Съдят БОК за допускането на Имане Хелиф и Лин Ю-Тин на Олимпиадата в Париж

Съдят БОК за допускането на Имане Хелиф и Лин Ю-Тин на Олимпиадата в Париж

Международната боксова асоциация (ИБА) обяви, че ще предприеме съдебни действия

Международната боксова асоциация (ИБА) обяви, че ще предприеме съдебни действия срещу Международния олимпийски комитет (МОК) заради решението му да допусне Имане Хелиф от Алжир и Лин Ю-Тин до участие в женския турнир по бокс на Олимпийските игри в Париж.

Хелиф и Лин спечелиха титлите в категории до 66 и до 57 килограма при жените, но участието и на двете предизвика сериозни дискусии. ИБА твърдеше, че те нямат право да участват, тъй като са се провалили на тест за определяне на половата идентичност, но МОК, като организатор на олимпийския боксов турнир след изключването на ИБА от олимпийското движение, не се съобрази с това искане.

 

Сега обаче ИБА атакува това решение с нова сила, след като преди дни новоизбраният американски президент Доналд Тръмп подписа указ, с който се забранява участието на трансджендър жени в спортовете при жените.

 

„Според швейцарското законодателство всяко действие или бездействие, което представлява риск за безопасността на участниците в състезание, изисква разследване и може да послужи като основание за наказателно преследване“, се казва в изявлението на ИБА.

 

Подобни съдебни документи се очаква да бъдат подадени още във Франция и в САЩ.

 

„Заповедта на президента Тръмп за забрана на транссексуални спортисти от женския спорт потвърждава усилията на ИБА да защити почтеността на женския спорт“, каза президентът на организацията Умар Кремльов.

 

„Нашите действия имат за цел да осигурят равенство между половете в бокса. Призоваваме другите международни федерации да последват примера на ИБА, тъй като ние сме в уникална позиция да се справим с този проблем и да се застъпваме за правата на нашите спортисти“, заяви още той.

 

През март месец в Сърбия предстои да се проведе световно първенство по бокс за жени. От ИБА вече заявиха, че Имане Хелфи и Лин Ю-Тин няма да бъдат допуснати до участие в него.

 

Снимка: БГНЕС

Министър Пешев освободи шефа на Тотото

След гафа в тотото

Спряха вписването на новото ръководство на Българския олимпийски комитет

Софийският градски съд (СГС) спря вписването в Търговския регистър на новото ръководство на Българския олимпийски комитет.

Федерацията по борба избра трима вицепрезиденти

Стефан Николов ще бъде с ресор свободна борба, Борислав Величков - класическа, а жени - Кирил Вътев

Томас Бах: МОК се доказа като глобална организация с избора си на президент

„Климатичните промени ще наложат промени в спортния календар“, смята бившият шеф на централата

Новият президент на МОК: Бъдещето на олимпийското движение е светло

„Ценностите, които отстояваме, отново ще ни ръководят“, заяви Кърсти Ковънтри

Весела Лечева поздрави новия президент на МОК

Кърсти Ковънтри е първата жена, избрана за председател, в историята на комитета

Историческо: МОК избра за първи път жена за шеф

Зимбабвийката Кърсти Ковънтри е новият президент на Международния олимпийски комитет

Томас Бах заяви, че си тръгва "много спокоен" след 12 години начело на МОК

Запитан за настроението си в последните дни на поста

Министър Пешев награди участниците на Световните зимни игри на Спешъл Олимпикс

"Поздравявам Вашите треньори и близки, които Ви подкрепят и мотивират по пътя към големи спортни върхове"