Министър Пешев: Вече работим за място на нов национален стадион

Министър Пешев: Вече работим за място на нов национален стадион

Моя кауза е възстановяването на комплекс "Червено знаме"

Министърът на младежта и спорта Иван Пешев е роден е на 4 февруари 1986 г. в София
Завършил Стопанската академия "Д. Ценов" в Свищов
Работи в организационния отдел към Националния съвет на БСП (2014-2019 г.), управител на вестник "Дума" (2019-2019 г.), член на съвета на директорите на "Студентски столове и общежития".
От 2019 до 2025 г. е общински съветник в Столичния общински съвет, кдето е бил зам-председател на комисията по икономика, собственост и дигитална трансформация и комисията за децата, младежтат и спорта и член на комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори.
Женен с 1 дете

- Г-н Пешев, бяхте голямата изненада като министър на спорта при обявяване на правителството. Имате ли нещо общо със спорта?

- Още като дете съм се занимавал със спорт. 9 години съм тренирал футбол в една от столичните академии. Тежка контузия обаче сложи край на всичко. Последните години в Столичния общински съвет бях заместник-председател на Комисията за младежта и спорта и с колегите работихме активно точно с развитието му в София, с осигуряване на допълнителни средства на клубовете, с реконструкция на спортната инфраструктура. За съжаление, бюджетът на Столична община в перото "Спорт и спортна инфраструктура" никога не е отговарял на огромния бюджет на самата община. Средствата винаги са били крайно недостатъчни. Но се опитвахме да намерим различни начини за финансиране. Търсехме варианти за възстановяване на съоръжения с публично-частно партньорство и различни частни инвеститори, които да си партнират с общината, за да помогнем за развитието на спорта в града. Така натрупах огромен опит в решаването на проблемите в сферата на спортната инфраструктура. И не на последно място идват младежките политики, с които съм се занимавал от най-ниско ниво в политиката от момента, в който станах член на партията, която представлявам. Минал съм през младежкото обединение на БСП от 2007 г., когато станах член, бил съм заместникпредседател на столичен район, след това председател, след това заместник-председател на младежкото обединение на БСП в София. Така натрупах опит в спорта и младежката политика и сега този опит пренасям в министерството.

- Как ще се пренесе нещо, което е недостатъчно като бюджет на държавно ниво?

- Ще направим един по-младежки прочит на нещата. Защото работата с младите хора не бива и не трябва да изостава за сметка на спорта. През работата с младите ще дойдат големите спортисти. С екипа, който предстои да бъде сформиран, защото за съжаление сме в бюджетна процедура и съвета за съвместно управление няма решения за втория ешелон, искам да покажем, че буквите в абревиатурата на Министерството на младежта и спорта са равнопоставени. Сигурен съм, че след приемането на бюджета в рамките на броени дни всичко ще се подреди по отношение на екипа.

- В София парите за спорт винаги са били недостатъчни. Сега доволни ли сте от бюджета на министерството?

- С екипа на Министерството на младежта и спорта и колегите от Министерството на финансите успяхме да заложим значително увеличение на средствата за спорт. Надявам се сега да ги разпределим справедливо за федерациите и спортните организации и да успеем да насочим средства за спортна инфраструктура.
Научавайте винаги първи важните новини! Увеличението за спорт и младежка политика тази година е 42 025 400 лева, което с 31% повече от миналата година. Знам, че това е малка част спрямо БВП, но е и най-голямото през последните години. Така общият бюджет на министерството е 179 469 800 лева.
Средствата в спорта за учещи и в спорта в свободното време са 36 102 600 лева, или увеличението е 19,6%. По направлението спорт за високи постижения средствата са 111 983 800 лева, или отново имаме ръст от 22,6%. По отношение на младежките програми излязоха някои спекулации, че парите са намалени. За съжаление, миналогодишните изменения в Закона за хазарта разделиха средствата, които идват от хазартните оператори, между Министерството на младежта и спорта и Министерството на здравеопазването. Така някои сметнаха, че всичко се намалява с 50%, но и тук успяхме да се преборим и всъщност е само 33%. Или с други думи, успяхме да получим със 17% повече. Бюджетът за младежки програми е 6 431 000 лева. Увеличение има в средствата по проекти по националната програма за младежта (2021-2015) с 500 000 лева. Да, далеч сме от някои поставени цели, като дял от БВП, но трябва да отбележа, че и през последните години не е имало такива сериозни увеличения в средствата, каквито постигнахме сега. 

