Ангел Русев: Мислех се за най-великия

Ангел Русев: Мислех се за най-великия

"Семейството ме приземи, оттогава съм в реалността"

"Имаше моменти, в които се мислех за най-великия, но семейството, треньорите ме приземиха. Оттогава съм в реалността."

Това заяви Ангел Русев, трикратен европейски шампион по вдигане на тежести.

Само преди дни русенецът стана №1 на континента за трета поредна година в категория до 55 кг с двубой от 250 кг на първенството в Армения. А трофеят посвети на двумесечния си син Алдин.

“Всъщност третата титла спечелих най-трудно, защото нямах достатъчно добра подготовка, заради вълнението около раждането на малкия, лекувах и травма, проблемите с финансирането на отбора, също оказаха влияние до някаква степен – продължава 21-годишният щангист. - В решителния момент само чувах думите на старши треньора Иван Иванов: „Този последен опит е за сина ти“... Направих го! И съм безкрайно щастлив.“

Първата си титла Ангел печели безапелационно, когато е на 19 години на първенството в Москва с двубой от 258 кг, като вдига с 10 кг повече от „сребърния“ Валентин Янчу (Румъния). Постижението на българина е и нов европейски рекорд при юношите. А зад всичките му усилия се крие помощта на семейството и най-вече на приятелката му Симона, бивша джудистка, която е негов голям помощник в битката му с килограмите. А те не са малко. За месец сваля около 10 кг, за да влезе в категорията.

„Нашият спорт е скучен, дори много – признава шампионът. - Но на мен ми доставя удоволствие да съм в залата, да вдигам и да се доказвам на себе си.“

Първият спорт, с който се захваща Ангел, е боксът. Но той не го впечатлява. После покрай приятели попада в залата по щанги. Тогава е 11-годишен.

След месец подготовка треньорката Кръстина Атанасова вижда потенциал в него и го кани на състезание. Става 4-ти, но това още повече го амбицира да е по-усърден в тренировките.

„Предпочитах да се подготвям с по-големите в горната група при Радослав Атанасов, по-надъхващо е“, откровен е Ангел.

В дебюта си на голямо първенство в Полша през 2016-а той става европейски шампион при 15-годишните с рекорд в двубоя (190 кг), като вдига с 18 кг повече от втория.

Следват нови титли и рекорди. И до днес Кръстина и Радослав Атанасови са негови лични треньори, а селекционерът на националите Иван Иванов, олимпийски шампион от Барселона 92, му дава още по-голяма увереност в силите.

„С него се разбираме само с поглед – казва Ангел. - Погледнеш ли го в очите знаеш, че този човек, няма как да се излъже. Страшно много му вярвам!“

Ангел Русев бе част от тима, който през миналата година донесе на България и отборната титла от европейско първенство след 30-годишна пауза.

Въпреки успехите националите и треньорският щаб продължават да изпитват финансови проблеми. И от ноември месец са без заплати, а за момента не е ясно кога този казус ще бъде решен.

Гьоко Хаджиевски пред NS: Обидно е да казват, че Спартак е дал мача

„Всеки, който обича Спартак, не може да се съмнява в морала на футболистите“

Пламен Андреев: Израснах с грешките и трудните моменти (ВИДЕО)

Вратарят на младежкия национален отбор на България до 21 години Пламен Андреев е поредният гост в подкаста на Българския футболен съюз.

Тасевски за Казанската афера: Мутри ни посрещнаха на летището в Москва (ВИДЕО)

Защо приятелството му с Георги Иванов-Гонзо е започнало с псувни

Ангел Червенков: Миньор бе доста ощетяван в последните мачове

Пернишкият тим има тежко гостуване в Горна Оряховица

Петър Александров: Заради Лудогорец хората в Европа знаят, че в България се играе футбол

Бронзовият медалист от САЩ’94 Петър Александров даде интервю преди мача с Лудогорец, специално за сайта на Йънг Бойс

Гьоко пред NOVSPORT: БФС показва искрено отношение към Спартак

Спартак Варна изигра най-силния си мач като гост и спечели заслужена точка на негостоприемния стадион в Разград

Вратарят на Лудогорец: Левски ни притиска да не правим грешки

Вижте интервю със Серджио Падт

Майкон: Ние сме отборът с най-много фенове в България, трябва да ги зарадваме с трофеи

"Имах проблем с адаптацията към храната в България", призна бразилецът

Помощникът на Бленджини: Посрещането в София беше разтърсващо

Волейболният треньор Франческо Кадеду: "Ще се опитам да внеса някои от идеите от националния отбор в Нефтохимик 2010, за да ни помогнат да се усъвършенстваме"