Рали сезонът приключи: Льоб с рекордна победа, Citroen - с четвърта титла

Себастиан Льоб спечели рекордната единайсета победа за сезона, а Citroen – четвъртата си титла в шампионата на производителите. Рали „Великобритания” бе едно от малкото състезания, които петкратният световен шампион не бе печелил никога в досегашната си кариера. Но и тази цел бе реализирана. Себ надделя над заводския пилот на BP Ford Яри-Мати Латвала след изключително оспорван двубой, като на финала разликата между двамата бе само 2,7 секунди. С триумфа в Уелс французинът подобри рекорда си от десет победи в рамките на един сезон, реализиран през 2005 година, и осигури четвъртата титла на Citroen в шампионата на производителите.

До последния метър

Денят започна отлично за Себ, който още на първата отсечка тази сутрин се възползва от предимството на по-задната стартова позиция и навакса пет секунди от изоставането си. В следващия етап Яри-Мати Латвала вдигна темпото, но победата отново бе за Себ. Въпреки това пилотът на BP Ford удържаше крехката си преднина, като преди следобедните преминавания по двете отсечки тя бе само 1,4 секунди.

Всичко трябваше да се реши на „Реола 2” и „Порт Талбът 2”, последните етапи на рали „Великобритания” и на сезон 2009 в световния шампионат. Още на „Реола 2” Льоб наложи непосилно за съперника си темпо и завърши с 9,2 секунди преднина близо 30-километровата отсечка. На финала на етапа обаче французинът бе посрещнат с твърде неприятна новина – наказание от десет секунди заради фалстарт. По този начин Латвала отново излезе начело с аванс от 2,2 секунди и получи втори шанс да се пребори за победата. Но Себ отново бе безкомпромисен – четвърта поредна етапна победа и първо място на рали „Великобритания”, като на финала преднината на французина бе само 2,7 секунди.

„Тази победа беше наистина невероятна”, призна щастливият Льоб след финала. „Ралито не ми харесваше, беше много опасно, тъй като отсечките бяха заледени, а вече нямаме право на екипажи, които да проучват терена. Беше ми неимоверно трудно през целия уикенд, но днес с Яри-Мати направихме феноменален двубой. Опитах всичко, което е по силите ми и успях да спечеля в последния етап.”

Разочарование за Ford, титла за Citroen

Яри-Мати бе един от първите, които отидоха да поздравят Льоб за победата. „По-добрият спечели днес”, призна младият финландец, който завърши на четвърта позиция първия си сезон с BP Ford. „Опитах се да карам толкова бързо, колкото ми позволяваше автомобила. Нямаше как да се справя по-добре." Съотборникът на Яри-Мати – Мико Хирвонен, спечели последната точка, завършвайки осми, което след катастрофата в петък изглеждаше почти невъзможно.

Победата на Себ и третото място, на което завърши неговият съотборник Дани Сордо, подпечатаха официално титлата на Citroen в шампионата на производителите. Това е четвърти трофей за френската марка във WRC и първи след 2005 година, когато по отсечките властваше предшественика на C4 WRC – Citroen Xsara WRC.

В зоната на точките

Четвърти завърши Петер Солберг (Subaru), а Пер Гунар Андерсон изведе за втори пореден път Suzuki на пета позиция. Неговият съотборник Тони Гардемайстер също намери място в зоната на точките, финиширайки седми. В средата на сезона японският тим, който дебютира в световния шампионат, имаше само десет точки. След драстична ревизия по време на лятната пауза обаче SX4 WRC бе „излекуван” от сериозните проблеми с надеждността и двамата пилоти спечелиха нови 24 точки за отбора, като 14 от тях в последните два старта – рали „Япония” и „Великобритания”.

Stobart атакува старт номер 50 в историята на тима с цели седем автомобила. Само два от тях обаче намериха място в зоната на точките – Франсоа Дювал завършил шести, а Матю Уилсън – осми. Хенинг Солберг се движеше стабилно шести и имаше напълно реален шанс да се пребори с Пер-Гунар Андерсон за петото място, но получи повреда в окачването по време на предпоследния старт и отпадна. За норвежеца това е пети пореден старт без спечелена точка, но това едва ли ще се отрази върху плановете му за догодина. Малко преди началото на рали „Великобритания” Хенинг призна, че отново ще има пълна програма благодарение подкрепата на спонсорите. Със кой тим обаче, все още не е ясно.

12-а позиция за Роси. Титла за Аигнер

Присъединилият се към Stobart за старта в Уелс Валентино Роси отново демонстрира, че се справя достатъчно добре на четири колела, за да се ориентира към WRC, когато сложи край на кариерата си като професионален мотоциклетист. Доктора започна предпазливо надпреварата заради ужасяващите атмосферни условия и след края на първия ден се движеше едва 24-и. Във втория и третия обаче вдигна оборотите, за да завърши на престижната дванайсета позиция.

Стартът в Уелс бе последен кръг и за шампионата на ФИА за серийни автомобили. Юхо Ханинен (Mitsubishi Lancer Evo 9) се отправи към Суонси с 6 точки аванс спрямо втория във временното класиране Андреас Аигнер (Mitsubishi Lancer Evo 9), но технически проблеми в първия ден принудиха финландеца да се откаже от надпреварата. В крайна сметка Патрик Флодин (Subaru Impreza WRX) спечели рали „Великобритания” в категорията на серийните автомобили, а Аигнер завърши втори, но осемте точки му гарантираха титлата в P-WRC.

На финала

Сезон 2008 завърши напълно очаквано – пета титла за Себ и преимущество на Citroen  в битката с все още неопитния екип на Ford в лицето на Мико Хирвонен и Яри-Мати Латвала. Какво ни очаква догодина, ще разберем на 28 януари, когато стартира рали „Ирландия”, първия кръг за 2009 година във WRC.

Георги Иванов: Тук няма еднолични решения