2. Формула 1
  3. Верстапен над всички във Франция след нов провал на Ферари (ВИДЕО)

Верстапен над всички във Франция след нов провал на Ферари (ВИДЕО)

Шарл Леклер катастрофира докато водеше в състезанието

Макс Верстапен спечели Гран При на Франция във Формула 1 и така увеличи драстично аванса си на върха в класирането спрямо Шарл Льоклер, който отпанда от надпреварата на пистата „Пол Рикар“. На второ място завърши Люис Хамилтън, който успя да се пребори с другия пилот на Ред Бул Серхио Перес.

На подиума се качи и Джордж Ръсел, който се пребори с мексиканеца в края на състезанието и така направи подиума на Мерцедес двоен. Невероятно състезание напправи другият пилот на Ферари Карлос Сайнс - младши, който стартира 19-и, но след феноменално състезание и множество изпреварвания стигна до 5-о място, като дори имаше шанс да се бори за подиума.

Топ 10 допълниха: Фернандо Алонсо, Ландо Норис, Естебан Окон, Даниел Рикиардо и Ланс Строл.

На старта Люис Хамилтън имаше по-добра реакция и изпревари Серхио Перес, докато отпред Макс Верстапен притисна здраво Шарл Льоклер. Фернандо Алонсо пък успя да изпревари Джордж Ръсел и Ландо Норис, но британският пилот на Мерцедес си върна спечелената от Норис 5-а позиция.

В дъното Кевин Магнусен тръгна много добре и спечели 7 места само за 3 обиколки. Карлос Сайнс също започна да си пробива път към челото, но по-бавно. В 10-ата обиколка испанският пилот на Ферари вече бе на 12-о място.

В началото се стигна до контакт между Естебан Окон и Юки Цунода, което доведе то това, че японецът се завъртя и се срина до последното място. Впоследствие пилотът на Алфа Таури отпадна от състезанието.

Междувременно в челото Верстапен продължаваше да притиска Льоклер, като държеше разликата между двамата на по-малко от секунда.

В средата на колоната Сайнс продължи да печели позиции и влезе в зоната на точките, след като изпревари колите на Астън Мартин.

В 18-ата обиколка се стигна до най-драматичната ситуация в състезанието, след като Льоклер се завъртя и се удари в страничните ограждения и отпадна от надпреварата за победата. Между 11-и и 12-и завой задната ос на болида на монегаска поддаде и автомобилът се завъртя, което сложи край на надеждите му за победа.

Докато болидът на Ферари бъде откаран от пистата, се появи виртуална кола за сигурност. След подновяването на състезанието Карлос Сайнс успя да измести Ландо Норис от 6-ото място. Устремът му обаче бе спрян от наказание от 5 секунди заради неправомерно излизане от бокса, когато за малко Сайнс да се блъсне в болида на Алекс Албон.

В 30-ата обиколка испанецът изпревари и Ръсел с Мерцедес, като така вече бе на една позиция от подиума. Страхотното състезание на пилота на Ферари продължи и в 42-ата обиколка той се изкачи на третото място, изпреварвайки Чеко Перес. Веднага след това той влезе в бокса, за да изтърпи наказението си. Това доведе до спад в класирането му и той отново трябваше да си пробива път напред в класирането.

По-назад пилотите на Макларън и Алпин водеха битка за местата от 6-о до 9-о, а зад тях бяха пилотите на Астън Мартин Ланс Строл и Себастиан Фетел.

В 50-ата обиколка Гуаню Жоу отпадна и отново имаше виртуална кола за сигурност. След подновяването на състезанието Ръсел направи страхотен ход, издебвайки Перес и вземайки му третата позиция. Двамата се бориха буквално до финала, като в крайна сметка на подиума се качи пилотът на Мерцедес.

В генералното класиране нидерландецът вече има 233 точки в класирането, докато вторият Льоклер има 170 точки, като е само на седем пред Серхио Перес.