България на Евробаскет 2011 – достойно, но с прекалено много слабости

България на Евробаскет 2011 – достойно, но с прекалено много слабости

Националите ни надминаха очакванията, но можеха повече

Съвсем очаквано, още след края на първата групова фаза националният отбор на България по баскетбол отпадна от надпреварата. Но не се изложи, а бе на едва 4 точки от влизане в Топ 12 на Европа! Преди началото на турнира не се очакваше почти нищо от момчетата на Росен Барчовски, а и интересът към представянето на тима ни не бе особено голям. Въпреки това българите се справиха отлично откъм резултати, демонстрираха борбеност и желание да покажат най-доброто, на което са способни... и почти успяха, но в крайна сметка не се класираха за следващата фаза.
 
Резултатите, които България постигна на това Европейско първенство, в никакъв случай не трябва да заблуждават, че сме играли кой знае колко добре и че Фортуна ни е обърнала гръб. Не, нашият отбор е със страшно много слабости, повечето от които не са отскоро, за съжаление. Трудно е да се мерим с големите, когато играем прекалено бавно, трудно се изнася топката и не се осъществяват достатъчно много бързи атаки. Много се залага на постепенни нападения, остротата, бързината в действията в атака на нашите отсъстваха. Този е един от проблемите, който стои неразрешен отдавна.
 
Втората ни голяма слабост бе стрелбата от тройката. Сякаш кошът бе омагьосан за далечните стрелби на българите. Най-вече срещу Словения това ни изяде главата. За 5 мача общият процент на вкарани тройки е около 25%! Необяснимо е защо този елемент от играта ни не се получаваше. От тези проблеми в атаката на България идва и фактът, че сме на 3-о място по най-ниска резултатност на цялото първенство (след Белгия и Украйна). На Евробаскет 2011 националният ни тим не реализираше достатъчно, което се оказа решаващо за крайния неуспех.
 
В защита отборът просто не можеше. Неприятно е, че огромна част от атаките на противниците ни завършваха с кошове, при положение че една малко по-стабилна отбрана би отразила една част от противниковите нападения. Много е хубаво това, че при борбите се справяхме много добре – и в защита, и в атака. Наистина се бореха момчетата, особено близнаците Деян и Калоян Иванови. Те свършиха добра работа и заслужават да бъдат похвалени за овладяването на много топки, но в първите мачове от първенството тях сякаш ги нямаше на терена, когато ставаше дума за атаки и реализиране на точки и в крайна сметка това ни попречи да измъкнем победата срещу Словения.
 
Колкото до самите играчи, струва си да бъде отличен Ърл Роуланд. Натурализираният американец игра като 120-процентов българин и даде най-доброто от себе си за българската кауза. Страхотно се справи E.J. За близнаците Иванови стана дума, а друг от лидерите Филип Виденов не показа много впечатляваща игра, но овладя немалко борби и направи доста асистенции в мачовете на тима, макар отбелязаните от него точки да бяха малко. Разочароваха Чавдар Костов и Божидар Аврамов. Двете млади момчета играха много под нивото си. Ники Върбанов и 31-годишният Тенчо Банев също не бяха постоянни в изявите си. Липсва ни дълга резервна скамейка. С ядро от четирима баскетболисти, които рядко се случва да са в добра форма по едно и също време, не може да се надяваме на добри резултати.
 
Браво за духа, браво за борбеността и раздаването докрай. Браво за желанието, показано на Европейското от националите ни, но трябва повече качество, което за огромно съжаление липсва. Твърде многото слабости в играта на отбора и в тактически план не могат да бъдат компенсирани само с желание.
 

Сега вече само времето ще покаже дали баскетболът в България ще се възроди или ще останем на едно неособено високо европейско ниво. 

Ще успее ли Юнайтед да оцелее в Билбао

Кой ще вземе преднина преди реванша?

Челси продължава похода си към трофея в Лига на конференциите

Ще вземат ли предимство “сините” от гостуването в Швеция?

ВРЕМЕ ЗА БИТКА: Барса срещу Интер

Ще вземе ли някой аванс след първия двубой?

Малко повече от година до Мондиал 2026: какво трябва да знаем?

Времето наистина лети, защото вече не остава толкова много до историческия Мондиал 2026 (11 юни - 19 юли, 2026 г.), който ще върне големия футбол на територията на Северна Америка.

Ще продължи ли Гришо към 1/4-финалите в Мадрид?

Най-добрият ни тенисист среща изненадата на турнира

Ще продължи ли победният ход на Гришо в Мадрид

Българинът с отличен шанс за нов “Мастърс” 1/8-финал

Що за наглец е Хулио Веласкес?

Испанецът използва статистиката така, както му е удобно

Отличен старт: Григор прелетя през Джари в Мадрид (ВИДЕО)

Българинът се завърна на победния път

Какви са шансовете на Гришо на Мастърса в Мадрид?

Българинът стартира срещу добре познат противник