоплатеният пилот във Формула 1

Тази година нидерландецът е спечелил 76 милиона долара

Съперник на Никола Цолов записа последното най-бързо време във Формула 1 за 2025 година

Американецът Джак Крауфорд беше най-бърз в последния тест във Формула 1 за 2025 година, който се проведе днес на пистата „Яс Марина“ в Абу Даби