Пилотите от Формула 1 искат ФИА да ги третира като възрастни

Пилотите от Формула 1 искат ФИА да ги третира като възрастни

Те също така посъветваха президента на организацията Мохамед Бен Сулайем да внимава със собствения си език

Пилотите от Формула 1 настояват Международната автомобилна федерация (ФИА) да ги третира като възрастни, след като в последните седмици няколко пилоти получиха глоби заради нецензурни думи, пише агенция ДПА.

Те също така посъветваха президента на организацията Мохамед Бен Сулайем да внимава със собствения си език.

Сред наказаните бе и световният шампион Макс Ферстапен, който описа състоянието на автомобила си с нецензурна дума по време на пресконференция в Сингапур. Бен Сулайем заяви в интервю за Autosport преди инцидента, че пилотите носят голяма отговорност пред хората. Той поиска от тях да спрат да псуват по отборното радио и да престанат да се държат като рапъри.

Седемкратният световен шампион Люис Хамилтън от Мерцедес призова Ферстапен да не плаща глобата и заяви, че в думите на Бен Сулайем има "нотка расизъм". Съюзът на Гран при състезателите (ГДПА), чийто директор е вторият пилот на Мерцедес Джордж Ръсъл, все още обмисля как да действа, но използва платформата си, за да критикува президента на ФИА.

"Има голяма разлика между псувни с цел да обидиш някого и по-небрежни такива, които хората често използват при лоши метеорологични условия или за неодушевени предмети, каквито са автомобилите ни. Използват се и при определени ситуации по време на състезание", пишат от ГДПА в открито писмо, цитирани от агенция ДПА.

"Призоваваме президентът на ФИА да помисли над собствения си тон и език, когато говори за пилотите от Формула 1 в публична среда. Членовете на нашата организация са лице на най-популярния автомобилен спорт. Те са гладиатори и във всеки състезателен уикенд изнасят страхотно шоу за привържениците. Не на последно място, членовете на нашата организация са възрастни. Те нямат нужда да бъдат инструктирани посредством медиите за толкова тривиални неща като какви бижута или долни гащи могат да носят".

Именно Хамилтън има стара вражда с Бен Сулайем, след като преди Гран при на Великобритания през 2022 състезателят бе принуден да премахне пиърсинг, преди да влезе в кокпита на болида на Мерцедес. Той призова Ферстапен да не плаща глобата и от ГПДА обясниха защо.

"ГДПА неколкократно се е противопоставяла на паричните глоби. Те не са подходящи за нашия спорт. В последните три години сме изисквали неколкократно от президента на ФИА да сподели детайли около стратегията на централата с глобите. Какво се случва с тези пари и къде се харчат те? Паричните глоби вредят на имиджа на спорта ни. Още веднъж призоваваме президента на ФИА за прозрачност и директен диалог с нас".

Никола Цолов на откриването на новата писта в Самоков (ВИДЕО)

Звездата на българския автомобилен спорт Никола Цолов е в България за откриването на новата писта в Самоков. Трасето е сред най-мащабните на Балканския полуостров.

Официално: Мерцедес с нов директор

Брадли Лорд беше назначен с незабавен ефект, обявиха от отбора във Формула 1

Антонели говори за сбъдването на мечтата си

Италианецът триумфира в ГП на Китай

Шефът на Ферари коментира свободното каране на пилотите в Китай

Васьор заяви, че от тима са ги оставили да се състезават

Антонели с дебютен успех във Формула 1 (ВИДЕО)

Италианецът е вторият най-млад пилот с първо място в надпреварата

Отмениха стартовете в Бахрейн и Саудитска Арабия от Формула 1

Състезанията от Формула 1 в Бахрейн и Саудитска Арабия, планирани за април, няма да се състоят по график заради конфликта с Иран, съобщиха организаторите на шампионата, цитиарани от Ройтерс и ДПА.