- Успяхте ли за 50 дни да идентифицирате най-големите проблеми в българския спорт и българската
младежка политика?

- В българския спорт най-същественият проблем през последните 4 години на безвремие е, че не е приета Национална стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортнотуристическата дейност. България няма план за развитие през следващите 10-15 години. Липсва визия за развитието на спорта. В първите 50 дни сформирахме работна група по подготовката на нова стратегия. Подходът, който ще възприемем с колегите, ще бъде по-различен. Няма да направим готов материал, който да бъде представен на политическите групи в Народното събрание, а още при най-първия суров вариант ще ги запознаем крачка по крачка с изготвянето на стратегията. Защото искаме да постигнем истински национален консенсус по тази стратегия. Другите основни проблеми в спорта са множеството скандали в някои от федерациите, но се надявам, че самите федерации ще намерят сили да се справят с вътрешните проблеми, защото ролята на министерството не е да е арбитър. Можем само да оказваме методическа помощ в тяхната работа. В управленската програма на кабинета за следващите 4 години има доста сериозна част за младежката политика и тя е доста амбициозна. На първо място - в нея са заложени да се построят нови 18 младежки центъра. Те обаче не са регламентирани в Закона за младежта и с колегите вече търсим механизми да променим тази му част, за да бъдат ясно обособени като самостоятелни обекти, да бъдат ясно структурирани и да е ясно как да бъдат финансирани. Това липсва в момента. Добър пример от последните дни е първата копка на 9-ия поред младежки център, който ще е в София. Тук партньорството трябва да бъде между ММС и общините. Те са хубав инструмент, чрез който държавата помага за адаптацията и развитието на младите хора. В тях ще засягаме теми и дейности, свързани пряко с младите, стимулиране на креативността им, ангажирането им със социални дейности в свободното време, предпазването им от вредни зависимости. Това се осъществява чрез предоставянето на нови перспективи за обучение и развитие, свързани със здравословния начин на живот, спорта и туризма. Имаме огромни амбиции в тази част на управленската програма.

- А какви планове имате в областта на инфраструктурата?

- На първо място ще инициираме разговор с другите заинтересовани министерства. С Министерство на регионалното развитие, Министерството на на образованието и науката и Министерството на земеделието, за да постигнем разбирателство да има съгласуване на проектите от спортната инфраструктура, за да се избегнат фаталните грешки от миналото. Защото и през техните програми минават средства за спортна инфраструктура. През годините са направени стадиони с капацитет за 5000 зрители в общини с 2000 души население и сега виждате какво се случва с тях. Колкото до големите проекти, водим разговори с колегите от коалицията. Една от моите лични каузи през годините е възстановяването на комплекс "Червено знаме". Търсим механизми и средства този комплекс, който е от изключително значение за плувните спортове и не само за тях - там има зала за волейбол, за художествената гимнастика, да бъде възстановен и да отговаря на всички световни и европейски изисквания.

- Това с публично частно партньорство ли ще стане, или чрез държавна инвестиция?

- На този въпрос не мога да отговоря. Защото към днешна дата закон за публично-частно парньорство не
съществува. По-скоро търсим средства държавата да възстанови комплекса.

- Но не трябва да се забравя, че България е държавата, в която няма един свестен стадион. Може би в целия свят. Защото и в Руанда вече направиха такъв по всички световни изисквания. В Европа сме единствените без нормален национален стадион. Стоим на картата като едно мрачно петно.

- Точно така. Много добре знаете къде се намира националният стадион на България и какъв хаос се предизвиква, когато там се провеждат мероприятия - било то мач или концерт. Градът е блокиран, което води до сериозни затруднения в ежедневието на хората и оказва негативно влияние върху икономиката на столицата. Тези събития не само нарушават нормалния ритъм на живота, но и причиняват загуби на местния бизнес и увеличават разходите за обществени услуги. С екипа на министерството изпратихме писмо до Министерството на регионалното развитие и благоустройството, след предварителен диалог с Българския футболен съюз, от който получихме критериите за модерни спортни съоръжения. Помолихме за съдействие в намирането на подходящ терен, който да отговаря на необходимите изисквания - площ от 150 до 200 декара. Нашият ангажимент е, ако бъде намерен терен и ако бъдат отпуснати средства в рамките на мандата на правителството, да започнем проектирането на новото съоръжение. 

