Скандална поръчка за 2 милиона за реклама на тотото в софийското метро

Скандална поръчка за 2 милиона за реклама на тотото в софийското метро

Вижте разкритията

БСТ е обявил процедура с пряко договаряне по ЗОП за реклама на територията на  Столичното метро за 2 милиона лева за период от 12 месеца. За справка, за подобна сума мога да бъдат наети целогодишно 50 билборда в София и 300 в провинцията, като кампанията ще обхване цялата страна. За 2021 година, общият обем на реклама в телевизиите на БСТ е 1 милион лева в БНТ, 2 милиона в Нова ТВ и 4 милиона в БТВ.

Параметрите на поръчката обхващат т.н. „метро реклама“, представляваща разполагане на рекламни визии в РИЕ в СМ стопанисвано от „Метрополитен“ ЕАД и отдадени на “Моушън Артс“ ООД, „Инстор Медиа“ ЕООД и „Метрореклама“ ЕООД. Това е единственият канал за реклама, който не е използван до момента от ДП БСТ, за разлика от използваните класически и стандартни рекламни канали за разпространяване на своите рекламни кампании: електронноизлъчвателните медии - телевизия и радио, периодичният печат - вестници и списания и дигитални медии. 

Видно от сключените договори с „Метрополитен“ ЕАД, възможните изпълнителни за реализирането на „метро реклама“ са само трите посочени по-горе дружества. За провеждането на процедура на договаряне без предварително обявление , БСТ се позовават на чл.18, ал.1, т.8 във връзка с чл.79, ал.1, т.3, б. „б“ от ЗОП.

И тук възникват следните въпроси:

1. Законно ли е избирането на процедура по пряко договаряне при положение, че би било възможно на база предварително договорени обеми медия агенция да даде по-добри цени от тези предложени от фирмите посочени от Метрополитена?

2.  Проверено ли е, че фирмите включени в процедурата по пряко договаряне са на свързани лица:

Метрореклама-  Управител Зарина Генчева, съпруга на Калин Генчев

"Моушън Артс“ ООД, „Инстор Медиа“ ЕООД – Съдружник и управител- Калин Генчев - КАЛИН ВАСИЛЕВ ГЕНЧЕВ - свързани фирми (papagal.bg).

Печата на постери, които са позиционирани във вагончетата и по станциите, вероятно ще се печатат в Дедракс/ Билборд принт – собственост на Калин Генчев

3. На база на какви проучвания е направена оценка, че рекламата в метрото е по-ефективна от електронноизлъчвателните медии - телевизия и радио, периодичният печат - вестници и списания, за да се инвестират почти 2 млн. лв. за реклама? По-голямата част от хората ползващи обществен транспорт по време на пътуване сърфират в социалните мрежи или слушат музика.

 4. Основният аргумент на БСТ за избора на този медиен канал е  че след като са в затворената и изолирана от външни разсейващи фактори среда в метрото, се предполага че има условия за удължено зрително и аналитично възприятие на пътуващите да потърсят най-близкия пункт, за да направят своя залог. Има ли данни около колко от метростанциите и в каква близост има пунктове. И на тази база оправдан ли е този висок разход за този канал за комуникация?

5. На какъв принцип е определено, че външната реклама от типа:  билборд, скролери, мегаборд, брандинг на обществени места и обществен транспорт ( автобуси, тролеи, трамваи) по-малко ефективна от рекламата в метрото?

6. Защо първият сключен договор за реклама на БСТ ще бъде за метрото а не за рекламно присъствие в националните телевизии, където ефекта ще бъде много по-голям и не е необходима процедура по ЗОП?

На този фон прави впечатление и огромното разточителство, демонстрирано от ръководството на БСТ. От хора, които са част от най-близкото обкръжение на спортния министър в оставка Руди Гела. Още се носят легенди за пищното партийно парти по случай 65-годишния юбилей в столичния хотел „Маринела“, за което източници твърдят, че е на стойност над 80 000 лева. Това също поражда поредица от въпроси как се разходват публични средства в такива размери и без поръчка.

За сметка на това спортните федерации бедстват и над 300 клуба не са получили никаква финансова подкрепа. Явно мотото „Заедно за Българският спорт“ – не важи. От снимки от партито е видно очевидно лошият вкус и изключително пошло изпълнение приличащо като на ромска сватба. Сред гостите присъстват някои министри от правителството и включително г-н Рашков, който едва ще пропусне да хапне и да пиине на държавна издръжка.

Министър Пешев отправи приветствие за Международния ден на младежта

Министърът на младежта и спорта Иван Пешев отправи приветствие за Международния ден на младежта. 

Генералният секретар на БФ Борба проведе среща с посланика на Египет у нас

Инициативата е още една стъпка към засилване на международното присъствие на българската борба

Министър Иван Пешев награди тенисистите Иван Иванов и Александър Василев

За изключителното си постижение шампионът от „Уимбълдън“ ще получи премия от ММС

От синдиката на професионалните футболисти скочиха срещу Инфантино

Шефът на ФИФА взимал авторитарни решения

Весела Лечева поздрави  световните шампионки по волейбол и победителят в „Уимбълдън“ Иван Иванов

Председателят на БОК Весела Лечева изпрати поздравителни адреси до федерацията по волейбол и до федерацията по тенис.

Синдикатите на футболистите и ФИФА постигнаха договорка

Страните постигнаха споразумение за въвеждането на минимални стандарти за почиквка при натоварения календар

БФБорба публикува списък с нарушения, установени от проверка на ММС

Сред тях са злоупотреби с публични държавни средства и др.

Министър Пешев получи награда за реализацията на турнира „Санторелли Къп“

Министърът на младежта и спорта Иван Пешев получи награда за принос към реализацията на международния турнир по хокей на трева за хора с интелектуални увреждания „Санторелли Къп“

Младите хора на България: Една вълнуваща седмица с вдъхновение, спорт и активно гражданско участие

Иновативен лагер събра младежи, спортни звезди и институции в Чепеларе под мотото „Промяната започва от мен“