27 години за световния рекорд на Стефка Костадинова

27 години за световния рекорд на Стефка Костадинова

На шампионата на планетата по лека атлетика в Рим през 1987 г. Костадинова преодолява от втори опит 209 см - постижение, което остава неподобрено и до днес

Днес се навършват 27 години, откакто Стефка Костадинова подобри световния рекорд в скока на височина. На шампионата на планетата по лека атлетика в Рим през 1987 г. Костадинова преодолява от втори опит 209 см - постижение, което остава неподобрено и до днес.

Още за Стефка Костадинова:

Олимпийска шампионка в скока на височина от “Атланта ‘96”, сребърна медалистка от “Сеул ‘88”. Световна рекордьорка с 209 см от “Рим ‘87”.
Двукратна световна шампионка на открито в “Рим ‘87” и “Гьотеборг ‘95” . Носителка на 5 титли от първенства на планетата в зала – “Париж ‘85”, “Индианаполис ‘87”, “Будапеща ‘89”, “Торонто ‘93” и “Париж ‘97”. Европейска шампионка от “Щутгарт ‘86”. Притежателка на 4 златни медала от първенства на Стария континент в зала – “Пирея ‘85”, “Лиевен ‘87”, “Будапеща ‘88”, “Париж ‘94”. Победителка във финала на Световната купа в “Канбера ‘85”.

Първия си скок над 2 метра прави на 25 август 1984 г. в София. Следват 197 полета на тази гросмайсторска граница в общо 130 състезания.

Рекордни 4 пъти е избирана за спортист № 1 на годината в България, пет пъти е № 1 на Балканите. През 1996-а е наградена с орден “Стара планина”, първа степен за изключителните й заслуги към Република България.

Позиция в БОК
 - председател
Родена на: 25 март 1965 г. в Пловдив
Образование: висше, завършила Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”, специалност "Учител по физическо възпитание".
Езици: английски и руски
Хоби: ски
Опит в администрацията - През 1999 г. прекратява състезателната си кариера и започва работа в управленските структури на спорта като вицепрезидент на Българската федерация по лека атлетика. През същата година е избрана за зам.-председател на Държавната агенция за младежта и спорта, а от 1 август 2001 г. е зам.-министър на спорта. На 11 ноември 2005 г. оглавява и Българския олимпийски комитет.
Марион Джоунс се учи отново да ходи

Най-бързата жена на планетата в края на миналия и началото на този век – Марион Джоунс се учи отново да ходи.

Георги Павлов беше избран за президент на БФЛА

За вицепрезиденти бяха избрани доц. Гутев и д-р Димитров

Георги Павлов: Ще се погрижа на следващото събрание легендите ни да попаднат по право в УС

Ивет Лалова има място, обяви той

Клубовете-инициатори на извънредното общо събрание на БФЛА: Всички решения на сегашния т. нар. УС от 1 август досега са нелегитимни

Извънредното събрание ще се проведе въпреки бездействието на настоящото ръководство

Георги Павлов: Три месеца, в които не говорих за посоки – показах ги

Избраният за председател на Българска федерация по лека атлетика (БФЛА) Георги Павлов направи равносметка за свършеното от него през изминалите три месеца начело на организацията.

Иван Колев се ангажира да увеличи значително бюджета на БФЛА

Кандидатът за президент на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА) Иван Колев се ангажира да увеличи значително бюджета на централата през следващите две години за подпомагане развитието на българската атлетика и постигането по-силни резултати, особено сред младите състезатели.

Наказаха за допинг по-бърз от Юсейн Болт

Американски спринтьор, който преди време подобри дългогодишен рекорд на Юсейн Болт, получи четиригодишно наказание, което поставя под сериозно съмнение олимпийското му бъдеще.

Повече от 1500 души ще стартират в Бургаския маратон

Сериозни бонуси за общо 22 600 лева ще бъдат разпределени по време на предстоящия тази неделя Маратон Бургас

Поканиха всички деятели по лека атлетика на Общото събрание на БФЛА

Избраният за президент на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА) през август Георги Павлов покани всички деятели и представители на клубове от страната да присъстват на Общото изборно събрание на централата на 8 ноември (събота) от 14:30 часа в частното международно училище "Свети Георги" в София.