ММС организира открити уроци по физическо възпитание с професионални треньори в 13 български града

ММС организира открити уроци по физическо възпитание с професионални треньори в 13 български града

Социологическо проучване сочи, че мнозинството ученици, учители по физическо възпитание и родители искат повече часове по спорт в училище

Като част от инициативата „Европейска седмица на спорта“ #BeActive през тази година Министерството на младежта и спорта организира открити уроци по физическо възпитание с треньори по вид спорт в училища в 13 града на България.

От септември до края на октомври открити уроци се проведоха в Дупница, Аврен, Айтос, Аксаково, Плевен, Панагюрище, Поморие, Созопол, Бяла, Нова Загора, Казанлък, Димитровград и Нови пазар.

Близо 2 500 ученика от 4-ти до 12 клас се включиха в занимания с професионални треньори по лека атлетика, борба, хандбал, футбол, тенис на корт, карате, волейбол и др. Това обяви заместник-министърът на младежта и спорта Ваня Колева при представяне на резултатите от Европейската седмица на спорта за 2018 година.

Целта на Министерството на младежта и спорта е да покаже колко важни за възпитанието на децата към системна физическа активност са часовете по физическо възпитание в училищата. Законът за предучилищното и училищното образование дава възможност в така наречения трети час по физическо възпитание в класовете от 1-ви до 4-ти да влиза учител по физическо възпитание, а при учениците от 5-ти до 12-клас – треньор по вид спорт.

„За съжаление тази възможност все още не се използва пълноценно и именно по тази причина ние решихме да акцентираме върху нея и да покажем нагледно ефекта от тренировките, провеждани от професионални треньори. Тези часове бях изключително интересни за учениците и ние се надяваме все повече български градове и училища да започнат да провеждат третия час с треньори по вид спорт“, заяви Колева.

Като част от седмицата пред и в Националния дворец на културата в София за пръв път се организира Европейска нощ на спорта #BeActive Night, а в Борисовата градина се състоя атрактивно откриване на седмицата. Европейската комисия пък избра България за домакин на церемонията по връчването на годишните си спортни награди “Be Active Awards Gala”.

Каква е ролята на спорта в училище и какво е отношението на учениците от 1-ви до 12-ти клас към физическата активност е темата и на национално представително социологическо проучване, проведено от ММС в края на учебната 2017/2018 г.

„За нас е изключително важно да получим и обратна връзка от децата, родителите и учителите по физическо възпитание за това как виждат те спорта като част от своя живот. Радващо е, че проведеното проучване показва засилен интерес към спорта и практикуването на спортни занимания, както сред децата, така и сред техните родители и учители. Тази промяна в нагласите може само да ни радва, защото показва, че работата ни през последните години за промотиране на спорта и осигуряването на по-добри условия за практикуването му дава резултат“, заяви заместник-министър Колева.

Проучването, представено от Лидия Йорданова, управител на Екзакта Рисърч Груп ЕООД, показва, че най-жив интерес към спорта имат учениците от средния курс (5-7клас) – 61%, а най-слаб учащите в горния курс (8-12 клас) – 47%. 59% от учениците между 1-ви и 4-ти клас посочват, че много се интересуват от спорт. За мнозинството от анкетираните ученици спортът е полезен главно с това, че подпомага здравето. На второ място анкетираните гледат на спорта като на възможност да поддържат добър външен вид. Това по-често посочват учениците от средния и горния курс, за които темата е особено актуална.

За най-малките ученици спортът е полезен и защото им помага да си намират приятели. Други две ползи от спорта – това, че учи на дисциплина и това, че помага на човек да се разтоварва психически, са изтъквани главно от учениците от горния курс. Учениците от началния и от средния курс по-често от големите ученици биха желали да имат повече часове по физическо възпитание отколкото имат сега. 78% от малките ученици искат повече часове по физическо срещу 69% от големите. По една пета от учащите в началния и в средния курс не искат повече часове по физическо. Нежелаещите да имат повече часове по физическо в горния курс са 31%.

Проучването регистрира зависимост между посещаемостта на часовете по физическо и желанието на учениците да имат повече часове по спорт. Редовно посещаващите часовете по физическо по-често искат да имат повече часове по този предмет. Това говори за ефективност на занятията по физическо обучение и спорт.

58% от учениците от средния курс посочват, че спортуват извън училище. По-ниски са дяловете на спортуващите извън училище сред най-малките, както и сред най-големите ученици (съответно 51% и 52%). Спортуващите извън училище тренират интензивно – по два - три пъти седмично. Най-много спортуващи всекидневно има сред учащите в средния курс – 24%.

