Министър Глушков награди участниците в експедицията Еверест’84

Министър Глушков награди участниците в експедицията Еверест’84

Преди 4 десетилетия върхът е изкачен от българския алпинист Христо Проданов

Министърът на младежта и спорта Георги Глушков награди с почетни плакети участниците от първата българска експедиция до Еверест по случай 40-годишнината от постижението.

На 20 април 1984 г. върхът е изкачен от българския алпинист Христо Проданов, който загива по обратния път. Той успява да достигне сам до върха без кислороден апарат по най-трудния и дълъг път - западния непалски склон, наричан още "Жестокият път". След него на 8 май на Еверест стъпват Иван Вълчев и Методи Савов, а на 9 май - Николай Петков и Кирил Досков. Експедицията се състои от 24 участници, а на срещата в ММС присъстваха Методи Савов, Кирил Досков, Костас Канидис и Петко Тотев.

“Горд съм с Вашето постижение, което има отзвук и до днес, 40 години по-късно. Да изкачиш Еверест е екипна работа и Вие сте и трябва да бъдете пример за всички как се постига набелязаната цел”, заяви министър Глушков.

Присъстващите споделиха пред Георги Глушков интересни спомени от експедицията и му разказаха за срещата си на път за България с Индира Ганди, която по това време е премиер на Индия.

Асоциацията на българските спортни федерации стана член на КРИБ

Асоциацията на българските спортни федерации (АБСФ) стана член на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). а

Кметът на Варна посрещна носителите на Купата на България от Черно море Тича

Градончалникът връчи плакет на състезателите, щаба и президента на клуба

ФИФА обмисля да санкционира футболистите, които си закриват устата, докато говорят със съперници

Правилото може да бъде наречено „Законът Винисиус“

Трето решение на съда е потвърдило избора на Лечева за председател на БОК

Софийският градски съд постанови решение по търговско дело №621/2025 г., с което отхвърли предявените от Сдружение „Българска конфедерация по кикбокс и муай тай“ искове срещу Сдружение „Български олимпийски комитет“ (БОК) за отмяна на решенията на Общото събрание на БОК, проведено на 19 март 2025 г.

Българската федерация по борба с официална позиция

„Все по-често клубове сигнализират, че ги натискат за Извънредно общо събрание“

Весела Лечева: Цяла година буксуваме

„Уважението към противника и честната игра, на това учим децата“, посочи президентът на БОК