Министър Кралев: Психотерапевт влиза в екипа от лекари за Олимпиадата

Министър Кралев: Психотерапевт влиза в екипа от лекари за Олимпиадата

„Спортът е един от успешните начини за превенция на психичните разстройства"

В екипа от лекари, който ще се сформира за Олимпиадата в Рио де Жанейро, ще бъде включен и спортен психотерапевт, който да бъде на разположение на всички олимпийци. Това обяви министърът на младежта и спорта Красен Кралев, който взе участие в кръгла маса, част от XXIII Научна конференция на Българската психиатрична асоциация, провеждаща се в Пловдив.

„Прави впечатление, че през последните години има една доста неприятна тенденция – наши състезатели, които видимо са по-добри от противника си, водят на тепиха, терена или игрището, в последните, буквално секунди, „издишат“ психически и губят „мача“. Затова от особено важно значение за успехите на българския спорт е хора като вас – работещите в сферата на човешкото поведение със знанията си, с уменията си, с целия си професионален капацитет да намерят място в националните ни отбори. Категоричен съм, че всеки голям  спортен колектив трябва да има в екипите си специалисти, осигуряващи психотерапевтични занимания, което от своя страна  подобрява спортните постижения”, заяви Кралев. 

Министърът обяви също, че „Блок психологически” в дирекция „Координация и контрол на спортната подготовка“ към Министерството на младежта и спорта ще бъде възстановен. Красен Кралев разказа и за срещите си с българските спортисти преди големи състезания и за начина, по който ги мотивира. 

„Откакто съм министър, почти преди всяко важно състезание се срещам със спортистите в кабинета си, а понякога и преди самото състезание „на терен“ и им казвам – забавлявайте се, това е най-важното. Не мислете за медалите, отдайте се на удоволствието от самата „надпревара“, от самата игра. Заради този начин на мислене отнесох критика от част от журналистите, че мотивирам нашите спортисти, както стана в Баку, с думите – да се забавляват, да се освободят психически от напрежението за „медал на всяка цена“, да не се „пренавиват“. Не всички разбраха какво имам предвид, но вие знаете за какво говоря“, обърна се Кралев към участниците в конференцията.

И в момента психолози работят с някои от най-успешните ни спортове като художествена гимнастика, бокс, борба, спортна стрелба, биатлон и др. 

„За съжаление обаче практиката да се използват спортни психотерапевти у нас все още не е масова, докато по света това е задължително. Казвам го на шега, но ми се случва да влизам и в ролята на психотерапевт. Националният отбор по художествена гимнастика вече не тръгва на състезание без Илияна Раева да доведе момичетата и аз да ги надъхам. А то не е и трудно, защото те наистина са много добри. Искам да подчертая обаче, че с националния отбор по художествена гимнастика работи психологът Татяна Янчева. И резултатите са на лице”, допълни министърът. 

По време на конференцията Кралев обърна внимание и на факта, че спортът е една от съпътстващите терапии за лечение на хора с психични разстройства и помага както за физическото, така и за психическото здраве на нацията. 

„Сигурен съм, че всички тук ще се съгласим, че именно  спортът е един от успешните начини за превенция на психичните разстройства.  Освен това, спортът безспорно е най–ярката алтернатива на злоупотребата на младежта със забранените субстанции и наркотици,  има важно място в изграждането на характера и личността на подрастващите, възпитава умение за контрол на негативните емоции”, каза Кралев. 
Относно темата на кръглата маса, която беше „Медийна политика в Българската психиатрия“ министърът заяви:

„Темата беше изключително интересна, защото поставя точно навреме проблема за преодоляване на психиатричната стигма. Виждате, че съществува едно неразбиране от страна на лекарите за ролята на журналистите в процеса. От страна на журналистите е подобно за начините, по които трябва да се работи с психотерапевтите. Моето мнение е, че в България има достатъчно публични пари за здравеопазване и би трябвало да се работи на много сериозна основа, да се осигуряват кръгли маси за обучение на журналистите за проблемите на психиатрията и за проблемите на психиатричната стигма. От друга страна би трябвало да се извършва обучение на самите психотерапевти и на ръководителите на болнични заведения – как да общуват с медиите, защото журналистите никога не са виновни, просто отразяват мнението на обществото. Както им я предаваме информацията, така и те я предават. Ако има някакво неразбиране проблемът е в тези, които излъчват тази информация и лично аз бих ги посъветвал да ползват консултанти, специалисти по публични комуникации, които въобще не са скъпи. Може да има такъв и на разположение на Българската психиатрична асоциация, да помага на болничните заведения, защото при кризи реакцията трябва да бъде мигновена. Знаете, че в модерното информационно общество начина за разпространение на новина е изключително бърз и няма абсолютно никакво време за реакция, т.е. първият час е важен – както при инфаркта, само ако се пропусне, тя си има собствен живот и е по всички сайтове, радиостанции, телевизии и вестници”, каза Кралев.
Младите хора на България: Една вълнуваща седмица с вдъхновение, спорт и активно гражданско участие

Иновативен лагер събра младежи, спортни звезди и институции в Чепеларе под мотото „Промяната започва от мен“

Заместник-министър Младенов: ММС насърчава участието на младите в младежките политики

Събитието се реализира в рамките на проект "Младите хора на България - възможности за творческо развитие"

Димитър Георгиев бе назначен за заместник-министър на младежта и спорта

Със заповед на премиера Росен Желязков

Пешев, Боршош и Нанков променят закона, за да има лифтове и писти към Витоша

Вижте подробности от важната среща

От екипа на Лечева: Няма никакъв риск за участието ни в Олимпийските игри

Правят се опити за манипулативни внушения, заяви Данаил Димов

След признаването на Лечева екипът на Костадинова съди МОК

Генералният секретар на Българския олимпийски комитет в екипа на Стефка Костадинова Белчо Горанов бе гост в сутрешния блок на БНТ "Денят започва".

Министър Пешев: Само, когато предоставим добри условия на децата, те ще бъдат мотивирани да се занимават със спорт

"В голяма част от общините проблемите са едни същи - лошото качество на спортната инфраструктура"

Fibank и MyFin залагат на електронни ваучери за модерните хора

Използването на електронните ваучери за храна носи значителни ползи за работодателите

Весела Лечева проведе работна среща за Младежките олимпийски игри догодина

За тях няма да има квалификации, а младите спортисти ще участват на квотен принцип по заявки