Mинистерският съвет одобри проекта на нов Закон за физическото възпитание и спорта

Mинистерският съвет одобри проекта на нов Закон за физическото  възпитание и спорта

Новият проект цели да отговори на новите изисквания и потребности на обществото в сферата на спорта и физическата активност

Министерският съвет одобри внесения от министъра на младежта и спорта Красен Кралев проект за нов Закон за физическото възпитание и спорта и предложи на Народното събрание да го приеме. 

 

Проектът за нов Закон за физическото възпитание и спорта беше представен за първо публично обсъждане на 18 април 2016 г. След отчетените препоръки от страна на спортни организации и експерти, както и на държавни администрации и общини, проектозаконът беше предоставен за повторно обсъждане на 12 юли 2016 г., а днес беше внесен за разглеждане и приемане от Министерски съвет.

 

Новият проект на Закон за физическото възпитание и спорта цели да отговори на новите изисквания и потребности на обществото в сферата на спорта и физическата активност. Законопроектът предлага система за  регулация на спорта, която осъвременява и систематизира сега действащата нормативната уредба. 

 

Законопроектът има 15 глави и 153 члена, а действащия закон - 12 глави и 69 члена. Систематизирани са и са разписани на ниво закон множество процедури, които в момента са разпръснати в различни нормативни актове, което затруднява тяхното прилагане.

 

Проектозаконът предвижда промени по отношение на възможностите за развитие и модернизация на спортните обекти и съоръжения, по отношение на статута, правата и задълженията на спортните организации и регламентира на ниво закон борбата срещу употребата на допинг в съответствие с Националната стратегия за борба срещу употребата на допинг в спорта 2015 – 2024, която беше приета от МС миналата година. Законопроектът осигурява провеждането на държавната политика в сферата на спорта и засилва текущия контрол и изискванията към спортните организации.

 

Създава се възможност спортният клуб да бъде регистриран и като всякакъв вид капиталово търговско дружество, като се запазва действащото сега правило финансиране с публични средства да могат да получават само спортните клубове, регистрирани като юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност. Съществени изменения, които ще позволят да се ограничи съществуването на клубове-фантоми са изискването спортните клубове да бъдат членове само на една спортна федерация, както и задължението да имат наети треньорски кадри, за да бъдат вписани в регистъра на спортните организации. Изрично е предвидена възможността за създаване на студентски спортни клубове, които могат да се подпомагат финансово от висшето училище и Министерството на образованието и науката. Новата уредба на спортните федерации предвижда издаването на безсрочна спортна лицензия от министъра на младежта и спорта и засилен последващ контрол върху федерациите, притежаващи лицензии. Има нови изисквания по отношение на лицензирането на федерациите – трябва да имат най-малко 15 клуба за членове, регистрирани в 3 административни области, а в действащия закон изискването е за 7 клуба. Федерациите могат да получат финансиране с публични средства, ако имат не по-малко от 20 спортни клуба за членове или когато картотекиран от тях спортист е спечелил на олимпийски игри медал за Република България по съответния спорт. 

 

Законопроектът цели да създаде условия за ефективно използване и качественото обновяване  на съществуващите спортни бази и за изграждането на нови при гарантиране на публичния или обществен интерес. Отчетен е фактът, че възвращаемостта на инвестицията в спортни обекти е най-бавна. В законопроекта е предвидено да има възможност за отдаване под наем и учредяване на право на ползване на спортни обекти и съоръжения държавна и общинска собственост за срок до 30 години в полза на спортен клуб, спортна федерация или обединен спортен клуб, които са регистрирани като юридически лица с нестопанска цел.

 

По отношение на финансирането на дейности, свързани с развитието на спорта с публични средства, законопроектът отчита особеностите на действащото в момента законодателство на национално и европейско ниво в областта на държавните помощи.

 

След като проектът за нов Закон за физическото възпитание и спорта беше приет от МС, предстои внасянето му в Народно събрание и залагането му в програмата на Парламента.

Младите хора на България: Една вълнуваща седмица с вдъхновение, спорт и активно гражданско участие

Иновативен лагер събра младежи, спортни звезди и институции в Чепеларе под мотото „Промяната започва от мен“

Заместник-министър Младенов: ММС насърчава участието на младите в младежките политики

Събитието се реализира в рамките на проект "Младите хора на България - възможности за творческо развитие"

Димитър Георгиев бе назначен за заместник-министър на младежта и спорта

Със заповед на премиера Росен Желязков

Пешев, Боршош и Нанков променят закона, за да има лифтове и писти към Витоша

Вижте подробности от важната среща

От екипа на Лечева: Няма никакъв риск за участието ни в Олимпийските игри

Правят се опити за манипулативни внушения, заяви Данаил Димов

След признаването на Лечева екипът на Костадинова съди МОК

Генералният секретар на Българския олимпийски комитет в екипа на Стефка Костадинова Белчо Горанов бе гост в сутрешния блок на БНТ "Денят започва".

Министър Пешев: Само, когато предоставим добри условия на децата, те ще бъдат мотивирани да се занимават със спорт

"В голяма част от общините проблемите са едни същи - лошото качество на спортната инфраструктура"

Fibank и MyFin залагат на електронни ваучери за модерните хора

Използването на електронните ваучери за храна носи значителни ползи за работодателите

Весела Лечева проведе работна среща за Младежките олимпийски игри догодина

За тях няма да има квалификации, а младите спортисти ще участват на квотен принцип по заявки