Комплексът „Яс Марина” струва на Etihad Airways 25 млрд. евро

Комплексът „Яс Марина” струва на Etihad Airways 25 млрд. евро

През уикенда ще се проведе последния кръг от шампионата на Формула 1 като домакин ще е пистата "Яс Марина" в Абу Даби.

През уикенда ще се проведе последния кръг от шампионата на Формула 1 като домакин ще е пистата "Яс Марина" в Абу Даби.

Трасето дебютира през тази година като домакин на най-престижното автомобилно състезание в света и категорично оглавява класацията на най-скъпите съоръжения за автомобилен спорт.

Според медиите пистата „Яс Марина” струва на местните организатори близо 900 млн. евро. Разходите по преустройство на региона около Абу Даби и изкуствения остров Яс, където е разположена пистата, пък възлизат на 25 млрд. евро. Тази сума бе покрита от главния спонсор на надпреварата - авиокомпанията Etihad Airways.

Това е единствената писта от календара на Ф1, на която всички места са покрити, въпреки че над Абу Даби вали рядко. Трасето разполага с най-дългата права в календара - 1,2 км, а състезанието е първото, което ще започне на дневна светлина и ще завърши на осветление.



Ето и 10 любопитни факта за пистата „Яс Марина”:

1. „Яс Марина" разполага с най-дългата старт-финална права в календара на Формула 1 - 1,2 километра.

2. Краят на старт-финалната права е уникален - тя приключва със зона за сигурност, която е под западната трибуна. Ако даден автомобил се завърти там, ще се озове точно под погледа на зрителите.

3. Всички трибуни на „Яс Марина" са покрити, което е прецедент във Формула 1.

4. Единствено тук изходът на питлейна е отчасти закрит. След като напуснат бокса, пилотите се спускат към тунел, който завива наляво под 90 градуса и излиза отново на пистата след втори завой.

5. Гран при на Абу Даби е първото състезание във Формула 1, което се провежда и на дневна, и на изкуствена светлина. Надпреварата стартира в 17:00 и завършва по тъмно.



6. Пистата минава под петзвездния „Яс Хотел", чиято една половина е разположена над водата.

7. Повече от 14 000 служители са работили по изграждането на пистата, което започна през февруари 2007 г. Близо 35 милиона човекочаса са били необходими за завършването й.

8. Организаторите са направили всичко възможно, за да осигурят необходимия комфорт на участниците.

9. Гран при на Абу Даби включва 55 обиколки, а дължината на пистата е 5,55 километра.

10. Корпоративното синьо на „Яс Марина" олицетворява цвета на небето в региона.

 
ОФИЦИАЛНО: Португалия се завръща във Формула 1

Португалия ще се завърне в календара на Формула 1 през 2027 и 2028 г. като част от двугодишно споразумение на FIA с португалското правителство и местния организационен комитет

Барикело: Хамилтън по-добре да не критикува Ферари

Рубенс Барикело прекара 6 сезона като съотборник на Михаел Шумахер във Ферари и е много добре запознат с нравите и политическия климат в Маранело

 Норис получи трофея от Формула 1

На галавечер на ФИА в Ташкент

В Абу Даби: Цолов с осмо и 16-то време в последните тестове

Сезонът във Формула 2 завърши официално днес

Карлос Сайнц си пожела да стане шампион във Формула 1

За него няма значение кога ще грабне титлата

В Абу Даби: Цолов с 9-ти и 13-ти резултат в тестовете на Формула 2

Българският пилот направи впечатляващите 120 обиколки

В Абу Даби: Никола Цолов 13-и в първите тестове във Формула 2

Оливър Гьоте с МП Моторспорт бе най-бърз

Верстапен е най-високоплатеният пилот във Формула 1

Тази година нидерландецът е спечелил 76 милиона долара

Съперник на Никола Цолов записа последното най-бързо време във Формула 1 за 2025 година

Американецът Джак Крауфорд беше най-бърз в последния тест във Формула 1 за 2025 година, който се проведе днес на пистата „Яс Марина“ в Абу Даби