Той коментира най-новите развития в сагата "БОК", където той все още изпълнява дейността си на генерален секретар, въпреки че от Международния олимпийски комитет признават избора на Весела Лечева и нейния екип да ръководят централата у нас. Според Горанов спорът трябва да бъде решен в българския съд. На 19 март Лечева спечели гласуването за нов председател на БОК, като бившата състезателка по спортна стрелба избра първоначално да запази Горанов в екипа си, но впоследствие той сам предпочете да остане на страната на Костадинова.
Горанов заяви, че са се обърнали към "голяма кантора, която работи и с МОК", но отказа да назове името ѝ, както и да потвърди дали действително ще бъде заведено дело. Причината – решението на МОК да приеме Лечева за легитимния председател на БОК след изборите на 19 март.
„Това е тяхно право“, каза Горанов, но в същото време определи действията на МОК като „странни“, подчертавайки, че „трябва да извършвам действия против волята си“ – като например да освободи самия себе си по нареждане на новия председател.
Същевременно, въпреки драматичните предупреждения, Горанов увери, че няма непосредствена опасност МОК да суспендира БОК и че българските спортисти ще участват в предстоящите форуми, включително Европейския младежки олимпийски фестивал и Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина 2026.
Но в този иначе утешителен тон липсваше важен детайл: според последните писма от МОК единствено екипът на Весела Лечева е оправомощен да организира участието на България във всички олимпийски събития, включително с право на акредитации. Хората от екипа на Стефка Костадинова, включително Горанов, вече не фигурират като официални представители.
"След Общото събрание имах множество разговори с членове на БОК, които декларираха ясно, че ще търсят някаква справедливост в съда. Аз дълго мислех своето решение дали да направя и аз този ход. По някаква случайност, така се случи, че моята жалба се оказа първа, макар че адвокатът ми е избързал", заяви Горанов.
"Не беше трудно да се предвиди, че ще попадна в подобна ситуация, след като разбрах, че ще има обжалвания. Трябваше да взимам решение на Изпълнителното бюро, което не е вписано. Аз нито участвам при регистрацията на делегатите, нито участвам по-нататък в самия избор, така че това е малко нелепо да се говори, че аз съм този, който е взел избор", добави той.
Генералният секретар на БОК в екипа на Стефка Костадинова сподели и вижданията си откъде генерално тръгна проблема между двете бивши спортистки. Според него политически натиск няма и всичко идва от честта да се оглави спортната централа у нас.
"Все пак Българският олимпийски комитет е представителна институции. Разбира се, този, който го оглавява, има някакво влияние върху голяма част от българския спорт. Не само олимпийските федерации. На този човек, грубо казваме, му се чува думата. Този човек може да поставя въпроси, които вълнуват целия български спорт", лаконичен бе Белчо Горанов.