Обсъждат се революционни промени във Формула 1

Обсъждат се революционни промени във Формула 1

Вижте какви са те

Отборите от Формула 1 ще дискутират промяна в точковата система в шампионата по време на следващото заседание на Комисията.

Според предложението точки вече ще получават първите 12 във всяко състезание, вместо първите 10, както е в момента. Промяна в точките за първите седем във всяка надпревара няма да има и те ще получава съответно 25, 18, 15, 12, 10, 8 и 6 точки. Зад тях обаче осмията вече ще получават 5, а не 4 точки, деветият – 4 вместо 2, десетият – 3 вместо 1, 11-ят – 2 вместо 0 и 12-ят - 1 вместо 0.

По този начин отборите от втората половина на класиране ще получат по-голям шанс да се борят за точки, тъй като разликата между тях и водещите пет тима е твърде голяма в момента. 

Ако това действително се случи това предложение ще трябва да бъде прието и от Световния моторспорт съвет на ФИА (WMSC) и може да стане реалност още за сезон 2025.

В случай, че предложението бъде прието, то това ще бъде третата по-съществена промяна в точковата система във Формула 1 от началото на века. През 2003 бе въведена системата с точки за първите осем, която бе в употреба до края на 2009, след което бе въведена настоящата система. Единствената промяна в нея бе направена през 2019, когато бе въведена и точката за най-бързата обиколка.

Гран при на Бахрейн във Формула 2 отпадна за втори път тази година

Гран При на Бахрейн няма да се завърне в календара на Формула 1 през 2026-а година, въпреки че организаторите са обмисляли провеждането на състезанието през есента

Серхио Перес: Всички в Ред Бул работеха за Макс Верстапен

Пилотът на Кадилак във Формула 1 Серхио Перес обясни, че по времето, когато той беше съотборник с Макс Верстапен в Ред Бул, всички в екипа са работили са успеха на нидерландеца

Дъжд очаква Формула 1 на "Спа" този уикенд

Пилотите от Формула 1 се изправят пред първото си сериозно състезателно изпитание с новите болиди на мокра писта по време на предстоящата Гран При на Белгия този уикенд

Никола Цолов заслужава да бъде във Формула 1

„Той прави разликата“, смята шефът му в "Кампос Рейсинг" Адриан Кампос

Шок в Макларън: Пиастри е обявил, че си тръгва след края на сезона

Оскар Пиастри е взел решението да се раздели с отбора на Макларън в края на настоящия сезон във Формула 1, информира бразилското издание Grande Premio

"Монца" ще приеме спринтове в следващите три сезона

Уикендът за Гран При на Италия във Формула 1 ще включва спринтовия формат през следващите три година, стана ясно по време на вчерашната официална презентация на тазгодишното състезание на „Монца“