Най-малките и най-големите ученици по-рядко спортуват извън училище. Всеки трети от най-малките не спортува, защото няма кой да го води на спорт, а 18% посочват, че няма къде да спортуват. Заради липса на време не спортуват 47% от учениците от горния курс. Нежелаещите да спортуват сред тях са 26%.

Учениците от средния курс най-често посещават спортни събития извън училище. 61% от тях ходят на спортни състезания. Сред най-малките, както и сред най-големите ученици, регистрираме равни дялове посещаващи и непосещаващи спортни събития. Малките не посещават спортни събития, защото няма кой да ги води до спортните зали, а големите – заради учебна заетост и други приоритети.

Повечето ученици гледат с интерес спортни състезания и предавания по телевизията и в Интернет. Това твърдят 79% от анкетираните в средния курс, 70% от учащите в горния курс и 66% от най-малките.

Близо 70% от малките ученици твърдят, че родителите и учителите им препоръчват да спортуват. Това ги поставя в благоприятна среда – на разбиране и подкрепа и ги мотивира своевременно да оценят ползите от спорта.

Част от социологическото проучване са и фокус-групи с родители и учители по физическо възпитание. Единодушие сред двете специфични аудитории има по отношение на броя на часовете по физическо възпитание в училищната програма. Родителите са на мнение, че учениците от средния курс трябва да имат повече часове по ФВС. Те посочват, че учебната програма е много натоварена, а учебният материал е много сложен. Часът по физическо дава възможност на учениците да се разтоварят и да се отърсят от напрежението.

Има консенсус и по това, че най-малките ученици също би трябвало да имат повече часове по ФВС, защото на тази възраст те формират отношението си към спорта, изграждат си навици, придобиват умения и най-вече увереност, че могат да се справят с упражненията и с физическото натоварване.

Положителна нагласа към спорта и убеденост в необходимостта децата им да спортуват има сред родителите. Те посочват, че децата им се чувстват отлично - спят добре, имат добър апетит и не са агресивни. Споделят, че чрез спорта децата им са успели да преодолеят някои от страховете си.

„За последните 20 години чак сега забелязваме обръщане на родителите в една посока с преподавателите и държавните институции и това трябва да се използва максимално. Има добронамерена среда около обучението по физическо възпитание“, обясни Лидия Йорданова. 

Подценяване на важността на часовете по физическо възпитание от страна на учителските колективи, а понякога и от страна на самите учители по физическо възпитание е един от основните проблеми, които регистрира проучването. Другите са свързани с липсата или недостатъчното пространство във физкултурните салони в училищата и липсата на достатъчно спортно оборудване.

Европейската седмица на спорта #BeActive е част от общоевропейската политика за насърчаване на здравословния начин на живот и се провежда за четвърта поредна година в България. Целта на инициативата е да стимулира повече хора да се занимават трайно със спорт и физическа активност. Национален координатор на инициативата за България е Министерството на младежта и спорта. Събитията от Европейската седмица на спорта #BeActive през 2018 г. в България се осъществяват по проекта на ММС „Бъди активен - избери твоя спорт и се забавлявай“, който е съфинансиран по Програма „Еразъм +“.
Заместник-министър Младенов: ММС насърчава участието на младите в младежките политики

Събитието се реализира в рамките на проект "Младите хора на България - възможности за творческо развитие"

Димитър Георгиев бе назначен за заместник-министър на младежта и спорта

Със заповед на премиера Росен Желязков

Пешев, Боршош и Нанков променят закона, за да има лифтове и писти към Витоша

Вижте подробности от важната среща

От екипа на Лечева: Няма никакъв риск за участието ни в Олимпийските игри

Правят се опити за манипулативни внушения, заяви Данаил Димов

След признаването на Лечева екипът на Костадинова съди МОК

Генералният секретар на Българския олимпийски комитет в екипа на Стефка Костадинова Белчо Горанов бе гост в сутрешния блок на БНТ "Денят започва".

Министър Пешев: Само, когато предоставим добри условия на децата, те ще бъдат мотивирани да се занимават със спорт

"В голяма част от общините проблемите са едни същи - лошото качество на спортната инфраструктура"

Fibank и MyFin залагат на електронни ваучери за модерните хора

Използването на електронните ваучери за храна носи значителни ползи за работодателите

Весела Лечева проведе работна среща за Младежките олимпийски игри догодина

За тях няма да има квалификации, а младите спортисти ще участват на квотен принцип по заявки

Спортният министър Иван Пешев се срещна с президента на Европейската федерация по айкидо

Двамата обсъдиха развитието и популяризирането на айкидо в България