МОК разширява партньорството с Интерпол

МОК разширява партньорството с Интерпол

Двете организации засилват усилията си срещу корупцията, манипулацията на спортни състезания и нелегалните залагания

Президентът на МОК Томас Бах и генералният секретар на Интерпол Роналд Ноубъл се срещнаха в щабквартирата на олимпийската централа в Лозана. Двамата обсъдиха мерките за засилване сътрудничеството в борбата срещу корупцията, манипулирането на спортни състезания и нелегалните залагания. Специално внимание бе отделено на юридическата защита и превенцията от това съвременно зло в спорта. Интерпол е предложил разширяване на използваните специализирани средства за уличаване на подбудителите и извършителите на подобни действия.
Двете организации подписаха Меморандум още през януари т.г., който сега разширяват на базата на взаимното си сътрудничество.
 
„Защитата на състезателите от всички форми на корупция и манипулиране на техните резултати са наш основен приоритет. – заяви Томас Бах. – Продължаваме да апелираме към правителствата, правохранителните органи и букмейкърите да се присъединят към нашите усилия.“

„Мисията на Интерпол е да гарантира спазването на закона. Мисията на МОК е да гарантира спазването на правилата в спорта. Това обуславя нашето партньорство“ – заяви Роналд Ноубъл.
 
Най-голямата и мощна полицейска организация работи през последните години в близко сътрудничество с МОК. В резултат на това МОК създаде IBIS – Интегрирана разузнавателна система за коректност в залаганията. Това звено оперира в пълен капацитет срещу букмейкърските манипулации след олимпиадата в Сочи 2014, като извършва мониторинг и алармира при съмнителни казуси в тясно сътрудничество с международните спортни федерации.  


Следващата важна стъпка е приемането на Конвенцията срещу манипулиране на състезания, която би трябвало да се подпише следващия четвъртък, на 18 септември в Швейцария по време на срещата министрите, отговарящи за спорта в европейските държави. 

Президентът на ФИС загрижен за състезанията по ски свободен стил и сноуборд на Игрите в Италия

Вижте коментара на Йохан Елиаш и отговора на кмета на Ливиньо

От щаба на Весела Лечева: Решението ще бъде своевременно обжалвано пред САС

„Вярваме, че САС правилно и законосъобразно ще приложи закона“

Съдът отмени избора на Весела Лечева за председател на БОК

Това става ясно от днешното решение №1802 на СГС

Весела Лечева: Имаме поводи за гордост и оптимизъм

Председателят на Българския стрелкови съюз Весела Лечева изрази задоволство от представянето на българските състезатели през тази година и добави, че целта за предстоящия сезон е спечелване на максимален брой квоти за Олимпиадата в Лос Анджелис 2028

Весела Лечева: Вече 9 месеца се прави опит за подмяна  на резултата на Общото събрание на БОК

Вече 9 месеца се прави опит да се подмени резултата от Общото събрание на БОК.

Министър Иван Пешев проведе работна среща за ситуацията на шахмата у нас

Министърът подчерта, че целта е да бъде осигурена нормална среда за подготовка на състезателите

Младите, които променят България: Спорт Тото отличи „Младежки център – вдъхновител на доброто"

На тържествена церемония в София, посветена на Международния ден на доброволеца – 5 декември, изпълнителният директор на Българския спортен тотализатор (Спорт Тото) Любомир Петров връчи наградите в категория „Младежки център – вдъхновител на доброто“ в десетото юбилейно издание на националния конкурс „Мисията доброволец – (не)възможна“

Младежки национали гостуват на жребия за Коледния турнир на Зоналния съвет на БФС – София

БФС пожелава успех на участниците и много положителни емоции

Българският спортен тотализатор с престижно отличие

БСТ с приз за Отговорна игра от Case Study Challenge 2025