- Извън министерството станахте и един от заместник-председателите на БСП. Ще ви стигне ли времето? Изглежда, столичното БСП превзе партията.

- С колегите от софийската организация на БСП през последните години под председателството на Иван Таков направихме един доста млад и компетентен колектив. Показахме, че младото поколение има място в българската политика. Дори с резултатите от последните местни избори това се доказа. Знаете, че само няколко хиляди гласа отнеха кметското място на г-жа Ваня Григорова и тук трябва да отбележим, че делото, свързано с оспорването на резултатите от изборите, все още е в съда и очакваме окончателното решение по него. Върховният административен съд го върна на първа инстанция в Софийския административен съд за ново разглеждане, или с други думи - битката за кметското място не е приключила. Да, част от колегите в софийската организация попаднахме в ръководството - Изпълнителното бюро на БСП. Натрупаният опит от 18-те години активно политическо членство, смятам, че може да го пренесем и индивидуално и заедно, като екип на национално ниво, заедно с останалите колеги от страната, които намериха място в него. Иначе подредбата на времето е личен навик. Убеден съм, че ще намеря подходяща организация както за партийните дела, така и за важните задачи в министерството. 

- Как така един млад човек избира точно БСП?

- Историята започва през 2005 г., когато се дипломирахме от гимназията. С моите съученици активно спорехме на теми от политическия живот. Бях много близък по това време с моя дядо, който е герой от Втората световна война и многократно е награждаван от редица президенти. Той ми разказваше как е започнал да се занимава с политика като младеж. От него възприех ценностите, в които той е вярвал, и сега и аз вярвам в тях. Продължих неговия път. Родителите ми никога не са се занимавали с политика – баща ми е работил в сферата на отбраната, а майка ми е дългогодишен служител на БГА "Балкан", сега "България Еър".

24 часа

Министър Пешев участва в дискусия за изкуствения интелект в спорта

Олимпийската програма за изкуствен интелект е третият от трилогията стратегически документи, стартирани от МОК

Иван Пешев се срещна с представители на Комитета по сигурност по време на спортни мероприятия

Министърът на младежта и спорта Иван Пешев се срещна с представители на Комитета по безопасност, сигурност и обслужване по време на спортни мероприятия към Съвета на Европа по Конвенцията за интегриран подход по безопасност, сигурност и обслужване по време на футболни мачове и други спортни мероприятия.

Министър Пешев присъства на откриването на плувния комплекс „Младост“ в Пловдив

Басейнът е с олимпийски размери и отговаря на всички изисквания на световната и европейската федерация по плувни спортове

Министър Иван Пешев се срещна с представители на Националната мрежа на младежките центрове

Министърът на младежта и спорта Иван Пешев се срещна с представители на Националната мрежа на младежките центрове, на която бяха обсъдени ключови аспекти от дейността им в страната

Министър Пешев се срещна с президента на Световния бокс

Борис ван дер Ворст е на посещение в България

Министър Иван Пешев връчи почетни плакети на медалисти ни от Европейското по ММА

„Радвам се, че мога да ви посрещна днес тук по толкова радостен повод“, заяви спортният министър

Иван Пешев: Увеличихме рекордно бюджета за спорт и младежки политики

Това е добра основа за спокойствие в двата сектора, казва министърът

Илиан Илиев: България има ресурса да се представи достойно в световните квалификации

„Имах недовършена работа в Левски“, заяви националният селекционер в интервю

Ангел Русев гони 10 европейски титли

Русенецът е с 5 златни медала от шампионати на Стария континент

Румен Чандъров: ЦСКА е разочарованието на сезона, Левски ще е предпазлив

Сега Асен със сигурност щеше да е основен футболист на „Герена“

Емил Велев: Веласкес и щабът му са в небрано лозе

Ако Левски падне от Септември, Веласкес спокойно може да отиде да раздава шезлонги в Палма де Майорка

Мадански за ЦСКА: Клубът изпреварва отбора

Ето какво сподели той по най-горещите теми в българския футбол

Курдов: Левски ще го бият в Европа като тъпан

"Необходимо е Веласкес да разбере, че Левски не е училище"

Легендата за Левски: Това може да е нов срам

Не заслужаваха победата срещу Черно море, отсече Бисер Иванов

Христо Бонев: Жена ми ни сдобри със Стоичков (ВИДЕО)

Как Зума се е озовал във вилата на Тодор Живков